Brytyjski rząd ogłosił, że w ponad 370 angielskich szkołach uczniowie zaczną ćwiczyć mindfulness (z ang. “uważność” lub “uważna obecność”) w ramach badań, mających na celu poprawę zdrowia psychicznego u młodzieży.

W komunikacie prasowym informującym o programie, wspomniano też, że młodzież będzie współpracować z ekspertami w dziedzinie zdrowia psychicznego, tak by nauczyć się przydatnych technik relaksacyjnych, ćwiczeń oddechowych i innych metod „pomagających im w regulowaniu własnych emocji”. Celem programu jest zbadanie, które podejścia sprawdzają się najlepiej u młodych ludzi, żyjących w świecie szybkich i gwałtownych zmian. Rząd twierdzi też, że badanie, które potrwa do 2021 r. będzie jednym z największych tego typu na świecie.

– Jako społeczeństwo jesteśmy znacznie bardziej otwarci w kwestii naszego zdrowia psychicznego niż byliśmy kiedykolwiek wcześniej. Świat współczesny przyniósł jednak naszym dzieciom nowe presje – powiedział w oświadczeniu brytyjski sekretarz edukacji Damian Hinds. – Dzieci zaczną być stopniowo wprowadzane do zagadnień związanych ze zdrowiem psychicznym, dobrym samopoczuciem i szczęściem już w szkole podstawowej – dodał.

Inicjatywa pojawiła się w kilka miesięcy po sondażu zleconym przez National Health Service, który wykazał, że co ósme dziecko w Anglii w wieku od 5 do 19 lat cierpiało na co najmniej jedno zaburzenie psychiczne w momencie oceny, czyli w 2017 roku. Ankieta, która została opublikowana w listopadzie, wskazywała również na niewielki wzrost zaburzeń psychicznych w wieku 5-15 lat, który wzrósł do 11,2% w 2017 r. z 9,7% w 1999 r. Najczęstszymi zaburzeniami była depresja i zaburzenia lękowe, dotykające jedno na 12 dzieci w 2017 roku. Takie zaburzenia znacznie częściej występowały u dziewcząt.

Imran Hussain, dyrektor ds. polityki i kampanii dla Action for Children, brytyjskiej organizacji charytatywnej, nazwał to „kryzysem zdrowia psychicznego dzieci”. – Każdego dnia nasza działalność spotyka się z dziećmi i nastolatkami walczącymi o to, by dopasować się do coraz bardziej złożonego współczesnego obrazu świata, walcząc z takimi problemami, jak intensywna presja w szkole, zastraszanie lub problemy w domu, wszystko w towarzystwie bombardujących mediów społecznościowych – powiedział w oświadczeniu, po czym dodał: – Nasze usługi mogą zmniejszyć niepokój, ból i udrękę, przez które przechodzą niektóre nastolatki, ale także zmniejszyć ich potrzebę intensywnego wsparcia w dalszej kolejności.

Jednak dwie komisje parlamentarne skrytykowały raporty rządowe, na których opiera się program, za skupienie się raczej na rozwiązywaniu problemów emocjonalnych niż na zapobieganiu im. W raporcie opublikowanym w maju ubiegłego roku komisje ds. Edukacji i Opieki Społecznej napisały: „Strategii rządu brakuje ambicji i nie zapewni on pomocy większości dzieci, które rozpaczliwie tego potrzebują”, obciąży natomiast większą pracą nauczycieli. „Prewencja wydaje się być brakującym ogniwem w budowaniu lepszego wsparcia dla dzieci i młodzieży, zwłaszcza w ich wczesnych latach” – napisały komisje.

Odkryto, że zarówno media społecznościowe, jak i system szkolnych egzaminów przeprowadzanych w formie, która generuje wysoką presję i powoduje dużo stresu, mogą mieć szczególnie negatywny wpływ na zdrowie psychiczne młodych ludzi.

Całość czytaj na:

https://dobrewiadomosci.net.pl/30651-szkoly-w-anglii-wprowadzaja-nowy-przedmiot-mindfulness-z-ang-uwaznosc/

Reklama

8 myśli w temacie “Szkoły w Anglii wprowadzają nowy przedmiot: Mindfulness (uważność)

 1. Dzięki za podzielenie się ta wiadomością i portalem. Ktoś zrealizował pomysł do którego realizacji nigdy się nie zebrałem 🙂

  Idzie dobre.

 2. Zwyczajnie wyciszyć się..pozbierać myśli.

  Zawsze mówiłam …daj pozbierać myśli…daj się zastanowić…zapoznać z tematem..itd…
  W emocjach i bez zastanowienia się popełniamy błędy…

  Dzisiejszej nocy śniłam kolorowy bal…tańczącą parę wśród zielonych , liściastych drzew…przebłyski..iskierki światła..słońca
  wśród liści ..koron drzew…
  Para tańcząca – marionetki prowadzone na drutach jak lalki teatralne…

 3. Ad.snu. zapomniałam napisać..Nitki na których marionetki były prowadzone były widoczne dopiero podczas błysku słońca pomiędzy liśćmi w koronach drzew..
  Te nitki były cieniutkie..jak pajęcze nici ..
  Nie druty jak wcześniej napisałam.

 4. Zaburzenia lękowe są od spania z komputerem i komorka także od szczepionek pestycydów GMO WiFi 3g/4g/5g chemi spożywczej itd medytacja nic nie pomoże owszem uspokoić może szczególnie medytacja tm

  1. Drogi GMO ..sa ale od filozofi katolickiej i innych pokrewnych nakazujacych wystawianie policzka i czekania na gwalt z milosci do blizniego czyli od wladzy ,ktora robi energetyczny udoj spoleczenstw.Jednak obywatelowi nie wolno tego zauwazac ma sie modlic i postrzegac system wedlug narzuconej filozofi a jak sie ogarnie ,ze cos nie tak to znow w sidla psychologow i profesurof od poprawnego postrzegania swiata.Dziwic sie pozniej ,ze tyle niezrozumienia a i samoodbierajacych sobie zycie. .Nikt nie uczy nas jak radzic sobie z problemami i je rozwiazywac,jak rozladowac stres ,ktory jest wylazi z presji calego systemu nakazujacego nam takie a nie inne zachowania.Oczywiscie dopiero pozniej drogi GMO wstawic mozna uzywki pomocnicze w formatowaniu obywatela czyli szczepionki,GMO, wi fi i pokrewne techologie. Kiedys bylismy wystawieni tylko na kontrole duchowienstwa i wojny prowokowane przez wladze a dzis namnozyli nam atrakcji co nie miara i nie wiadomo w co uciekac.

   1. ..w co uciekać?”

    „Szaleństwem jest robić wciąż to samo i oczekiwać różnych rezultatów” Albert Einstein.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s