11 myśli w temacie “Cedrowe Zdrowe

 1. Jeszcze nie oglądałam, ale z tego, co pamietam z artykulow cedr preferuje tereny lekko podmokłe. Tak wiec, nie wszedzie sie przyjmie.

  1. Parę lat temu kupiłem kilka sadzonek Cedru, a dokładnie Sosny Syberyjskiej. Jedno mi ktoś ukradł, drugie zniszczył, trzecie zjadły zwierzęta. Zostały trzy, były sadzone na terenie gliniastym dość wilgotnym i jedna przetrwała nienaruszona to ma z 4 metry wysokości a jedna przesadzona na suche wapienne podłoże do sadu i jest po kolana.

   ————-

   Dowiedziałem się, że osy zjadają mszyce i ich larwy. Pomyślałem, że jak koszę kosą trawy, to nie niszczę tych owadów, innych z resztą też.
   Po kosiarce bijakowej to tylko trociny z wszystkiego zostają. Osa nie zje mszycy, to trzeba spryskać. Po opryskach ptaki gniazd w takich miejscach nie zakładają i robaków nie zjadają więc znów trzeba pryskać.

   Jedno zakłócenie w naturze prowadzi do następnego, na które stosując ‚lekarstwo”, doprowadzamy do kolejnego zakłócenia i kolejnego, przy każdym następnym potęgując problem. A wystarczy wrócić do podstaw i podjąć inną decyzję. Te wszystkie leczenia objawowe, tak samo jak z człowiekiem, społecznymi problemami, zamiast poszukać rozwiązania w pierwszym zakłóceniu, prowadzą do coraz większego haosu, w przyrodzie, naturze. Jak daleko to się może posunąć, bo raczej gdzieś musi być kres?

   1. Tak, wystarczy się wsłuchać we własne serce i wtedy się wie… Dzięki „S”❤

 2. Opolskie

  „Zamiast wyciąć drzewa wybudowali drogę obok, a starą jezdnię zmienili w ścieżkę rowerową

  Odcinek drogi wojewódzkiej numer 414, między miejscowościami Lubrza-Prudnik a Biała-Dobroszewice, to doskonały przykład na to, jak można mądrze rozbudować jezdnię, bez konieczności wycinania drzew. Zamiast wycinki władze postanowiły wybudować nową drogę obok, natomiast stara jezdnia została wyremontowana i zmieniła się w bezpieczną i malowniczą ścieżkę rowerową.”

  https://dobrewiadomosci.net.pl/52062-zamiast-wyciac-drzewa-wybudowali-droge-obok-a-stara-jezdnie-zmienili-w-sciezke-rowerowa/
  ——————————
  W Stanach zamieniaja dawne nieczynne linie kolejowe na sciezki rowerowe; niektore b. malownicze

  Project: Great American Rail-Trail
  https://www.railstotrails.org/greatamericanrailtrail/

  1. Justyna Kowalczyk trenowala i trenuje na podobnej sciezce rowerowej, ktora wiedzie nasypem dawnej kolei z Nowego Targu przez Czarny Dunajec do slowackiej Trstenej chyba, a moze i dalej, ale tego nie wiem. Moze cos dobudowali (bo do miasta Trstena juz normalnie dochodza pociagi, czyli dalej sciezka musialaby biec po innej trasie).

 3. https://russkiymir.ru/publications/291022/

  Po przejściu na emeryturę Ivan Sanzharov zaczął hodować sadzonki Cedru i rozprowadzać je za darmo na tereny szkół, przedszkoli i parków.
  Wraz ze swoim zespołem wyhodował już i wysłał 2,5 miliona sadzonek do różnych regionów Rosji. Marzeniem emeryta jest, aby gaje cedrowe rosły w całym kraju i oczyszczały powietrze w miastach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s