Lechickie denary krzyżowe z lat 960-1090 (fot. Patrick Pleul)
Jest logiczne, że Lechia, dobrze zorganizowana, wraz z rozwiniętym budownictwem, produkcją surowców i towarów, transportem morskim, rzecznym i lądowym oraz handlem wewnętrznym i zagranicznym, musiała posiadać własny pieniądz, bity w kraju, i posiadała!

Potwierdził to Tadeusz Wolański, polski badacz, archeolog, historyk i ekspert-numizmatyk, a także wielki polski patriota, który prowadził badania i je publikował, z zagrożeniem życia, w bardzo trudnym okresie – pod zaborami w XIX wieku.

Był posiadaczem sławnej, dużej biblioteki oraz kolekcjonerem starych medali i monet słowiańskich – znanym i uznanym w środowisku europejskich badaczy i kolekcjonerów. […]

Odkrywał, wynajdował i gromadził medale i monety królów słowiańskich, a szczególnie lechickich i polskich. Również książąt ruskich i litewskich, informując o znaleziskach Cesarsko-Rosyjską Akademię Nauk w Petersburgu. Swoją pracą zaskarbił sobie uznanie i poparcie cara i Rosji oraz dzięki temu przetrwał ataki naukowców zaborcy niemieckiego oraz Kościoła rzymskiego w Polsce, który w 1853 roku ogłosił jego księgi jako zakazane i spalił na stosie za urzędowania prymasa Leona Przyłuskiego (1845–1865). […]

W ciągu 30 lat zebrał 2739 sztuk brakteatów i monet królów lechickich i polskich, które od niego odkupił ówczesny rząd za kwotę 16 000 złotych polskich dla zbiorów Uniwersytetu Warszawskiego! Zbiór został wywieziony w 1832 roku do Petersburga i w późniejszych wojnach uległ rozproszeniu i częściowemu zagubieniu.

Niepełny spis wczesnośredniowiecznych monet z kolekcji Wolańskiego znajduje się w opracowaniu Stronczyńskiego. […]

Wolański zyskał ogromne uznanie i poważanie w carskiej Rosji, i także później, właśnie za swoją prosłowiańskość i podkreślanie starożytnych korzeni Słowian oraz roli, jaką odegrali w dziejach Europy. I miał całkowitą rację.

Denar Mieszka II

Nadal, w obecnych czasach, wydaje się na nowo jego książki i opracowania w Rosji, ale nie w Polsce, gdzie jako zasłużony badacz, archeolog, numizmatyk i patriota nawet nie jet wymieniony w Encyklopedii PWN (patrz na przykład lata 1982, 2005) – dlaczego?!

Według Wolańskiego królowie sarmaccy wytłaczali monety już od I wieku p.n.e.!

W swoich zbiorach posiadał m.in.:

 • monety królów sarmackich, od I wieku p.n.e. do III wieku n.e. – 23 szt.,
 • brakteaty (blachmony), słowiańskie z lwem, od III wieku – 4 szt.,
 • brakteat szeroki, króla Kraka I, wyraźnie oznaczony „Craccus”, od VII wwieku, 1 szt. (ale był on znajdowany także w Czechach),
 • solidy i brakteaty bite za Lecha IX (współczesny Karolowi Wielkiemu), Ziemowita, Ziemomysła i Mieszka I – 163 szt.,
 • brakteaty srebrne, małe i cienkie z wizerunkami bogów Perkuna, Światowita, Trygława, Radgoszcza i in., wybijane do czasów Mieszka I.

Wolański także podaje, że w miasteczku Witkowo pod Gnieznem wykopano dużo brakteatów, w tym króla Ziemomysła i króla Mieszka I. Również w Kruszy Zamkowej, największym mieście i emporium handlowym starożytnej Lechii, odkryto lechickie monety z zapisem alfabetycznym.

Według niego znajdowano również złote, amuletowe brakteaty ze znakiem swastyki. Taki wykuty znak znalazł również na kamieniu zewnętrznym południowej ściany kościoła w Kruszwicy, który został rozbudowany z dawnej świątyni pogańskiej.

Swastyka (swarzyca) wyryta w kamieniu Kolegiaty św. Piotra i Pawła w Kruszwicy

Swastyka (swarzyca) była świętym znakiem Ariów-Słowian jako „przynosząca szczęście”.

Należy podkreślić, że król Mieszko I bił swoje denary jako słowiański król Lechii, a także później, po przejściu na wiarę chrześcijańską w obrządku rzymskim, łącząc dawną wiarę aryjsko-słowiańską – uwidocznioną na rewersie – z nową wiarą rzymską, uwidocznioną na awersie (patrz denar Mieszka I w internecie).

