40 myśli w temacie “Krzysztof Karoń wzywa polskich studentów do ogólnopolskiego intelektualnego buntu przeciwko uniwersyteckiej „gangrenie” edukacyjnej

 1. Wielu uważa, że życie to poza (aktorzy), to ryzyko (biznesmeni), to hazard (gracze). Najcenniejsza w życiu jest jednak mądrość, której nie nabywa się za pieniądze. Prawdziwa mądrość przenika tajemnice osoby, pozwalając jej przy tym zachować sekrety, pozostawiając jednocześnie wolność dokonywania wyborów. To jest jedyna przyczyną, dla której należy szerzyć prawdziwą wiedzę, przenosząc ją z pokolenia na pokolenie. Z czasem depozytariuszem mądrości staje się elita, która poprzez swój, niekwestionowany autorytet, zachęca społeczeństwo do dokonywania trafnych rozstrzygnięć.

  1. W obecnej Polsce prawdziwa elita ukrywa sie po kątach, siedzi na przymusowej emigracji albo ma tam zamiar wyjechać.

 2. ZAPROSZENIE DO PROGRAMU WIEDZY SPOŁECZNEJ

  Dawno-dawno temu w ogólniaku uczyliśmy się z takiego podręcznika… jako takiej wiedzy o społeczeństwie…

  1. Korzystając z zaproszenia do „programu wiedzy społecznej” – za co uprzejmie dziękuję – pozwolę sobie na kilka refleksji z tym związanych. Twierdzenie autora tego programu, o tym „Żeby jednak dać programowi solidny początek” należy zacząć „od pojęć najbardziej podstawowych z podstawowych” – nie podlega dyskusji. Okazuje się jednak, że w komunikacji społecznej, która jest procesem złożonym, podstawową rolę odgrywa język i kultura. Problem ten sam w sobie jest już bardzo złożony, co stanowić może istotną barierę, utrudniającą, a niekiedy uniemożliwiającą standaryzację pojęć. Oto przykład. Zgodnie z systematyką, podstawową jednostką klasyfikacji organizmów jest gatunek. Gatunki łączą się w rodzaje. Rodzaje w rodziny. Rodziny w rzędy. Rzędy w gromady. Gromady w typy. Typy w królestwa. Królestwo, to najwyższa jednostka klasyfikacji. Z uwagi na wspólne cechy organizmów i budowę komórek – ludzie należą do królestwa ssaków. Zwierzęta te oddychają, wydalają, reagują na bodźce, rozmnażają się płciowo, są wielokomórkowe i odżywiają się cudzożywnie. Biblia nie pozostawia żadnych wątpliwości o tym, że „Los bowiem synów ludzkich jest ten sam, co i los zwierząt (ssaków); los ich jest jeden: jaka śmierć jednego, taka śmierć drugiego, i oddech życia ten sam. W niczym więc człowiek (ssak), nie przewyższa zwierząt (ssaków), …” (Koh 3:19). I tu istnieje zasadnicza, nie do pokonania bariera kulturowa, oparta na tradycji, według której, m.in. mianem kanibalizmu określa się spożywanie … – i tu kolejna bariera, bo przecież nie mięsa, które składa się z żywych, biorących udział w procesach biochemicznych, komórek a – martwych zwłok ludzkich, spożywanych przez ludzi, co nie jest prawdą. Prawda natomiast jest taka, że kanibalizm to zjawisko istniejące pośród osobników należących do tej samej rodziny organizmów żywych. Człowiek, który zjada zwłoki, pochodzące z zabitych ssaków, bo przecież nie żywe mięso – jest w istocie kanibalem. Na obecnym etapie rozwoju, tzw. cywilizacji, nie ma i nie będzie zgody społecznej na powszechne zaakceptowanie tej, obiektywnej prawdy, z której wynika, że tylko wegetarianie i weganie nie są kanibalami. Ta, tzw. cywilizacja, to spisek przeciwko mowie sprawiedliwej. Następną barierą nie do pokonania jest spożywanie ciała i krwi Zbawiciela, która jak naucza religia, znajduje się substancjalnie w eucharystii. W czasach Biblijnych, pokarmem (chlebem) nazywano wiedzę duchową przekazaną przez Proroków, którą Juszua (Jezus) podniósł do rangi swojego ciała. Każdy, kto żyje, na co dzień, Duchem Ewangelicznym, daje dowód na to, że „pije Krew” Hamaszyjach (Chrystusa) – nie inaczej. Wiedza jest i pozostanie perłą, której posiadania godne są tylko elity. Godność taka wynika z posiadanej świadomości.

