Przez długie lata w historiografii niemieckiej niewiele mówiło się o dziedzictwie Słowian. Teraz ruszył portal poświęcony dawnym grodziskom.

Obodrzycy i Wieleci zamieszkiwali tereny na wschód o Odry i już w VII wieku dostali się pod wpływy państwa Franków. Wyzwolili się z nich dopiero w 983 r. po zdobyciu m.in. Hobolina i Hamburga. Zdominowani przez Ottona I łatwo się nie poddali i przez kolejne 200 lat starali się lawirować między Cesarstwem Rzymskim Narodu Niemieckiego a powstającym państwem Polskim. Dopiero w roku 1108 biskupi niemieccy ogłosili manifest nawołujący do ekspansji na ziemie Słowian połabskich. Jeszcze w 1147 r. na tym terenie odbywała się papieska krucjata przeciwko pogańskim ludom, które zostały ostatecznie schrystianizowane i zgermanizowane. […]

autor: Piotr Celej

Całość czytaj na:

http://www.strefahistorii.pl/article/4492-powstal-portal-o-slowianskich-grodach-w-niemczech

Komentarz TAW:

Spróbujcie znaleźć niemiecką wersję hasła „Słowianie Połabscy” w zakłamanej żydowskiej Wikipedii…

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Słowianie_połabscy

Reklama

37 myśli w temacie “Powstał portal o słowiańskich grodach w Niemczech

 1. pieknie!niech sie bracia niemiaszki edukuja ,bo watykan ,bismarkowskie parcia na wschod i hitlerowskie doktryny kompletnie im lepetyny wytarmosily.Gdyby sie doedukowali w kwesti swej slowianskosci to wiedzieliby dlaczego maja naplyw migrantow ,wczesnie podzial na strefy oraz ekspansje rotchildowskich korporacji po nocy dlugich nozy.Moim zdaniem juz zapozno w kwesti ich edukacji.

 2. w książce do historii dla szkół podstawowych klasa 4 napisali, że gród w Biskupinie prawdopodobnie, być może ale nie na pewno był Sławiański
  – pewnikiem postawili go wędrowni żydzi handlujący słowiańskimi niewolnikami

  1. [majk koszyk] pewnikiem postawili go wędrowni żydzi handlujący słowiańskimi niewolnikami
   ———————————
   Ale sie usmialam!

 3. Jeszcze wynalazlam cos takiego. Arabskie zrodla o Slowianach. Oczywiscie narracji typu „dziki lud slowianski” kontra oswieceni Zydzi i Arabowie w ogole nie kupuje. Niemniej jednak ksiazka moze zawierac nieznane nam, a interesujace fakty i opowiesci.
  ——————————————
  Al-Masudi o pogańskich świątyniach Słowian

  Fragment dzieła arabskiego historyka Al-Masudiego opisujący świątynie pogańskich Słowian doczekał się wreszcie polskiego przekładu. Jego tłumaczka, dr Urszula Lewicka-Rajewska, uważa, że podchodzono do tego opisu przesadnie krytycznie całkowicie dotąd odrzucając jego wiarygodność. Ponadto sama wciąż widzi szanse na odnalezienie innych arabskich dzieł podejmujących temat wczesnośredniowiecznej religii i kultury Słowian.
  [Rozdzial] Łąki złota są tylko skróconą wersją jednego z zaginionych dzieł Al-Masudiego. Zresztą on sam stwierdza, że w innych, wcześniejszych (dziś nie znanych nam) rozdziałach dokładniej przedstawia na przykład historię pogańskiego „mędrca”. – Nie jest wykluczone, że jakiś egzemplarz zachował się w czeluściach bibliotek, w którymś z arabskich uniwersytetów lub innych ośrodków religijnych lub naukowych. Takie rzeczy zdarzały się już. Raczej nie oczekiwałabym takiego odkrycia w archiwach europejskich, czy amerykańskich, choć i tam mogłyby się znaleźć jakieś nieopisane jeszcze rękopisy – stwierdza dla Mediewalia.pl Urszula Lewicka-Rajewska.[…]

  Ale to nie jedyny podejrzany. Badaczka wskazuje też Ibrahima ibn Jakuba, którego relację znamy tylko z późniejszych przekazów. Niewykluczone, że dowiedzielibyśmy się o Słowianach znacznie więcej, gdyby odnaleźć przekaz oryginalny.