Mieszko nie był „pierwszym katolickim władcą Polski”, ponieważ pierwszy „chrzest Polski” miał miejsce 1 stycznia 845 roku, a bita przez Mieszka moneta nie była „pierwszą polską monetą”. Z okazji 1050-lecia chrztu króla Lechii Mieszka I zostały jednak oficjalnie ujawnione, używane powszechnie przez Lechitów, słowiańskie symbole swastyki, czyli swarzycy

Na rewersie bowiem jego denar zachował wygląd starej monety aryjskiej z równoramiennym krzyżem z czterema kropkami w jego kątach, umieszczonym w kole, symbolizującym kult życiodajnego boga Słońce (Swaroga), otoczonym czterema swastykami (swarzycami). […]

Na awersie natomiast, zapewne zamiast podobizny Mieszka I, uwidoczniono rzymski krzyż na kopule budowli (kapliczki) zamkniętej w kole i z napisem MISICO na obwodzie monety.

Denar Mieszka I z napisem MISICO na obwodzie monety

W powyższym opracowaniu, oprócz wyżej wymienionych lechickich monet, Wolański wymienia wiele własnych odkryć dotyczących starożytnej Lechii i jej królów lechickich, które potwierdzają prawdziwość kroniki Prokosza i króla Lecha jako patriarchy Lechitów.

autor: Janusz Bieszk

źródło: Janusz Bieszk, Słowiańscy królowie Lechii. Polska starożytna, wyd. Bellona, Warszawa 2015, s. 248–252.

Reklama

38 myśli w temacie “Starożytni królowie sarmaccy wytłaczali monety już od I wieku przed naszą erą!

 1. Polacy, wracajcie do Polski przed 2022!!! Depopulacja co 676 lat promieniami slonecznymi. Poprzednio w 1346 r. i kolejne niszczace promieniowanie na Ziemi w 2022. Na terenie Polski jest najmniejsze zagrozenie dzieki pokladom rud zelaza w Polsce. Zydzi wiedza o tym i sie spiesza, aby zjechac do Polski przed 2022 bo Izrael bedzie wyniszczony i nie tylko. Tylko Polacy w Polsce moga zrobic porzadek z ta polityczna dzicza, ktora rozpanoszyla sie ze zdwojona sila od 1945 roku poprzedzajac atakami i mas mordami na nas od 1939 roku jak rowniez wczesniej. https://www.youtube.com/watch?v=olSjBesN-IQ

   1. Jakie bzdety jakie promieniowanie słoneczne, skąd wy te brednie bierzecie? Z psychiatryka? Wstyd czytać takie pierdoły

 2. Sława .tam wlanczając tv cały czas pierdolą odra odra kurwa odra a o autyzmie krztuścu
  rozwalonej odporności u dzieci
  Ni kagda ni huja .jakim trza być hujem żeby wiedzieć i pomagać mprdercom
  Slava

 3. Dziś na lekcji powiedziałem uczniom przy okazji mówienia o Berlinie, że to stary słowiański gród, a uczeń z pierwszej ławki do mnie: My Lechici byliśmy wszędzie, byliśmy wielcy, coś takiego. Wmurowało mnie. No i „pogadalim” o Słowianach, Augsburgu, rzece Lech. Ale mi się miło zrobiło na lekcji. Robiłem swoje, jak zawsze, ale wstawka słowiańska była super niespodzianką i dla mnie, i pewnie dla tego ucznia.

   1. Wiesz ze polska to kraj gwiazdy polarnej?
    Jestesmy zbawicielem narodow.
    Nasza kraina to symboliczny portal do krainy ‚zmarlych’ a wlasciwie zywych.
    Pamietasz jaka gwiazda prowadzila fenicjan do domu…i nie tylko ich.
    Wiesz dla czego po angielsku mowi sie na nas ‚poles’ albo dlaczego ‚polish’ znaczy polerowac- swiecic?
    Swieci gwiazda i przyswieca ‚zeglarzom’ w drodze po niebie do domu.
    Wiesz dlaczego jestesmy kraina ‚po’ i dlaczego zlote lzy zwane pospolicie bursztynem laczy sie z glosnym upadkiem z nieba opowiadanym w mitach?
    Dzieci besa tutaj mieszkaja…
    Bes- kidy’, ‚bies’-zczady, tu gdzie plynie ‚bis’-ula gdzie lasy ‚bala’…gdzie ‚babel’ gdzie ‚barszebe’ na brzegu ‚bis’ – uli podgladano…
    Polska to spiaca krolewna…ukryta onegdaj przez wielkiego mysliwego, ‚robin-hooda’, nie, gilgamesza, albo zeus, enlila, jahwego, a wlasciwie to oriona…przed ‚zla krolowa’…
    Myslisz ze ‚bis’-kupin to byla osada zwyklych ludzi?
    To byl oboz z 13 rzedami barakow przeznaczony na stacjonowanie przez pol wieku misji z srodkowego wschodu…tutaj zakladano kraine polnocnej gwiazdy tylko po ty by wykonac wielka misja obliczona na milenia.