  2. Ale cyrk! To moja książka!
   Dokładnie tak samo podniszczona i na grzbiecie klejona taśmą!
   Wyobraź sobie, że leży na końcu komórki, na poddaszu.
   Na wierzchu sterty książek przewiązanej sznurkiem.
   Już dawno wyrzuciłabym te książki, ale …
   Z dwa, może trzy lata temu, robiąc gruntowne porządki, ,,dojechałam” do 2/3 długości dziesięciometrowej komórki i…, patrzę!, a nad moja głową wisi nietoperz!
   Chyba pobiłam rekord świata w prędkości ucieczki z komórki!

   Tego nietoperza już pewnie tam dawno nie ma(tak, jak się tam dostał- na przezimowanie- to z wiosną sobie wyleciał), ale dzięki niemu leżą do dziś stare książki.
   Na pamiątkę dla potomnych…
   Odważnych! 😀

 3. Czy wiedza i obfitość zdobywanych informacji są tym samym, czym jest mądrość?

  Jak przekazać mądrość POKOLENIU które uważa że wie wszystko?

  Wieczorem naszła mnie myśl żeby popatrzeć czego uczą jako wiedzy o społeczeństwie?

  Podręczniki zmieniaja co 2-3 lata …i zawierają jedynie słuszną wiedzę o sytuacji..geopolit…

  Dzisiaj Imieniny Andrzeja ..
  Miłego ,Słonecznego dnia wszystkim Andrzejom . Justyna

  Andrzeju, Andrzeju, Dziewcząt dobrodzieju,
  Wolę swoją okaż, Najmilszego pokaż, czyli …
  Na Świętego Andrzeja błyska pannom nadzieja . Serdeczności..

 4. Zawsze tam, gdzie coś ciekawego, nowego się dzieje, na pewno w tym uczestniczą Andrzeje. 😀

  Wiatr historii zawsze ich tam zawieje, bowiem mądre, ciekawskie i zdeterminowane są Andrzeje. 😀

  Uczynne, gadatliwe, wesołe i zawsze na miejscu, gdzie coś się dzieje, bądźcie pewni, tam zjawią się Andrzeje. 😀

  Dżentelmeni, kawalerowie, po prostu chłopaki na schwał,
  ktoś im też piękne dusze dał. 😀 Ach te Andrzeje……..

  Wszystkim Andrzejom życzę w dniu ich imienin wszystkiego fajowego, 😀 tzn. oni sami wiedzą czego.

  1. „Dżentelmeni, kawalerowie, po prostu chłopaki na schwał,
   ktoś im też piękne dusze dał. 😀 Ach te Andrzeje……”

   Czy jesteś pewna, że wszystkich Andrzejów to dotyczy? Maliniaka vel Adriana tez? 😉

   1. Ziarenko, na pewno nie wszystkich, ja pisałam o tych, których ja poznałam i znam. 🙂

    Ja tylko życzenia składam wszystkim bez wyróżniana któregokolwiek, wszak święto w kalendarzu jest dla wszystkich, czyż nie? 🙂

 5. Pan Karoń przedstawia w skrócie zarys dziejów dla zobrazowania
  i określenia momentu zaczęcia się czegoś zasadniczego w historii w obliczu położenia, warunków, , okoliczności, tła …
  Zarys dziejów -jest bazą niezbędną dla zrozumienia roli
  wydarzeń jakie na przestrzeni dziejów historii nam zafundowano…

  Autor podpowiada jak młody człowiek kształtuje swoją świadomość i pod wpływem czegoś ..podaje żródła przyczyn
  historii …zaczyn…żródło… zasady działania co ma wpływ na świadomość…
  Po babsku powiem tak.. nic się nie dzieje bez przyczyny..
  Pozdrowienia

