W poniedziałek 29 lipca 2019 r. odbyła się w Etiopii akcja sadzenia drzew. Mieszkańcy tego kraju posadzili w ciągu 12 godzin ponad 353 sadzonek. Jak podkreślają władze, jest to rekord na skalę światową. Etiopczycy z całego kraju publikują w mediach społecznościowych zdjęcia z tego wydarzenia.

Jak podaje państwowa agencja Fana Broadcasting Corporate, liczba sadzonek przekroczyła planowane pierwotnie 200 mln i po podliczeniu osiągnęła ponad 353 mln.

„Dziś Etiopia postara się wspólnie pobić światowy rekord dla zielonego dziedzictwa” – napisano w poniedziałek na profilu biura premiera Abiya Ahmeda Alego na Twitterze. Sam szef rządu posadził drzewa w północnej części kraju.

W Etiopii trwa kampania ekologiczna, która ma na celu zasadzenie od maja do października 4 mld drzew. Ministerstwo rolnictwa oświadczyło, że od początku akcji posadzono ich już 2,6 mld.

Według Farm Africa, organizacji pozarządowej zaangażowanej w przedsięwzięcie, mniej niż 4 proc. powierzchni kraju jest obecnie zalesione. Pod koniec XIX wieku lasy zajmowały 30 proc. obszaru Etiopii.

Trwająca kampania ma na celu zwalczenie skutków wylesiania kraju, które spowodowane było szybko rosnącą populacją Etiopii, potrzebą większej ilości pól uprawnych, niezrównoważonym użytkowaniem lasów oraz zmianami klimatu.

Do akcji przystąpili nie tylko zwykli obywatele, ale także rozmaite organizacje międzynarodowe oraz przedsiębiorstwa.

Dotychczasowy rekord należał do Indii, gdzie w 2017 roku posadzono 66 mln drzew w ciągu jednego dnia.

autorzy: Sharif Paget i Helen Regan

źródło: https://dobrewiadomosci.net.pl/33573-etiopczycy-posadzili-w-jeden-dzien-ponad-353-mln-drzew/

za: https://edition.cnn.com/2019/07/29/africa/ethiopia-plants-350-million-trees-intl-hnk/index.html

23 myśli w temacie “Etiopczycy posadzili w jeden dzień ponad 353 mln drzew

 1. Teraz zaczną podążać inni. Będa służyć następnym pokoleniom.
  Świadkowie Dziejów jak nasz Dąb Bartek.

 2. Piękny i szlachetny cel, w Etiopii jednak żyją mądrzejsi ludzie od naszych nierządowców, u nas w Bielsku władze zezwoliły szaleńcom na wycinkę bardzo dużej ilości starych, i nie tylko, drzew, jakoby przeszkadzających i zagrażających życiu.

  Płakać się tylko chce, wiedząc, że to jeszcze trwa, pomimo protestu wielu mądrych i odpowiedzialnych mieszkańców tego naszego Pięknego Miasta.

  Każde drzewo rosnące na Tej Przepięknej Planecie to czyste oddychające płuco w NAS.

  Nie pozwólmy dalej rządzić nami wariatom na stanowiskach.

  Każde wycięte drzewo to krzyk i płacz Ducha tej Słowiańskiej Ziemi, gdzie niegdyś szumiące rozłożyste Dęby swym oddechem Nas otulały, dawały cieniem swych liści ochłodę spracowanemu ludowi.

  Mateńko Ziemio, daj wreszcie swój znak sprzeciwu dla takiego obłędnego Ciebie traktowania.

  Tak się stać musi i nie ma od tego odwołania, aby ciemne siły wreszcie się opamiętały i wyszły z tego szaleństwa.

  1. SłowiAneczko ❤ a ja na pocieszenie opowiem to co spotkało moich chłopaków kilka dni temu- otoż robili taki malutki przegląd pól, gdyż zaczął przychodzic sobie na ziemniaczki jeden taki złodziejaszek- i gdy tak chodzili zauwazyli dziwnie zachowujacego się MŁODZIENIASZKA- skakał po Drzewach i zobaczywszy chlopaków radośnie podbiegł do nich w podskokach- przytulił i radosnie wyznał, ze zdał maturę i idzie na studia- na Leśnika i dodał, ze bardzo ceni takie osoby czyli rolników za ich cenną pracę!