  – Mamy jeszcze al-Djahiza, którego kilkadziesiąt prac uważa się za zaginione. Ten autor nie zajmował się w zasadzie Słowianami, ale ponieważ interesowało go wszystko (dosłownie), wspominał kilkakrotnie o Słowianach przy różnych okazjach, czyniąc ciekawe spostrzeżenia antropologiczne i etnograficzne – dodaje Lewicka-Rajewska.

  Badaczka na razie nie kontynuuje studiowania źródeł arabskich. Jej macierzysta Pracownia Źródeł Orientalnych i Numizmatyki na Uniwersytecie Jagiellońskim została zlikwidowana w ubiegłym roku. W związku z tym nie doczekamy się również opracowywanego tam ogólnego przekładu Al-Masudiego szykowanego dla serii Źródła arabskie do dziejów Słowiańszczyzny.
  —————————————–
  Arabskie opisanie Słowian 1 edition
  By Urszula Lewicka-Rajewska

  spis tresci
  https://www.podhalanka.pl/pl/p/Arabskie-Opisanie-Slowian-Urszula-Lewicka-Rajewska/943

  http://booklikes.com/arabskie-opisanie-slowian-zrodla-do-dziejow-sredniowiecznej-kultury-urszula/book,13053090
  —————————————–
  http://booklikes.com/ibrahim-ibn-jakub-i-tadeusz-kowalski-w-szescdziesiata-rocznice-edycji-gerar/book,12275553

  http://mediewalia.pl/wydarzenia/al-masudi-o-poganskich-swiatyniach-slowian/
  http://www2.filg.uj.edu.pl/io/pzon/publikacje.htm

  1. To nie jest żadna badaczka tylko robota zlecona. Już samo nazwisko lewicka wskazuje z kim mamy do czynienia. Teraz gdy mleko wykipiało za sprawą Polaków oni kreują się na wielkich biznesmenów od handlu w tym niewolnikami. Taki obraz Polski i Polaków chcą światu przedstawić nic więcej.

   1. Toz ja nie mowie, ze sie nia fascynuje. Sugeruje tylko, ze ULR mogla wygrzebac jakies nieznane nam fakty i podac w swojej ksiazce. Nawet lista zrodlowa otwiera nam drzwiczki.

 4. Dziadkowie rzadko przeglądają podręczniki wnuków a wnuki też nie przeglądają ksiąg dziadków i powstaje rozbieżność-dysharmonia – póżniej nieporozumienia – zatargi..i tak kręci się
  nami-od nowa po staremu..

  Przedstawienie czas zacząć!

  tutaj fragment.. Hary Potter
  By: Disharmonie !

  TŁUMACZENIE! Wszystko zaczęło się jako zwykła gra. Kiedy dwóch wysokourodzonych lordów przybywa w poszukiwaniu rozproszenia, łączą się światy najwyższej i najniższej klasy społecznej. Przyjęte zaproszenie napędza wydarzenia, do których nigdy miało nie dojść. Ponieważ królestwo na skraju upadku, szlachcic bez przeszłości oraz cyrkowiec z tajemnicą nie są dobrym połączeniem.

 5. Ale szal! Od kilku dni dzien w dzien ukazuja mi sie cale ciagi cyfr: np. dziesiec jedynek, szesc siodemek, cztery osemki, kilka (wiecej niz trzy) piatek, czworek, dwojek, trojek oraz ich kombinacje z jedynkami, szczegolnie czworek (1441, 1414, 1133, 1155 etc), no i standardowe 1117. Prawdziwy wysyp! Gdzie nie spojrze, tam cyfry i liczby! Ponadto zamiast kombinacji 1,2,3 coraz czesciej widze 1,2,3,4 i czasami 1,2,3,4,5.
  A jak u was?

