Po roku ’89 w Polsce wielokrotnie zmieniały się rządowe gabinety i koalicje. W każdej z nich zasiadała jedna siła polityczna – Kościół katolicki. Niezależnie, czy rządzili postkomuniści, czy obóz solidarnościowy, lewica, prawica, czy centrum, każdy układ dbał o materialne i ideologiczne interesy Kościoła.

Politycy zakładali, że z Kościołem w Polsce politycznie wygrać się nie da. Że instytucja ta cieszy się zbyt wielkim zaufaniem Polaków, by na poważnie można negocjować z nią inny kształt stosunków z państwem i społeczeństwem obywatelskim.

Nie sposób dziś powiedzieć, na ile te założenia były prawdziwe w latach 90., czy dwutysięcznych. Możemy jednak już powiedzieć, że najpewniej nie będą prawdziwe w przyszłości. Przeprowadzane właśnie przez amerykańskie Pew Resaerch Center badanie w 109 państwach świata dowodzi, że Polska jest liderem w spadku religijności młodych. Dane wyraźnie pokazują przepaść, jaką w dzisiejszej Polsce w podejściu o Kościoła i religii wyznacza mniej więcej wiek czterdziestu lat. 40 proc. starszych Polaków deklaruje, że religia jest dla nich „bardzo ważna”, wśród młodszych jedynie 16 proc.. Podobne różnice pojawiają się w pytaniach o praktyki religijne.

Co to wszystko znaczy? To, że wbrew nadziejom Kościoła Polska podlega procesom sekularyzacji podobnie, jak każde inne bogacące się społeczeństwo. Nawet jeśli część z młodych w późniejszym życiu jakoś do Kościoła wróci, to co najwyżej spowolni to zmiany – ale ich nie zatrzyma.

Zmiany w postawach wobec religii nie pozostaną bez wpływu na politykę…

[…]

autor: Jakub Majmurek

Całość czytaj na:

https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/opinie/czy-odp%C5%82yw-m%C5%82odych-od-ko%C5%9Bcio%C5%82a-zmieni-polsk%C4%85-polityk%C4%99/ar-AAz2uKQ?ocid=spartandhp

Czytaj również:

Reklama

37 myśli w temacie “Ewolucyjny, pokoleniowy rozpad Kościoła katolickiego w Polsce. Drastyczna dysproporcja pomiędzy pokoleniami w podejściu do kwestii wiary

 1. Moja mama wyczytala, czy uslyszala, ze ponoc Polska jest jednym z najszybciej ateizujacych sie krajow na swiecie. Nie wiem oczywiscie, czy ta wiadomosc nie jest „naciagana” dla potrzeb antypolskich polskojezycznych (chodzi mi konkretnie o sformulowanie „jednym z najszybciej”) , ale z pewnoscia jakies ziarenko prawdy w tym tkwi.

   1. No i to jest właśnie myślenie starych ludzi. Przecież nie trzeba chodzić do kościoła, aby wierzyć w Boga. Nawet papież Franciszek napisał w liście do ateisty, że można być uduchowionym nie będąc religijnym i że obecne pojęcie Boga jest przestarzałe.

 2. a nakradziony majatek przez wieki jak to sie mowi sprywatyzuja miedzy soba i podepna sie biskupie elity pod inna religie.Czas wdrazac Wedy poki pasterze maja rozterki duchowe.

 3. Zmiana będzie możliwa dopiero wtedy gdy młodzi ludzie otworzą serca. To ze zamknęli na kościół to nie znaczy, że ich serca się otwierają. Nie wierzą w nic. Reagują emocjonalnie na ikonki wyswietlajace się na ekranach zamiast na ludzi, naturę…
  Buddyzm nadal jest modny, ludzie karmią nim ego czy to lepsza zamiana? Nie sądzę.
  Co się zmieni, nowy guru? Teraz ludzie w różnym wieku odpowiedzi szukają u psychoterapeutow, psychiatrów… łykaja antydepresanty. Zamiana kk na buddyzm, inne ruchy czy pigułki które są nazwijmy to wprost narkotykami to nie zmiana mentalności to cofanie się w ciemność.