   ,,Mateńko Ziemio, daj wreszcie swój znak sprzeciwu dla takiego obłędnego Ciebie traktowania.

   Tak się stać musi i nie ma od tego odwołania, aby ciemne siły wreszcie się opamiętały i wyszły z tego szaleństwa.''

   SłowiAneczko ❤ jest znak! SŁOWIAŃSKA BOGINI BUDZI SIĘ!
   NAJPIERW W NAS, a juz wkrótce osiagnie poziom odpowiedni by; obalić CZERNIEC!
   ,,Czerniec to katolicki ksiądz, bo Słowianie nazywali księży czerńcami, sługami Czarnego demona, sługami ciemności. Czerniec posługuje się w myśleniu "interpretatio-romana" polegającą na wierze w to, że każdy panteon bóstw słowiańskich opiera się na panteonie rzymskim lub odnosi do katolickich demonów. Czerńce nadawały i jeszcze nadają niewłaściwy kierunek interpretacyjny słowiańskiej kulturze i jej bóstwom. Czerńce i ich sługusi wszędzie gdzie mogą wypaczają kulturę słowiańską, a nawet kłamliwie twierdzą jakoby bogini Lajla, Łada nigdy nie istniała. ''

   Laila, Lajla, Leila, Lejla, Dzidzilejla także Łada, Łado, Lada, Lela, Lila) – indoeuropejska bogini Słowian, Macierz Bogów
   Bogini Matka Narodu Polskiego.

   Jednym z miejsc kultu Łady była Łysa Góra, innym Jasna Góra w Częstochowie.

   Miejsca Kultu Bogini Laila

   ,,W Częstochowie, na Jasnej Górze był piękny słowiański klasztorek dla dziewic poświęconych Bogini i wielka szkoła duchowa, kapłańska dla Ofiarnic Bogini Lajli. Został spalony razem z załogą przez przybyłą z Węgier do Polski militarną sektę Paulinów. Zamordowano około 80-100 kapłanów i kapłanek, paląc ich żywcem. Łącznie w pogromie najazdu paulińskiego zginęło ponad 3 tysiące wyznawców kultu bogini Lajli. Łysa Góra Świętokrzyska powinna być jak najbardziej odrestaurowana jako miejsce na kult BOGINI Lajli, który tam czasem jeszcze po cichu ktoś okazjonalnie sprawuje!

   Wszystkie starsze, budowane w Polsce kościoły katolickie i sanktuaria pod wezwaniem maryjnym były pierwotnie miejscami kultu słowiańskiej Bogini…''
   http://himalaya-wiki.org/index.php/Laila

   NAJPOTĘZNIEJSZE MIEJSCE MOCY NA ZIEMI ZNAJDUJE SIE W OSWIECIMIU, dlatego przejeła je zła nacja i otoczyła kopułą cierpienia I Z TEGO MIEJSCA CZERPIE SIŁĘ! Ale jak mówi P. Gadowski:
   ,,Komentarz Tygodnia: Marszu Polaków nikt nie zatrzyma''
   Może to bedzie marsz miliona jak na strefę 51! i zniknie ostatnia cegła przesiąknięta złem! I ZOSTANIE UWOLNIONY NAJPOTĘZNIEJSZY WIR MATEŃKI ZIEMI ❤

   Słowiańska bogini w Układzie Słonecznym!
   ,,– W roku 2010 po informacji prasowej o naszym odkryciu tego bardzo ciekawego obiektu sprawa jego nazwania wywołała spore zainteresowanie. „Gazeta Wyborcza” zorganizowała wówczas nawet konkurs wśród czytelników, którzy zaproponowali nazwy pochodzące od najważniejszych bogów słowiańskich – wspomina prof. Udalski. Okazało się jednak, że proponowana nazwa Perun została już wykorzystana do nazwania dużo mniej okazałego obiektu Układu Słonecznego, a Weles jest zbyt podobna do istniejącej już nazwy planetoidy.