   1. Może trzebaby sięgnąć do tekstów piosenek zespołu „Raz, dwa, trzy” Adama Nowaka ? To jest chyba jakieś przesłanie. Ja też napisałem w komentarzu pod filmem z drm Aleksandrem Woźnym „Przesłanie Boga cz. 3” nawiązując do w/w grupy…

   2. Niektorzy uwazaja, ze ciagi cyfr sa kodami SWIATLA ugruntowujacymi nasza budzaca sie swiadomosc w wyzszych czestotliwosciach.

    Wczesniej ciagi cyfr pojawialy mi sie dzien w dzien czesto (i bardzo czesto), ale tego „pamietnego dnia” w przeciagu doslownie 2-3 minut zobaczylam dlugie ciagi (siedem-dziesiec cyfr w jednym rzedzie). To bylo tak, jakby rozregulowal sie komputer i zaczal ukazywac same jedynki, potem same piatki, same czworki, same dwojki etc. Pojawily mi sie wszystkie cyfry z wyjatkiem dziewiatek i szostek. Wysyp szostek i dziewiatek mialam natomiast wczoraj.
    Dzisiaj, wszystko w normie. Owszem ukazuja sie, ale po cztery w rzedzie i w odstepach czasowych.

  1. tak to slowianie ale ci biali nie ci das migranten.Nomen omen owi bracie niemiaszki pierwsi zaczeli sie prostytuowac z watykanskim naporem w ramach sztafety parcia na wschod.Niestety w pewnym momenice tak im odjebalo w kwesti swojej aryjskosci ,ze pogardzali Polakami przez wieki. Dali sie wmanipulowac w nazism i milosc do Hitlera a po wojnie polubili seks ze zwierzetami.Oni juz dawno stracili swoje korzenie o czym juz im nawet migranten nie beda w stanie przypomniec…a moze??

 6. TAW, już kiedyś miałem spytać o to, jak to jest z tym Antychrystem? Pojawił się już? Dopiero się pojawi? Czy może „projekt anulowano”?

 7. Niemcy – Serbołużyczanie też się budzą i szukają swoich korzeni. Znam osoby, które nauczyły się tego języka i nawet jeżdżą z prelekcjami na ten temat. Nawet do Polski 🙂

  1. „Niemcy – Serbołużyczanie”
   Serboluzyczanie NIGDY nie uwazali sie za Niemcow…tam jest wlasnie najwyzszy procent R1a1 co znaczy , ze sie praktycznie z innymi nie mieszali…

 8. Witajcie, ja już dawniej znalazłam stronę, która pokazuje słowiańskie miejsca na terenie obecnych Niemiec.

  https://slawenburgen.hpage.de/brandenburg/brandenburg.html

  https://slawenburgen.hpage.de/mecklenburg-vorpommern/mecklenburg-vorpommern-n-z.html

  na tych stronach jest wymienione mnóstwo miejsc, łącznie z linkiem do mapy googla z dokładnym położeniem.

  Trzeba nacisnąc na „Lage”

  jak się wpisze slavische burganlagen, albo slavische burgwallen pokazuje sie wiele informacji i zdjęć, czy rycin.

  Ale jeszcze nie znalazłam opisu nie mówiącego, że Słowianie w VI wieku zajęli te tereny. I w krótkim czasie wybudowali wiele drewniano- ziemnych budowli.

  Ale ta przedstawiona tutaj jest z pewnością ładniej, nowocześniej zrobiona.

