O co naprawdę chodzi ze SKOK-ami? O ich wycięcie. Bo są zagrożeniem dla bankowego kartelu

„Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo Kredytowe w pewnym momencie zaczęły rosnąć. Jak Platforma obywatelska przejęła władzę, to doszła do wniosku, że trzeba im obciąć skrzydła” – powiedział w Radiu RDC w rozmowie z Tomaszem Kwaśniewskim Janusz Szewczak, główny ekonomista Kasy Krajowej SKOK.

Janusz Szewczak zaznaczył, że nie ma nic przeciwko sejmowej komisji śledczej, która zbadałaby całą sprawę. Ekonomista tłumaczył, że Kasy Krajowe w pewnym momencie zaczęły rosnąć i stały się zagrożeniem dla innych banków w Polsce.Kłopoty SKOK-ów zaczęły się, kiedy PO się nami zainteresowała i wprowadziła nadzór Komisji Nadzoru Finansowego. Wcześniej jak były problemy, to my samodzielnie wprowadzaliśmy działania naprawcze – powiedział gość RDC.

Dodał, że obecny minister finansów Mateusz Szczurek miał niemały wpływ na pogarszanie się stanu kas oszczędnościowych. – Uchwalona została ustawa poświęcona tylko SKOK-om, która naszym zdaniem jest niezgodna z Konstytucją. Dodatkowo minister Szczurek w ciągu jednego roku wydał cztery rozporządzenia dotyczące rachunkowości – mówił. Jego zdaniem, taka sytuacja powodowała, że co kilka miesięcy SKOK-i musiały w odmienny sposób naliczać swoje zyski i straty.Podchodzono do nas w niezwykle restrykcyjny sposób – powiedział.

Spisek obecnej władzy

Jak powiedział gość RDC, cała afera związana ze SKOK-ami jest swego rodzaju spiskiem. – Polega on na tym, że działali tutaj oficerowie WSI pod nadzorem KNF. Pozwolono w ten sposób dopuścić do takiej skali kradzieży w SKOK-u Wołomin. Te pieniądze rozkradziono i odpowiedzialność za to spoczywa właśnie na KNF – mówił Szewczak.

Dodał, że wcześniej żadnego problemu nie było. – Kiedy gdzieś problem widzieliśmy, to wprowadzaliśmy zarząd komisaryczny i nikt ani jednej złotówki nie stracił – zaznaczył ekonomista. Powiedział również, że nie ma nic przeciwko sejmowej komisji śledczej, która zbada całą sprawę. – Myślę, że Prawo i Sprawiedliwość uda się do tego przekonać –stwierdził.

Kontrola KNF

Szewczak zaznaczył również, że nie zgadza się z wynikami kontroli przeprowadzonej przez KNF. Jak powiedział, ona mija się z rzeczywistością. – My w pięciu kasach, które sprawdzała ta instytucja wynajęliśmy firmy, które również badały sytuację. Co ciekawe, wnioski płynące z tych kontroli są diametralnie różne od tych przeprowadzonych przez wynajętą przez KNF firmę Deloitte – stwierdził.

Dodał również, że ludzie, którzy przeprowadzali kontrolę, w jego ocenie, nie mieli uprawnień i kompetencji do takich działań. – Podejrzewając, że to jest ustawka wymierzona w SKOK-i, poprosiliśmy o wgląd do dokumentów przetargowych na wybór audytora i takiego wglądu nie dostaliśmy – powiedział.

Jak tłumaczył, ze sprawą tą udali się do sądu, gdzie wygrali. – Do dzisiaj nie uzyskaliśmy jednak wglądu w dokumenty, który nam się należy – dodał.

Podkreślał, że wszystkie działania wymierzone w kierunku SKOK były wycelowane w opozycję.

Reklama

2 myśli w temacie “O co naprawdę chodzi ze SKOK-ami? O ich wycięcie. Bo są zagrożeniem dla bankowego kartelu

  1. W swobodnym przepływie środków finansowych coraz bardziej okazuje się, że KAPITAŁ ma swoją NARODOWOŚĆ. Jest problem KAPITAŁU POLSKIEGO, bo EKONOMIA POLITYCZNA GLOBALIZMU bazuje na EKONOMII ŻYDOWSKIEJ. Opisał ją Feliks Koneczny w CYWILIZACJA ŻYDOWSKA.

  2. no, ale zaczęliście mówić, ale jakby brakuje puenty… czyż nie chodzi o KASĘ? pis ciągnie grubą kasę ze skoków, a po jest sowicie opłacana przez zagraniczne banki – oczywiście wszystko na szkodę zwykłych Polaków.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s