   Dziewanna – Zespół naukowców nadał obiektowi nazwę słowiańskiej bogini Dziewanny.

   – Gdy w końcu 2017 roku nasza 2010 EK139 została dołączona do listy obiektów, którym mogą być nadane nazwy własne postanowiliśmy utrzymać tę konwencję i znaleźć nazwę związaną z bóstwami polskimi bądź ogólniej – słowiańskimi, aby mieć w kosmosie obiekt nawiązujący do naszych tradycji – dodaje prof. Udalski.

   Wybór padł na mało znaną, ale występującą w różnych mitologiach słowiańskich młodą, niezwykle urodziwą boginię o imieniu Dziewanna, opiekunkę dzikiej przyrody, lasów i kniei, przynoszącą każdego roku wiosnę i nowe życie. Jej symbolem są piękne kwiaty – dzikie polne dziewanny, które używane były jako pochodnie podczas uroczystości związanych z boginią.

   – Choć imię Dziewanny w innych językach słowiańskich może być łatwiejsze do wymówienia dla obcokrajowców, zdecydowaliśmy się na pisownię polską, by podkreślić polskie korzenie naszego odkrycia oraz projektu OGLE – tłumaczy prof. Michał Szymański, dyrektor Obserwatorium Astronomicznego UW i współtwórca projektu OGLE.

   Po oficjalnym zatwierdzeniu kilka dni temu przez Minor Planet Center zaproponowanej nazwy, w Układzie Słonecznym nie krąży już 2010 EK139, a Dziewanna.

   Jest to największy polski obiekt w Układzie Słonecznym mieszczący się na liście czterdziestu największych samodzielnych ciał układu. Gdyby planetka krążyła wokół Ziemi zamiast naszego Księżyca, jej tarcza miałaby średnicę tylko siedem razy mniejszą. Rzut planetki na powierzchnię Ziemi zajmuje obszar prawie całej Polski.

   – Mam nadzieję, że umieszczenie Dziewanny na niebie zachęci badaczy polskiej tradycji i kultur słowiańskich do dokładniejszego poznania tej tajemniczej bogini – dodaje prof. Udalski.''

   https://www.uw.edu.pl/slowianska-bogini-w-ukladzie-slonecznym/

   1. „Może to bedzie marsz miliona jak na strefę 51! i zniknie ostatnia cegła przesiąknięta złem! I ZOSTANIE UWOLNIONY NAJPOTĘZNIEJSZY WIR MATEŃKI ZIEMI ❤”
    Zostawię Himalaje i przyjadę, by dołączyć do tego marszu.

  1. Justynko ❤ ,,posadziliśmy już w tym roku: 1 milion 200 tys. sadzonek!''
   Towarzystwo Miłośników Ziemi Chodzieskiej
   Każdy może sadzić drzewa https://www.youtube.com/watch?v=2MKBCaBhR1w&t=414s

   ale to co zrobili Etiopczycy – posadzili w jeden dzień ponad 353 mln drzew” serce się raduje 🌳🌳🔆🌳🌳

   „Każde drzewo rosnące na Tej Przepięknej Planecie to czyste oddychające płuco w NAS'' ❤

   SZANUJĄC DRZEWA, SZANUJESZ SIEBIE, BO DRZEWO SZUMI DLA CIEBIE ❤ KOCHAJMY DRZEWA, BO TO NASI NAJWIĘKSI PRZYJACIELE 🌳🌳🔆🌳🌳

 3. Wow uslyszalem o tym wradiu robocie
  Robi wrarzenie a myl lahy z naszym zarządem eskimosiuw 😊 musing tez dzialac w piatekjade na ślęża i Radunie na urlop Pozdtowienia przesle dla was od Boginii
  SŁAVA a tera jestem pod debami
  SŁAVA

 4. Serce rośnie od takich wieści.
  Oby jak najwięcej drzew i u nas dało się posadzić!

  W tym roku posadziłem 6 jarzębin, bo miałem 6 sadzonek.
  W zeszłym roku na wiosnę posadziłem 12.
  Na razie wszystkie żyją, oglądam je co jakiś czas.