  Co do Słowian w Niemczech, do tej pory mieszkają Łużyczanie, których reszta jest właśnie germanizowana. Coraz mniej ludzi posługuje się językiem serbsko-łużyckim. Dzieci nie chcą, ale może im się to odmieni. Ja bardzo bym chciała, żeby ludzie na wschodzie Niemiec dowiedzieli się o swoich właściwych przodkach. Próbuję czasami na ten temat gdzieniegdzie pisać, ale nie ma odzewu, co dobre nie ma też ataku na mnie, że piszę „głupoty”. Naszym zgermanizowanycm braciom krwi, brakuje tak jak nam prawdziwego przywódcy, który poprowadziłby ich do powrotu do właściwych korzeni, człowieka, który wytłumaczyłby kim są naprawdę.

  1. Bez komentarza, ale…z filmami 🙂

   „Welka Christoph

   Polacy i Czesi powinni w trojkacie granicznym pobudowac szkoly wyzsze i srednie z mozliwoscia ksztalcenia serbow luzyckich”

   .https://www.youtube.com/watch?v=ORTNiWWYBT0

   .https://www.youtube.com/watch?v=iLU6OMksS2A

   Kierownicy domow Kultury, zapraszajcie Braci Luzyczan na festiwale, koncerty, konferencje do POLSKi… na Uniwersytety polskie tez !!!
   KTO UFUNDUJE STYPENDIA dla mlodziezy LUZYCKIEJ !!!

   .https://www.youtube.com/watch?v=oEFrk_yY3PM

   .https://www.youtube.com/watch?v=sXVg606teqY

   A w czasie II WS… bomby fosforowe na Drezdno zostaly zrzucone…
   .https://www.youtube.com/watch?v=gh-KWJWRjcI
   .https://www.youtube.com/watch?v=yGcO6zZ4MRM

   ZOBACZCIE !!!
   Independence for Lusatia!
   .https://www.youtube.com/watch?v=iLU6OMksS2A

   Dziekuje Siostro Swoatoslawo Gromowladna zawymowny film ❤

 9. Mam pytanie niecierpiące zwłoki w odpowiedzi:
  Czy jako arbofil (RŻNĄC każdą napotkaną dziuplę w drzewie, szczególnie owocowym w sadzie), bądź demifruktofil (UWIELBIAJĄC połówKI owoców typu: gruszka, brzoskwinia, śliwka, morela, figa, dyniowate itp., które często POSIADAM w domu), albo w skrajnym wypadku gahofil (z hiszp.’gajo’ /czyt. gaho =”kiść” [‚winogron’ też…]/) będę mógł ubiegać się w przyszłości (jak tak dalej pójdzie) o adopcję dziecka jako kontynuację (gałąź) mojego drzewa rodowego? Nadmieniam, że jestem wstydliwym i zakrywam się liściem którejkolwiek, w/w, rośliny… Odpowiedź w tym temacie jest dla mnie bardzo ważną w perspektywie zbliżających się wyborów samorządowych w Polsce!

  1. Adopcje są niewzorcowe, sprzeczne z Prawem Ziemi.

   Otoczyć troskliwą opieką samotne dziecko ma obowiązek JEGO WŁASNY RÓD, nie obcy ludzie czy już, nie daj Boże, jakakolwiek instytucja…

   Wymysły matrixa w tym względzie to skrajna patologia.

   1. Przepraszam, że kliknąłem przez swoją nieuwagę nie w tym temacie, co trzeba. Moją ideą jest to, by podejść troszeczkę inaczej na presję wyboru kandydata przez nas, wywołaną wytoczeniem ciężkich, wojennych dział. Kierujmy się naszym wewnętrznym odczuciem i sercem, a w dzisiejszej sytuacji, moim zdaniem wypisz-wymaluj, rozbicia armii, w cudzysłowie, Tuchaczewskiego i Budionnego przypominających nieskoordynowany atak sowieckich wojsk w 1920 r. na Polskę, ktoś/coś stawia nas w sytuacji Moskali, przy niepotrafiących dogadać się dowódcach wrogich armii i przy zdeszyfrowaniu przez Polaków informacji wrażych (!), Armia Czerwona musiała przegrać. Przeciwstawiam się temu sztucznemu przebiegunowaniu potraktowania! Mamy być Polakami w tej bitwie (m.in. warszawskiej – sic!), mamy poprzez niespodziewane manewry doprowadzić do klęski przeciwnika! Ktoś nam wmawia fałszywy obraz mapy sztabowej, gdzie umiejscowieni jesteśmy nie na tej stronie frontu! A ten mój wcześniejszy żart ma na celu rozluźnienia i zastosowanie przez nas pewnej idei „Łęczy/Łęczyny (pisz po obcemu: Lechii/Lechiny)” ponadmózowej…, czym jak najbardziej możemy wspólnie zaskoczyć! Pozdrawiam Wszystkich!

