Fatima — wielka ścima

Cud Słońca w Fatimie, czy po prostu masowa obserwacja UFO? Epoka tak zwanych objawień maryjnych zaczęła się na dobre w XIX wieku. Nie warto się rozwodzić nad kolejnymi z rzekomych objawień, jednak są wśród niech takie przypadki, które wręcz proszą o głębszą analizę. Takim przykładem są wydarzenia w Fatimie.

Pomijając religijny charakter tych zdarzeń, warto się zastanowić nad pewnymi fenomenami im towarzyszącymi. Przypomnijmy, że wydarzenia w Fatimie miały swój początek 13 maja 1917 roku. Troje dzieci – Francisco i Jacinta Marto oraz Lúcia dos Santos – ogłosiło, że objawiła im się Matka Boska i przekazała trzy tajemnice. Kościół katolicki uznał te objawienia za niebędące w sprzeczności z doktryną. Za cud uznał je dopiero w 1930 roku.
Jacinta Marto, Lúcia dos Santos i Francisco Marto
Jacinta Marto, Lúcia dos Santos i Francisco Marto, 1917 r.

Jednak nie tylko tajemnice fatimskie, a zwłaszcza trzecia z nich, są w tej całej historii fascynujące. Dnia 13 października 1917 roku doszło do symbolicznego zdarzenia, określanego do dzisiaj jako „cud Słońca”. Świadkiem tego zdumiewającego fenomenu było ponad kilkadziesiąt tysięcy ludzi zgromadzonych w oczekiwaniu na objawienie Maryi. Według świadków tego zdarzenia Słońce zaczęło wirować na niebie. To niewytłumaczalne zjawisko zostało uznane oficjalnie za cud i w dużym stopniu przeważyło za uznaniem objawień fatimskich przez Kościół.

Ludzie oglądający "cud Słońca", Fátima, 13.10.1917 r.
Ludzie oglądający „cud Słońca”, Fátima, 13.10.1917 r.

Cud Słońca zastanawia do dzisiaj wiele osób. Jak podają źródła historyczne, zjawisko trwało 10 minut. Najpierw niebo pociemniało, potem spadł z niego deszcz i nagle pojawiło się Słońce, które zaczęło wirować. Trudno, się dziwić, że zjawisko wywołało przerażenie ludzi przekonanych, że właśnie zaczął się koniec świata.

Miracle of the Sun 2 - Fatima - 1917 - UFOs Mystery
„Cud Słońca” 13.10.1917 r.

Wśród tłumu byli nie tylko ludzie prości, ale i naukowcy. Część z nich deprecjonuje to, co widziano, twierdząc, że wrażenie migotania tarczy słonecznej wywołane zostało właśnie wpatrywaniem się w nią. Wiadomo, że Słońce pozostawia ślady na siatkówce oka, a zbyt długie oglądanie go w taki sposób może nieodwracalnie ją uszkodzić, powodując ślepotę. Być może ludzie widzieli to, co chcieli, a resztę spowodowała atmosfera religijnego uniesienia, jednak to by było za proste wyjaśnienie.

fatima

Inni sceptycy twierdzili, że była to zbiorowa halucynacja. Kilkadziesiąt tysięcy ludzi w jednym momencie widziało coś, czego nie ma? To również mało prawdopodobne. Pojawiły się też opinie, że mógł to być parhelion, czyli słońce poboczne. Tylko, że takie zjawiska są zwykle stacjonarne, parhelion nie wiruje.

File 11835

"Cud Słońca" - wzmocnienie kontrastu
„Cud Słońca” (fot. ze wzmocnieniem kontrastu)

Fatima

Fátima

Badający ten „cud” doszli do wniosku, że była to boska interwencja i ostateczne potwierdzenie prawdziwości objawienia maryjnego w Fatimie. Jednak nie wzięto pod uwagę jeszcze jednej hipotezy.

To, co widzieli ludzie, mogło być obserwacją UFO. Całość objawień w Fatimie mogła być jakimś sposobem wpłynięcia kulturowego na ludzkość.

Dla niektórych to może brzmieć jak bluźnierstwo, ale czy taką teorię należy z góry odrzucić? Czy proste dzieci ze wsi pasące bydło na łące, widząc świetlistą postać, mogły stwierdzić co innego niż to, że właśnie widzą Maryję? W czasach dzisiejszych uznałyby, że to UFO, w tamtych czasach naturalne było stwierdzenie, że to, co jest niewytłumaczalne, pochodzi od Boga.

Fatima

To bardzo naturalne, że próbuje się opisywać nieznane rzeczy znanymi wzorcami i schematami. Ludzie w początkach XX wieku nie słyszeli nic o UFO nic, zatem dziwnego, ze uznano to za boską manifestację. Jak jest naprawdę? Nie wiadomo. Można przyjmować, że był to katolicki spektakularny cud albo, pojmując to dzisiejszymi kryteriami, niesamowita obserwacja UFO.