  Mam jeszcze roczny dąbek w doniczce. Nie wiem skąd się tam wziął !
  Na razie szukam dla niego stanowiska w pobliżu.
  We wrześniu go posadzę.

 5. TAW, wypełnia się to, co Zapowiedziałeś 🙂 :

  „PIS PRZED WYBORAMI ZNIESIE OBOWIĄZEK SZCZEPIEŃ!”

  dobre wieści z Bolesławca – STOLICY CERAMIKI:
  filmu nie można powielać, więc podaje link:
  film zawiera plik do pobrania o pozew w stosunku do szpitali o odszkodowania za szczepienia!

  DOŚĆ !!! Idziemy do prokuratury w celu zawiadomienia … dr Hubert Czerniak Zdzisław Oszczęda BOLESŁAWIEC 2019
  Patron Medialny: aTVBe Zdrowy Kanał

  SłowiAneczko, moje serce zawsze się usmiecha, gdy czyta Twoje wpisy, SŁONECZKO 🙂

  Kalinko ❤ BARDZO PODOBAŁA MI SIĘ POSTAWA ALEKSA W STOSUNKU DO PANA HUBERTA I PANA BIESZKA i WIELKIEJ LECHII, a betonowe okulary przygniotły Etera i Michalkiewicza, i Patlewicza, i Real za promowanie książek i osoby tego skurczybyka!

  ALEKS MA WYCZUCIE JEDNYM SŁOWEM WYJĄTKOWE – poznaje kogoś w chwili, zanim delikwent się wypowie!

  Potockiego poznał od razu, ale jeszcze dla dobra NaRODU CIĄGNĄŁ ZA JĘZYK, BY MIEĆ PEWNOŚĆ, KIM JEST!

  Myślę, że taśmy z podkarpackiej afery, które mają się poJAWIĆ WKRÓTCE – OSTATECZNIE SPRAWIĄ, ŻE:
  PIS PRZED WYBORAMI ZNIESIE OBOWIĄZEK SZCZEPIEŃ! ''

  PILNE! NAKAZ SZCZEPIENIA POLICJANTÓW!
  Jan Zbigniew Potocki – Nakaz Szczepienia Policjantów oraz 40 000 oficerów MOSSAD`u w Polsce!

  KAŻDY POLICJANT W POLSCE MA BYĆ SZCZEPIONY SPECJALNĄ SZCZEPIONKĄ PRZEZNACZONĄ DLA POLICJI!
  Policjanci z całej Polski dzwonią do Potockiego z informacją, że dostali NAKAZ OBOWIĄZKOWEGO ZASZCZEPIENIA SIĘ!
  .https://www.youtube.com/watch?v=_CRd-oxeLGY

  Polacy poniżeni – zakaz niesienia FLAG Z POLSKIMI BARWAMI!
  [PILNE] Marsz Życia Polaków i Polonii w Auschwitz! W. Gadowski | Czy obedrą nas z flag ?!

  JUŻ NIE POWIEDZĄ, ZE KONOPIE SĄ ZŁE!
  https://dobrewiadomosci.net.pl/30150-bosrijk-to-pierwsze-na-swiecie-miasto-gdzie-bedzie-mozna-zamieszkac-w-jednym-z-konopnych-domow-wydrukowanych-w-technologi-3d/

  „Szybko rosnące konopie mogą pochłaniać duże ilości dwutlenku węgla, dzięki czemu są szczególnie wydajnym i przyjaznym dla środowiska materiałem budowlanym.

  Producent mówi, że panele są solidne konstrukcyjnie, łatwe w produkcji i zapewniają lepszą wydajność cieplną w porównaniu do tradycyjnych materiałów budowlanych.

  Holenderskie miasto Bosrijk, leżące niedaleko Eindhoven, zostało niedawno ogłoszone miejscem pierwszych na świecie nadających się do zamieszkania wydrukowanych w 3D domów.