   2. „Gdyby i ROUu ”
    A!
    Co znaczy litera U ?
    Wlasnie czytam artykul o „jezyku ptakow” i wibracjach liter oraz anagramow..;

    Co wnosi U zamiast D ?…

 10. PS. Co do Twoich słów, Taw-ie, DZIECKA WŁASNY RÓD nie ma obowiązku otoczyć troskliwą Go opieką…. On ma w tym miłość, przyjemność, spełnienie marzeń, wreszcie satysfakcję, przez co dobro…

  1. To tak samo, jak ze starszymi. Wcześniej każdy był „zaopiekowany”, w rodzinie, nie u obcych. Potem, gdy już wprowadzono „warstwy społeczne” zaczynało to się zmieniać, w katolicyźmie najgorszą rzeczą, która mogła spotkać dziecko, to zostanie sierotą, najgorliwcy wyznawcy kościoła mieli wtedy darmowego parobka.

   Ciężki temat. Dzieci czy strasi powinni być z rodzinami, czy znajomymi, w swoim najbliższym otoczeniu, ale w dzisiejszych czasach, gdzie każdy musi pracować, nie zawsze jest możliwe zapewnienie całkowitej opieki. Dawniej w jedym miejscu mieszkały przynajmniej trzy pokolenia wielodzietnych rodzin. Teraz rodziny się po świecie porozjeżdżały, nie każdy ma możliwość zapewnić całodobową opiekę….

   1. Wszystkie spolecznosci dlugowieczne sa wielopokoleniowe : HUNZA; KABYLE; BERBEROWIE, Baskowie , itd;

 11. [Mescherin] Najbardziej polska gmina w byłym NRD. „Za kilkanaście lat nie będzie tu żadnego Niemca”

  Ludzie związani z gminą Mescherin dzielą się na cztery grupy: pracujący tu Polacy, mieszkający tu Polacy, turyści oraz niemieccy emeryci. Tych ostatnich jest coraz mniej. W kolejce po nieruchomości stoją niemal wyłącznie nasi rodacy. Mescherin jest już tak spolonizowany, że specjalnością lokalnej kuchni stał się… bigos. Ponoć jest tu lepszy niż po wschodniej stronie Odry.

  Jak wygląda Mescherin? Na pierwszy rzut oka to typowe niemieckie prowincjonalne miasteczko. Urocze, zadbane domki, idealnie przystrzyżone trawniki. To, że miejscowość jest niewielka, sprawiło, że nie wybudowano tu żadnych bloków z wielkiej płyty za czasów NRD. Gmina leży na terenie parku narodowego, więc jest skąpana w zieleni. Na ulicach widać mało ludzi, jak się pojawiają to są to głównie turyści czy rowerzyści. Życie Mescherina koncentruje się na deptaku przy Odrze. Po drugiej stronie już zresztą widać Polskę, choć z miesiąca na miesiąc i sam Mescherin jest coraz bardziej polski.

  Jednak miasteczko nie jest wyjątkiem. Tak samo dzieje się w sąsiednich miejscowościach. Na przykład w Gartz czy Tantow.[…]

  https://finanse.wp.pl/najbardziej-polska-gmina-w-bylym-nrd-za-kilkanascie-lat-nie-bedzie-tu-zadnego-niemca-6397829609146497a

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s