  1. Krzysztof Karoń wygląda jak gwiazda Rocka 😀 Gdybym nie wiedział, że to on, to bym pomyślał, że to Iggy Pop 😁😄

 6. Autor dokonał pełnej zmiany w postrzeganiu zarządzania kryzysowego. Odszedł od pojmowania zarządzania kryzysowego jako szczególnego rodzaju kierowania typowego dla systemów totalitarnych i przeszedł do rozumnego postępowania w każdej sytuacji. Zarządzanie kryzysowe to nie tylko reagowanie na już występujące zagrożenie, ale pełen cykl postępowania wszystkich instytucji, organizacji i całego społeczeństwa od zapobiegania zdarzeniom – źródłom potencjalnych zagrożeń, przygotowania się na te, którym zapobiec się nie da, racjonalne reagowanie na wystąpienie zagrożenia po odbudowę po katastrofie zmniejszające wrażliwość społeczeństwa na skutki podobnych zdarzeń niekorzystnych w przyszłości.

 7. Interesujący wywiad z p.K.Karoniem. Słusznie wzywa studentów do buntu przeciwko akademickiej „gangrenie” edukacyjnej, jak to TAW dosadnie określił.

  Za moich czasów (o rany, jak to brzmi 😉), więc jeszcze raz, za moich studenckich czasów edukacja akademicka i wykładowcy wydawali się jeszcze dosyć normalni, ale wieloletnie pranie mózgów całego społeczeństwa robi swoje. A to ma miejsce od samego początku nauczania – programowanie poprzez przekazywane treści i zawalanie głów uczniów tysiącami informacji, które muszą zapamiętywać zamiast uczenia ich zdolności kojarzenia faktów, twórczego myślenia i działania. Zgadzam się ze stwierdzeniem, że milcząca większość przystosowuje się do zmieniających się warunków – tak działa naturalny instynkt samozachowawczy jednostki, która zatraciła poczucie przynależności do wspólnoty i działa głównie z punktu widzenia „ja” / „ja i moja rodzina”.

  1. „Gangrena” to określenie użyte w tym wystąpieniu przez samego Krzysztofa Karonia 😀

   Dziś rozmawiałem z moją przyjaciółką-naukowcem. Zna Karonia, ale jest sceptyczna co do roli, jaką może odegrać jego podręcznik. Powiedziałem jej, że ten podręcznik będzie zarzewiem intelektualnego przewrotu na polskich uniwersytetach. Powiedziała, że polscy studenci są zbyt dupowaci na bunt (użyła bardziej parlamentarnego określenia, ale sens był taki), że bardzo łatwo ich spacyfikować…

   Powiedziałem, że niedługo się zdziwi… 🤣🤣🤣🤣

  2. Jesteś wielkim optymistą,TAWie. 🙂 Na chwile obecną przychyliłabym się raczej do opinii Twojej przyjaciółki, ale bardzo się ucieszę, jeśli okaże się, że nie miałam racji. 🙂

   1. Rzekł ktoś rzu­cając chudą żonę: – Kości zos­tały rzucone! 😉 😀

    Jan Izydor Sztaudynger

 8. TAW, „zaraziłeś” mnie swoim optymizmem. Sam też jestem optymistą, ale Ty dodatkowo mnie „naładowałeś” 🙂

  1. Nie jestem optymistą, geopolitykę analizuję na chłodno. Uraduję się dopiero, gdy Lechia odzyska dawną swą chwałę…

   A do tego jeszcze bardzo długa droga…

   Na razie jesteśmy dopiero na etapie wstępnym, gdy najbardziej inteligentni Polacy DOPIERO ZACZYNAJĄ wreszcie powoli kumać, że jako Naród jesteśmy dymani z każdej strony…

   1. Jednak prowadzisz bloga, więc wiesz, że ma to sens. Pod tym względem uważam Ciebie za optymistę. Chyba, że optymizm to coś innego? Chyba wiem o co Ci chodzi.

  1. Vikingu, a znasz ten kawał?

   Dlaczego panny są szczuplejsze od mężatek ?

   Bo panna wraca do domu, patrzy co ma w lodówce i idzie do łóżka, a mężatka patrzy co ma w łóżku i idzie do lodówki. 😀😀

  1. Jestem za, żyjmy teraźniejszością. Przeszłości nie możemy zmienić, a przyszłość tworzymy dzisiaj … 🙂

 9. Zakupiłam kalendarz..
  Na okładce wytłuszczonym drukiem …
  Dni w roku 365
  Dni roboczych 251
  Dni wolnych od pracy 114

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s