  1. Nigdy nie twierdziłem, że na pewno zniosą, pisałem jedynie, że nie zdziwiłbym się, gdyby to zrobili (w celu pozyskania światłej części wyborców). Byłby to swoisty prometejski gest „mądrości etapu” ze strony jaśnie oświeconej władzy, szanującej podmiotowość obywateli 😉 Na ile ich jednak postrzegam, są zbyt uwikłani, by móc wykazać się choć odrobiną samodzielności.
   Czy jednak dobrowolność szczepień umożliwią przed wyborami, czy tuż po wyborach, to właściwie nie ma znaczenia, bo przestrzeń i tak jest już dojrzała do uwolnienia tego tematu, a nie ciągłego nasączania go histerią 🙂
   Mam nadzieję, że próba szczepionkowego gwałtu na mundurowych dobudzi resztę śpiących 🙂

   1. tak TAW, WIĘC POPRAWKA:

    TAW, wypełnia się to, co Zapowiedziałeś 🙂 :
    „nie zdziwiłbym się, gdyby PiS PRZED WYBORAMI ZNIÓSŁ OBOWIĄZEK SZCZEPIEŃ” 🙂

  2. Wdać, że mój sen o szczepionkach chyba jednak miał jakieś znaczenie. Oby. W nim chodziło o zawiadomienie kogoś ważnego, mającego wpływ na decyzje o szkodliwości szczepień (to tak w skrócie).

   A kto jest najważniejszy s Polsce??

   Suweren. PoLachy. Sól tej ziemi.

   1. Nie wiem, czy to jakiś znak, ale w momencie w którym pisałam powyższy komentarz obok mojego okna przeleciało kilka kruków, kracząc niemiłosiernie. Trwało to chwilę, ale już ich nie ma… Obym wykrakała zmiany… A wykrakać potrafię, co nieraz mi mój mąż wytknął. Wiele razy od niego słyszałam: „znowu wykrakałaś”. 😉

 6. „Polacy poniżeni – zakaz niesienia FLAG Z POLSKIMI BARWAMI!
  [PILNE] Marsz Życia Polaków i Polonii w Auschwitz! W. Gadowski | Czy obedrą nas z flag ?!”
  Do jasnej cholery, co za bezczelność.

  1. Vikingu, nie warto się unosić (wiem, jak to ciężko, szczególnie gdy krew gorąca).

   Dzisiaj przeczytałam w niemieckojęzycznej żydowskiej prasie coś, co mi też na chwilkę ciśnienie podniosło. Tutaj tekst po niemiecku:

   https://www.juedische-allgemeine.de/juedische-welt/sechs-millionen-polen/

   Przetłumaczę za pomocą googla,bo nie chce mi się samej tego robić, tekst jest dość długi, ale warto go przeczytać.

   W następnym wpisie napiszę moje przemyślenia, które mnie naszły po przeczytaniu tekstu.

   Tu tłumaczenie:

   „Sześć milionów Polaków”

   Oficjalna polityka historyczna stawia chrześcijańskie ofiary nazizmu w centrum uwagi.

   Polacy to dobrzy ludzie. Mają dobre katolickie sumienie, obecnie przechodzą dobrą zmianę polityczną i odeprą atak zła w wyborach parlamentarnych 13 października. To jest program edukacyjny partii narodowo-populistycznej Prawo i Sprawiedliwość (PiS) dla nowych polskich patriotów.

   Prezydent Andrzej Duda lubi podkreślać, że wśród Polaków nie ma miejsca dla antysemitów i nacjonalistów. Nowa definicja Polaków jako „dobrych ludzi” oznacza nie tylko, że polscy antysemici „wykluczają się ze wspólnoty narodowej Polaków”, tj. nie są już Polakami, ale także promuje powrót do polskiego zrozumienia poświęcenia, który był pielęgnowany w czasach socjalizmu.

   LICZBY: Podczas II wojny światowej >>>naziści w okupowanej przez Niemców<<< Polsce zamordowali ponad 90 procent polskich Żydów i około 5-7 procent etnicznych Polaków – w wartościach bezwzględnych – około trzech milionów Żydów i około 1,4 miliona etnicznych Polaków, jak historyk Feliks Tych udowodnił już w 2001 r., a jego kolega Mateusz Gniazdowski potwierdził to w 2008 r.

