porosz

W najbliższy czwartek planowana jest wizyta prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki w Polsce. Jednym z punktów wizyty ma być odsłonięcie w Lublinie monumentu upamiętniającego wielki głód na Ukrainie. Przeciwko wizycie protestuje m.in. Obóz Wielkiej Polski, a jego członkowie zapowiadają demonstracje.

Organizator akcji w krótkim uzasadnieniu protestu pisze: Nie chcemy wizyty głowy państwa, które gloryfikuje morderców naszych przodków. Mowa oczywiście o tym, że Poroszenko nazwał członków zbrodniczej organizacji UPA, mordującej Polaków, „bohaterami”. Teraz ma zjawić się w Lublinie i odsłonić pomnik upamiętniający wydarzenie wielkiego głodu.

Pikiety planowane są w dwóch miejscach ze względu na to, iż prezydent Ukrainy będzie w wielu miejscach. Jedna z nich rozpocznie się o godzinie 10 przed Lubelskim Urzędem Wojewódzkim przy ulicy Spokojnej 4, gdzie Poroszenko ma spotkać się z wojewodą.

Spokojna 4
Urząd Wojewódzki w Lublinie, ul. Spokojna 4

Na koniec protestu uczestnicy zapowiadają przejście pod Krzyż Wołyński, gdzie nastąpi złożenie wieńców i zapalenie zniczy ofiarom banderowców. Organizator pyta retorycznie: Czy prezydent Poroszenko uda się tam z nami?

Drugie miejsce to Konsulat Generalny Ukrainy w Lublinie przy ul. 3 Maja 14. Tam uczestnicy, z którymi będą m.in. przedstawiciele zamojskiego Stowarzyszenia Upamiętniania Polaków pomordowanych na Wołyniu, spotkają się również o godzinie 10.

Konsulat Generalny Ukrainy. Lublin, ul. 3 Maja 14
Konsulat Generalny Ukrainy. Lublin, ul. 3 Maja 14

Organizatorzy zapowiadają, że w czasie protestu wołać będą o: prawdę historyczną w relacjach polsko-ukraińskich, pamięć o ofiarach ludobójstwa UPA na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej i upamiętnienie wszystkich miejsc pochówku, symetrię w traktowaniu Polaków na dzisiejszej Ukrainie w takim samym stopniu jak Ukraińców w Polsce. Zgromadzenie ma zakończyć się elementem happeningu, a następnie uczestnicy również planują przejść pod Krzyż Wołyński, by oddać hołd pomordowanym Polakom.

Link do akcji:

Parezja.pl

3 myśli w temacie “Lublin protestuje przeciwko wizycie w Polsce prezydenta Ukrainy

 1. Brawo Lublin ! Nigdy nie powinniśmy zapomnieć o Wołyniu a poroszenko zamiast robić z patologicznych morderców narodowyc bohaterów, powinien przeprosić i oddać hołd pomordowanym. Może wtedy nasze relacje by się ociepliły. Na tą chwile: WON BANDEROWCU DO SIEBIE PROPAGOWAĆ FASZYZM !

 2. PAMIĘTAMY NIE TYLKO WOŁYŃ.
  Może już nadszedł czas wskazać miejsca pochówku-mogiły pomordowanych Polaków przez UPA?
  Myślimy również, że nastał czas zacząć rozumieć to, że w latach 1939-1944 Sowieci wywieźli na Sybir ok.1 500 000 Polaków. Ilu z nich wróciło z tej eskapady, gdzie są ich mogiły? Dlaczego nikt nie otwiera tajnych kart historii dotyczących morderstw na Polakach przebranych za UPowców tzw. Czerwonych Partyzantów?
  Widać łatwiej jest nienawidzieć tych komu wyrządziliśmy niewybaczalną krzywdę!!!
  A może ktoś wie, gdzie to UPA niszczyła polskie świątynie na prastarych ukraińskich ziemiach okupowanych przez Polaków?
  Może czas przypomnieć:
  – PACYFIKACJĘ WSI GALICYJSKIEJ.
  – NISZCZENIE W 1938 ROKU ŚWIĄTYŃ NA WOŁYNIU I W GALICJI.
  – WYGNANIE Z PRAOJCOWSKIEJ ZIEMI W LATACH 1946-47.
  – NISZCZENIE ŚWIĄTYŃ UKRAIŃSKICH, BUDOWANYCH NIE PRZEZ ŚWIĄTOBLIWYCH POLAKÓW.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s