<https://youtu.be/7FdwEJuIyIE

<https://youtu.be/ccab3ue9kVw

<https://youtu.be/8CWsqv40Tu4

<https://youtu.be/LUfbMIGcxkM

Shinrin-yoku – nazwa brzmi tajemniczo, ale idea, jaka się za nią kryje, jest nam bliższa, niż mogłoby się wydawać. Ten japoński termin („shinrin” to „las”, a „yoku” – „kąpiel”) oznacza przepiękną sztukę kąpieli leśnych, czyli spędzania czasu wśród drzew, by być zdrowszym, spokojniejszym i szczęśliwszym. Przedstawiamy książkę opowiadającą o naszej więzi z lasem: „Shinrin-yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnychdr. Qing Li.

Lecznicza moc drzew

Shinrin-yoku od dziesiątków lat stanowi jeden z filarów japońskiej kultury i stylu życia i choć wywodzi się przede wszystkim z intuicyjnego przekonania o leczniczym wpływie natury na organizm człowieka, ma także podstawy naukowe. Dowiedziono bowiem, że kąpiele leśne obniżają ciśnienie krwi, zmniejszają stres, zwiększają energię życiową i pobudzają układ odpornościowy. Okazuje się przy tym, że dobroczynne jest nie tylko obcowanie z drzewami, ale nawet ustawienie w mieszkaniu czy biurze odpowiednich roślin i wdychanie olejków eterycznych.

Choć sztuka shinrin-yoku rozwinęła się w Japonii, jest dobrem, z którego można korzystać na każdej szerokości geograficznej. Przebywanie wśród drzew staje się na świecie uznaną formą terapii; zaczynamy ją doceniać również w Polsce. Shinrin-yoku to zanurzenie się w lesie, to jego chłonięcie wszystkimi zmysłami. Leczą nas dźwięki, które tam słyszymy – śpiew ptaków, szelest liści, szum strumienia – leczy otaczająca nas zieleń, a przede wszystkim dobroczynne fitoncydy, uwalnianie przez drzewa i krzewy.

Shinrin-yoku – odbudowanie więzi człowieka z naturą

Więź z przyrodą jest w nas głęboko zakorzeniona. Dr Qing Li, ekspert w dziedzinie medycyny leśnej i autor książki „Shinrin-yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych”, chciał jednak poznać konkretną odpowiedź na pytanie, jak to się dzieje, że obcując z drzewami, stajemy się zdrowsi, szczęśliwsi i bardziej produktywni. Dlaczego wystarczy spacer po lesie, żeby obniżyć poziom stresu i dodać nam więcej energii życiowej? „Niektórzy badają lasy. Inni trudnią się medycyną. Ja zajmuję się medycyną lasu, żeby poznać wszystkie korzyści leśnych spacerów dla naszego zdrowia i samopoczucia” – tak zaczęły się wieloletnie badania Qinga Li, które zaowocowały tą niezwykłą książką.

„Shinrin-yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych” to ilustrowany przepięknymi zdjęciami przewodnik po sztuce kąpieli leśnych. Zawiera mnóstwo praktycznych wskazówek i podpowiedzi, jak zaprosić las do swojego życia, i to nawet nie mając do niego bezpośredniego dostępu.

autor: Sara

źródło: https://koszzksiazkami.pl/shinrin-yoku-zapowiedz/

146 myśli w temacie “Shinrin-yoku – japońska sztuka kąpieli leśnych. Jak dzięki drzewom stać się szczęśliwszym i zdrowszym

 1. CO Z TYMI PTAKAMI???
  https://fakty.interia.pl/wielkopolskie/news-wielkopolskie-znaleziono-dziewiec-martwych-ptakow-pod-ochron,nId,4527987
  a to jeden z komentarzy pod artykułem

  What u saying

  Proszę nie czytać tych bzdur Pszczoły i ptaki padają masowo I to nie tylko w Polsce wystarczy poszukać na necie I żadne mięso nie zostało znalezione jest to kłamstwo by odwrócić uwagę Wpiszcie na Youtube USA birds invasion Zobaczcie jak ptaki unikają wysokości I zlatują ma ziemię One wiedzą zw tam w powietrzu jest coś co je zabija.

  1. Ktoś w komentarzach napisał o tym:
   „To jest coś gorszego od 5G. To są komputerowo sterowane promienniki EM umieszczone na satelitach. Współczesna broń.”

   „Oficjalnie takie nadajniki mają być częścią sieci 6G, ale można je też wykorzystywać „niezgodnie z przeznaczeniem”. Faktycznie, to mogą być testy”

   1. Znajomi moi, emerytowani wojskowi zgodnie twierdzą, że 5G to broń. Znają też skutki promieniowania radarów na organizm Jeden mi powiedział: Ci, co pracują na radarach muszą mieć szybko dzieci, bo za kilka lat już nie będą mogli ich mieć.

    Ale w wojsku to głównie mężczyźni.
    U kobiet jest jeszcze gorzej.

    Z badań w naukowych ośrodkach wojskowych angielskich , przeprowadzonych już w latach 60-tychwynika, że płód żeński poddawany krótkofalowemu promieniowaniu elektromagnetycznemu ( matka dziewczynki była właśnie w ciąży) ma uszkodzone niemal wszystkie komórki jajnikowe pierwotne.

    Dziewczynka ta , kiedy zdecyduje się w wieku nastu czy dwudziestu paru lat na dziecko, będzie miała trudności z donoszeniem ciąży. A z tych donoszonych dzieci, jedno na 6 urodzonych będzie normalne ( bez wad genetycznych).

    Czyli dzieci teraz urodzone będą względnie jeszcze zdrowe.
    Ale dzieci tych dzieci już nie.
    To nam szykują .

 2. Czasami chciałabym pojechać do Ameryki Południowej tylko w jednym celu,interesuje mnie napój ayahuasca.
  O swojej tam podróży i zaistniałej wówczas wewnętrznej przemianie mówiła kiedyś Kasia Kowalska i chyba Ty TAW zamieściłeś ten artykuł.
  Ale obawiam się jednego,że człowiek nieprzygotowany do takiej praktyki mógłby zrobić sobie krzywdę .
  Może lepiej uaktywniać szyszynkę powoli i tym co tu mamy dostępne.Telepatię mam dobrze rozwiniętą już chyba od zawsze,a pozostałe umiejętności, no cóż trzeba być cierpliwym.

   1. Keanu jest nietypowy, bije od niego coś metafizycznego. Jeden z burzycieli systemu, który pomógł wjechać buldożerem w głowy 🙂

    Taaak, nic bez nas o nas, bądź nic o nas bez nas.

    Koniec zgody na wielu płaszczyznach odłącza zasilanie tego, czego już nie chcemy. Piękne w swej prostocie.

 3. Tata mojej córki, który przyjechał do mnie w odwiedziny, czuje się wśród tutejszej przyrody jak w Raju…

  Przed chwilą wziął leżak pod pachę i poszedł… do lasu !

  W lesie leżakować sobie i doznawać kąpieli leśnych 💚

  Piękne 🌲🌳💛🌳🌲

  Już od jakiegoś czasu powtarza, że nie wytrzymuje w domu… (a ma piękny, wielki dom z dużą działką pod miastem. Na uboczu, dalej od sąsiadów, ale nie lubi go – dom po rodzicach…). Najchętniej zamieszkałby w lesie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s