   Na polecenie Jakuba Bermana, członka Biura Politycznego w Centralnym Komitecie Polskiej Partii Robotniczej, liczbę ofiar w 1947 r. podniesiono arbitralnie do łącznej liczby sześciu milionów, czyli 22 procent przedwojennej populacji. Chrześcijańscy Polacy nie powinni czuć się mniejszymi ofiarami niż polscy Żydzi. Berman miał również nadzieję, że dzięki temu krokowi nadal zjadliwy antysemityzm w kraju zostanie powstrzymany.

   To jest podkreślone pomiędzy akapitami:

   Podczas II wojny światowej naziści w okupowanej przez Niemców Polsce zamordowali ponad 90 procent polskich Żydów i około 5-7 procent etnicznych Polaków.

   cd:

   Nie uwzględniono w tych sześciu milionach ofiar innych mniejszości narodowych, takich jak Ukraińcy, Litwini, Białorusini, Niemcy czy Tatarzy. Nie wykazano także obywateli polskich, którzy padli ofiarą drugiego agresora i okupanta Polski, Związku Radzieckiego, w latach 1939–1941.

   POMNIK: Fakt, że polscy narodowi populiści od pewnego czasu mówią prawie wyłącznie o „sześciu milionach Polaków”, którzy zginęli podczas wojny, nie jest zaskakujący, biorąc pod uwagę ich politykę historyczną. Ale ta formuła, która wkrótce znajdzie odzwierciedlenie w „pomniku Polski” w środku Berlina, stanowi odżydowienie Shoah.

   Dla przypomnienia: 20 stycznia 1942 r. wysocy rangą urzędnicy Rzeszy Niemieckiej zebrali się w willi przy berlińskim Wannsee, aby koordynować „Ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej”, które trwało już od pół roku. Jeden dokument wyszczególniał szczegółowo dla każdego kraju liczbę Żydów kwalifikujących się do masowego mordu: w sumie 11 milionów ludzi w całej Europie, w tym ponad trzy miliony Żydów w okupowanej Polsce.

   Dla chrześcijańskich Polaków nie istniał podobny rasowy ideologiczny program eksterminacji. Chociaż poszczególne masakry niemieckie były ludobójcze – takie jak akcja germanizacji Zamościa w południowej Polsce pod koniec 1942 r. lub masowe mordy ludności cywilnej w początkach powstania warszawskiego w 1944 r. – nie może być mowy o ludobójstwie etnicznych Polaków.

   OPóR: Duża liczba ofiar Polaków miała mniej wspólnego z faktem, że Polaków mordowano ponieważ byli Polakami, ale z motywowanym rasowo ideologicznie nazistowskim wrogiem „słowiańskiego oporu”. W specjalnych »Intelligenzaktionen« (tego słowa nie muszę tłumaczyć) zamordowano polskich profesorów, nauczycieli, inżynierów i lekarzy, którzy mogli przewodzć przyszłemu ruchowi oporu Polaków. Tylko w powstaniu warszawskim w 1944 r. Żołnierze Wehrmachtu, esesmani i kolaboranci zamordowali około 150 000 polskich cywilów i około 16 000 walczących. Ponadto nałożono karę śmierci za wszystko możliwe, miała ona odstraszać przed jakimkolwiek sprzeciwem i oporem przeciwko niemieckiej władzy okupacyjnej.

   Znowu podkreślenie:

   Nowa formuła wykracza poza odżydowienie Shoah.

   cd:

   Od lat Polska krytykuje fakt, że ich cierpienia – w przeciwieństwie do Żydów – nie są odpowiednio znane w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. „Wspaniałe przepracowanie czasów nazistowskich”, z którego Niemcy są tak dumni, ogranicza się w dużej mierze do Holokaustu. Jednak o okupacyjnym terrorze nazistów przeciwko chrześcijańskiej ludności w Polsce, Niemcy prawie nic nie wiedzą.

