6 myśli w temacie “Bogini budzi się teraz – Anija Miłuńska

 1. Przed kolejnym „wykładem” polecam szczerze przeczytać książkę prof. Janusza Tazbira pt. „Państwo bez stosów”. Polska była jedynym krajem, w którym za wyznawanie nowych religii nie karano paleniem – dlatego nazwano Polskę „państwem bez stosów”.

   1. Wiem, ze to nie do mnie, ale odniose sie do pytania. Nazwisko kompletnie nic mi nie mowi.
    Idac za tropem, poczytalam troche. Lyszczynski wyraznie wyrastal ponad epoke.
    Zostal spalony na stosie z rozkazu krola Sobieskiego za ateizm i za napisanie traktatu „O nieistnieniu Boga”.
    —————————————-
    Wikipedia
    „Łyszczyński nazywał teologów rzemieślnikami słów próżnych, wykrętnymi wężami, ślepymi, widzącymi ciemność zamiast światła, nie nauczycielami, ale zwodzicielami, nie filozofami, ale oszustami, obrońcami błędów głupoty i podstępów przodków”

    fragmenty
    I – Człowiek jest twórcą Boga, a Bóg jest tworem i dziełem człowieka. Tak więc to ludzie są twórcami i stwórcami Boga, a Bóg nie jest bytem rzeczywistym, lecz bytem istniejącym tylko w umyśle, a przy tym bytem chimerycznym, bo Bóg i chimera są tym samym.

    III – Religia została ustanowiona przez ludzi bez religii, aby ich czczono, chociaż Boga nie ma. Pobożność została wprowadzona przez bezbożnych. Lęk przed Bogiem jest rozpowszechniany przez nielękających się, w tym celu, żeby się ich lękano. Wiara zwana boską jest wymysłem ludzkim. Doktryna bądź to logiczna, bądź filozoficzna, która się pyszni tym, że uczy prawdy o Bogu, jest fałszywa, a przeciwnie, ta, którą potępiono jako fałszywą, jest najprawdziwsza.

    IV – Prosty lud oszukiwany jest przez mądrzejszych wymysłem wiary w Boga na swoje uciemiężenie; tego samego uciemiężenia broni jednak lud, w taki sposób, że gdyby mędrcy chcieli prawdą wyzwolić lud z tego uciemiężenia, zostaliby zdławieni przez sam lud.

   2. TAWie, to tylko pare slow z Wikipedii. Zawsze mozesz przyblizyc sylwetke K. Lyszczynskiego i jego dzielo w nowym wpisie. To ciekawy i nieznany watek.

   3. Tak, tak, wpis musi być. Bo nie po to Dziady nasze, polasze, przelewały krew, byśmy my mieli o tem nie pamiętać… 🔆

    Sława Dzielnym Lachom, Obrońcom Rodu i Macierzy naszej przed babilońskim zaborem! Sława! 🔆

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s