InneMedium.pl

Wikipedia: Tajemnice fatimskie, Cud SłońcaMiracle of the Sun

Advertisements

12 thoughts on “Fatima — wielka ścima

 1. Ale ściema, Bóg jedyny wie, że diabełek jest mistrzem kłamstwa, w które masy wierza ślepo. To wysłannicy szatana, demony pod przykrywka jakiś objawień. Jaka Maryjka. Maryjka była zwykłą mamą Jezusa. Biblia ani słowem nie wspomina o Maryjce jako bogini, bóstwie do którego trzeba by ewentualnie się modlić. Jezus jasno nawoływał, nikt nie przyjdzie do ojca jak tylko przeze mnie. Czyli przyjmujesz Jezusa i masz z nim bezpośrednia relacje. Maryjka do niczego już nam nie jest na tym etapie potrzebna. Wypełniła swoją role 2 tysie lat temu i dajcie jej święty spokój. Ludzie wierzą w te pierdy a z moim ziomków katolków większość biblii w reku nie trzymała i nawet nie wiedzą co tam jest napisane. Bojcie się Boga, jako i ja się boję

  Pozdrawlaju.
  MF

  1. W biblii nie ma wzmianki że maryja została wzięta do nieba za życia, To wymysł ludzi !!!
   Za to są 2 bardzo wymowne spisane sprzeczne fakty z fatimą:
   1. Jeden jest Bóg, jeden też pośrednik między Bogiem a ludźmi, człowiek, Chrystus Jezus. (1Tm 2,5). Chyba tłumaczyć nie trzeba?
   2. „Niewiasto, oto syn Twój. Następnie rzekł do ucznia: Oto Matka twoja.” znaczy to tyle że powierzył opiekę nad nią jednemu z uczniów, wiecie człowiek się starzeje, a dawniej średnia długość życia była znacznie krótsza. Szacuje się że mogła mieć 12-15 lat jak urodziła, jezus umarł jak miał 33, więc miała te 45 na karku.

   1. Ad. 1: Paweł, który w 1Tm 2,5 napisał, że jedynym pośrednikiem między Bogiem i ludźmi jest człowiek Jezus Chrystus jest zwyczajnym oszustem, który swoimi listami zastąpił Ewangelię o Bożym królestwie głoszoną przez Jezusa „nauką” faryzeuszów i nazwał ich kłamstwa ewangelią. Nie wierzę ani jednemu słowu z jego listów.
    Ad. 2: W czasach Chrystusa kobiety bez względu na wiek chciały być i były pod opieką mężczyzn, bo trud zdobywania żywności był ponad ich siły.

   2. Czy znasz pojęcie „znaki przystankowe? Twoja wypowiedź to bezsensowny bełkot!

 2. figa mi z twoich pozdrawlen,naublizalas Matce Jezusa,jakbys byla oczytana,to bys sie gdzies natknela na jakis fragment przynajmniej,jakim szacunkiem obdarza Jezus swoja Matke I prosi,zeby sie do Niego modlic przez Maryje,np.modlcie sie do Mnie przez lzy Mojej Matki(modlitwa dostepna na You Tube),sciema?

  1. W pierwszych opisach widzący nie nazywają zjawy (bo im się zjawiła) Matką Jezusa, lecz „jasną panią”. Dopiero później religijne filtry postrzegania wzięły górę i dokonano nieuprawnionej wersji interpretacyjnej, czyli nadinterpretacji.

   Nie mogło zresztą być inaczej, gdyż nad sprawą chciał zapanować oczywiście Kościół. Więc interpretacja mogła być tylko jedna.

   Zdaję sobie sprawę, że dla Polaków ujawniające się powoli fakty o Fatimie są szokujące, ale „poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli”…

   Temat już pulsuje, a w najbliższych miesiącach i latach będzie pulsował jeszcze bardziej. Nikt z katolików przed tym tematem nie ucieknie, każdy będzie musiał się z nim zmierzyć. Moją rolą jest powoli, powoli oswajać prawdę o tym wydarzeniu. Pomimo początkowej nieprzychylności zahipnotyzowanych umysłów.

   https://tajnearchiwumwatykanskie.wordpress.com/2016/09/07/watykan-coraz-blizszy-ujawnienia-prawdy-o-objawieniach-fatimskich/

   1. Nie jestem katoliczka. Mam pytanie z kad wzial sie taki tlum na tym polu fotografowie reporterzy? 1917 wszyscy maja patasole. Dziwne

  2. ZoSk, zarzucasz komuś że jest nieoczytany/ana.
   Zabłyśnij i wskaż gdzie w BIBLII jest napisane że jezus „prosi,zeby sie do Niego modlic przez Maryje, np.modlcie sie do Mnie przez lzy Mojej Matki”

   Wierzę, że jako osoba oczytana uporasz się z zadaniem.
   Pozdrawiam i powodzenia -przyda się 🙂

  3. Właśnie „lobby” dewocyjne w Sejmie przegłosowało, że bieżący rok będzie rokiem „fatimskim”. Zbiorowa paranoja, czy podlizywanie się klerowi? Oceńcie sami.

 3. Słowo Boże mówi, że należy badać duch, a nie wszystko przyjmować bezkrytycznie. Bez bardzo dobrej znajomości Biblii ludzie łykają wszystko jak leci.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s