   Zaledwie dwa tygodnie temu naczelny rabin Polski Michael Schudrich otrzymał ze Stowarzyszenia Kombatantów Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ) – i na pewno w porozumieniu z prezydentem Andrzejem Dudą – zaproszenie z okazji 75. rocznicy założenia Brygady Świętokrzyskiej. W Polsce wiadomo, że ta podziemna grupa składała się z polskich nazistowskich kolaborantów, którzy mordowali żydowskich i komunistycznych partyzantów w imieniu SS i Gestapo.

   Wściekły Schudrich odrzucił zaproszenie i w liście, który został upubliczniony, napisał również do prezydenta Dudy: „Organizacja tego święta obraża pamięć wszystkich obywateli Polski, którzy polegli w walce z Niemcami. Zaproszenie mnie do tego jest osobistą obrazą”. Duda następnie zrezygnował z uczestnictwa, ale nie wycofał swojego patronatu.

   Już w lutym 2018 r. Polski premier Mateusz Morawiecki złożył wieniec pod pomnikiem żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej na cmentarzu w Perlacher Forst po konferencji bezpieczeństwa w Monachium, wywołując w ten sposób skandal. Krytykujący premiera uważają, że powinien raczej upamiętnić polskie ofiary obozu koncentracyjnego w Dachau – wśród nich wielu księży – ale nie „morderców z Brygady Świętokrzyskiej”.

   znowu podkreślenie:

   Wielokrotnie zgłaszane w Polsce przez zwolenników PiS żądanie „pomnika Polaków” w centralnym Berlinie, znalazło również zwolenników w Niemczech.

   d:

   Wielokrotnie zgłaszane w Polsce przez zwolenników PiS żądanie „pomnika Polaków” w centralnym Berlinie, znalazło również zwolenników w Niemczech. Przewodniczący prawie wszystkich frakcji parlamentu niemieckiego, a także rząd federalny wspierają teraz projekt. Wezwanie do inicjatywy stwierdza, że pomnik powinien przypominać, że „Polska jako naród miała zostać zniszczona”.

   Historycznie zdanie jest złe. Eksperci podkreślają, że jest to rozpowszechniony w Polsce mit z czasów komunizmu. W rasistowskim planie ideologicznym nazistów Polacy, jako „słowiańscy podludzie”, mieli jako podbici ludzie zapewnić niemieckim nadludziom robotników, którzy będą służyć niemieckim panom w nowym „Lebensraum im Osten". Zagłada Polski jako narodu nigdy nie była planowana.

   MUZEUM. Lepsze niż wątpliwy „pomnik Polaków” w Berlinie byłoby muzeum, które tłumaczyłoby nazistowską okupację w całej Europie. Nie powinna koncentrować się na wojnie i walkach, tak jak Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, ale na życiu codziennym w różnych krajach europejskich pod okupacją niemiecką i sowiecką. Oprócz bojowników ruchu oporu i ratowników żydowskich tematem powinni być także współpracownicy (kolaboratorzy) polityczni i społeczni.

   PODSUMOWANIE:

   Dwukrotne upamiętnienie polskich Żydów w Berlinie – jako Żydów w Pomniku Pomordowanych Żydów Europy, a następnie jako obywateli Polski w Pomniku Polaków (wraz z etnicznymi Polakami) – byłoby mylące.

   Uff, mimo pomocy "tłumacza google" trochę czasu mi to tłumaczenie zajęło, musiałam też manualnie część poprawić, bo tłumczenie było bez sensu, albo nie oddawało sensu zdania.

   Moją ocenę tego tekstu napiszę w osobnym wpisie, za chwilę.

 7. „Vikingu, niewarto się unosić, (wiem jak to ciężko, szczególnie gdy krew gorąca).”
  No, dobrze dobrze 🙂, zrobię to dla Ciebie, ponieważ mam do Ciebie pewną „słabość” i nie potrafię Ci odmówić. 😄
  A tak na serio, to masz rację Czcigodna Niewiasto.🙂

 8. Tak mi się przypomniało, że przecież w Etiopii żyje bardzo, bardzo prastary lud, tak nawiasem mówiąc. A zajrzałem z powodu Giewontu właśnie 😛 Ale ty TAW jak zwykle preferujesz nic nie mówić za wiele :/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s