   2. Wisla to bisula – rzeka boga besa,
    Bieszczady-Bes-kidy
    Maly bies gpsem…
    BIS -KUPIN
    Warszawa – Barszeba
    Wawel- babel

  1. Śpiew Ptaka ❤ Śpiewający Sercem Nauczyciel to takie PIĘKNE- PRZEKAZUJĄCY SERCEM WIEDZĘ ❤

   Ale dużo się dzieje w zwiazku ze szkołą i szczepieniami: dziś MZ ZAPOWIEDZIAŁ szkoły i przedszkola tylko dla zaszczepionych:

   moze dosłownię nie powtórzę, ale spróbuję w skrócie:
   – w innych państwach szczepienia nie są obowiązkowe, ale ich posiadanie jest warunkowane do przyjęcia do szkół – nauczanie indywidualne jest kosztowne! Na zachodzie są prywatne szkoły, ale rodziców w Polsce na nie nie stać, więc muszą posyłać Dzieci do szkół publicznych- co jest równoznaczne z obowiązkiem, przymusem zaszczepienia!

   Ponadto nie omieszkał wspomnieć o Panu Ziębie, ze wprowadza w błąd Polaków i, ze wit.C, jak wszystkie witaminy to substancja czynna, więc nie można jej ot tak spożywać ( ale leki przeciwbólowe to można zżerać na potęgę!)

   i WAZNE: ,,Już 6-latki będą odporne na odrę. MZ i GIS przyspieszają szczepienia …''

   11 godzin temu – Minister zdrowia oraz główny inspektor sanitarny zdecydowali o przyśpieszeniu o cztery lata podawania dzieciom drugiej dawki szczepionki …

   1. Widać, że im się pod dupami pali, atakują z każdej możliwej strony, nad Monachium od 3 dni sypanie bez przerwy, dzisiaj białe i czarne ogony za samolotami. W Niemczech też nagonka na szczepienia, pewna część chciałaby obowiązku….

   2. System się pali i wali…

    To dzieje się już tu i teraz…

    Niebawem cała Trzecia Erpe się rozpier….

    Już niebawem huczna powtórka Pamiętnego Roku 1989…

    Ale tym razem „grubej kreski” nie będzie…; co konieczne, zostanie rozliczone…

    https://tajnearchiwumwatykanskie.wordpress.com/2018/10/28/system-sie-pali-i-wali-przepowiednia-kazika-staszewskiego-z-1983-r/

    https://tajnearchiwumwatykanskie.wordpress.com/2018/10/26/system-sie-sypie-to-kwestia-juz-tylko-kilku-miesiecy-igor-witkowski/

   3. Niestety to jeden z niewielu tematów, które jeszcze są w stanie zachwiać moją równowagą… atak na dzieci. Znowu. Trzymajcie proszę kciuki za zdecydowaną postawę wszystkich rodziców (pomimo nagonki).

   4. Powyższe odnośnie szczepień oczywiście (info od Elaszki), ale jakoś chyba niezręcznie zamieściłam ten komentarz.

   5. Na wp.pl tez jest dzisiaj krytyczny artykul o Ziebie. Dodalam swoje komentarze, ale niestety, gina w natloku tych zamieszczanych przez troli i tzw. nieswiadomych.
    Sadzac po cyrkach zwiazanych ze szczepieniami w mediach, wyraznie widac, ze „pomocnicy moznych tego swiata” przystepuja do dzialania. Mam nadzieje, ze co niektorzy dostana dozywocie, kiedy nadejdzie wlasciwy czas.

   6. [TAW] Już niebawem huczna powtórka Pamiętnego Roku 1989…
    ————————–
    Okragla rocznica 1989-2019. 30 lat minelo.

  2. Śpiewie ptaka jestem pod wrażeniem. Oby jak najwięcej było nauczycieli takich jak TY 🙂 Dzięki takim ludziom mamy szansę ułatwić kolejnemu pokoleniu wejście w nową rzeczywistość.

 4. „Już niebawem huczna powtórka Pamiętnego Roku 1989…
  Ale tym razem „grubej kreski” nie będzie…; co konieczne, zostanie rozliczone…” – Już się nie mogę doczekać….
  TAWie, możesz coś więcej przybliżyć?

 5. Ludzie nie posyłajcie swoich pociech do szkoly. Nie tylko ze względu na przymusowe szczepienia, ale też że względu na programy ogłupiające wasze dzieci. Organizujcie się i pomagajcie sobie nawzajem. Musimy je ocalić, bo w nich cała nasza nadzieja

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s