  1. I tej właśnie sprawie będzie służył „okres przejściowy” – nabraniu dystansu do matrixa i złapaniu w żagle wiatru słowiańskiej etyki (nieprzekupność, prawdomówność)…

   A w tym czasie dorośnie pokolenie „dzieci perłowych”, które dopiero realnie odnowi oblicze Ziemi. Tej Ziemi.

   „Przyjdzie nowych ludzi plemię – takich jeszcze nie widziano!” (Zygmunt Krasiński).

   1. pora sie odbic ,bo od czasow buntu Konfederacji Barskiej i 1 rozbioru po jej klesce,to moze byc kolejna okazja i oby nie zaprzepaszczona ..na wolnosc .

  2. „Teraz ludzie w różnym wieku odpowiedzi szukają u psychoterapeutow, psychiatrów… łykaja antydepresanty. ”
   to wynika z niepewnosci o JUTRO, strachu przed bezrobociem, niepewnosci o przyszlosc, SAMOTNOSCI !

   Rozdzial miedzy pokoleniami.
   Wiecie co , PALESTYNCZYCY zyja RAZEM w RODZINACH 3- 4 pokoleniowych… a nawet i 5…

   Dawniej 3- 4 pokolenia zyly razem. Byla zachowana ciaglosc RODOWA, ludzie ciezko pracowali, ale praca byla w RYTMIE NATURY…
   Teraz wielu pracuje nocami, w systemie 3/4 itp. To jest niezgodne z energia czlowieka, a czlowiek zmeczony jest podatny na depresje…

   Nie ma wsparcia miedzy ludzmi.

   Korporacje wyobcowuja…itd.

   1. z drugiej stromy stadne zaleznosci ograniczaja rozwój, wielcy tego swiata tesla itd. to samotnicy

  3. Re: Sara pisze
   Buddyzm jest drogą do wyzwolenia od zła (związanego z materią) – Nauka Jezusa Chrystusa (a niej mistyfikacja dokonana przez Konstantyna) – to Wyzwolenie (Zbawienie).

   1. zydus platfus to zwiaznie energii duszy, trzeba wierzyc w siebie nie w zydusa platfusa to samo tyczy się snietej wanienki

  4. Buddyzm to nie jest religia, jedynie system zasad dobrej pracy z ciałem i energią. Wspiera ludzi w medytacjach/kontemplacjach. Jest znacznie bliżej Wedy. Odrzuca wartość pieniądza. Więcej zagrożeń jest już w New Age. Ja Biorę buddystów w zamian za sukienkowych w ciemno.

   1. A ja nie biorę, w ciemno ani jasno. Żyje swoim życiem. Każdy ma prawo do życia w swoim tunelu rzeczywistości, który jest dla niego odpowiedni. Założenia to jedno a sposób życia wyznawców to drugie. Ale nie mam ochoty rozpisywać się nad tym. Zapewne znacie oświeconych buddystów, przyjmijcie wiec że w każdej grupie jest polaryzacja.
    Lubię ludzi, ale przyznam iż wolę dyskutować z poszukującymi prawdy/ wiedzy niż z ludźmi pewnymi swego mistrzostwa.

   2. „Buddyzm to nie jest religia”

    I tak i nie , ja wiem, iż Buddyzm to coś więcej niż samo słowo jednakże zostali przejęci i na chwilę obecną stanowi religię .

    Chińska Królowa (nie pamiętam jej imienia) , która przetarła wiele lat temu szlak chiński handlowy wykorzystała ponoć Buddę w swej nazwijmy to wizji (która się ziściła) postawiła jego pomnik z jej twarzą .

    Kolejna sprawa gdy zabijano czy też walczono na „śmierć i życie” w imię Buddyzmu (historia). Buddyzm kontra Chrześcijaństwo

    Trzeba szukać właściwego zrozumienia .

    Ponadto oni ciągle szukają kolejnego Buddy…? w kolejnym w cieleniu, który co ? to troszkę jak KK na Jezusa…

    Posiadają wiedzę (w to nie wątpię choćby medytacja/modlitwa).
    Ale czy aby na pewno słowa Buddy jak i Jezusa zostały dobrze odczytane ?

    Mistrz nigdy nie powie, iż jest pewny swego Mistrzostwa , nie pytajcie skąd wiem ale wiem że tak jest , hmmm

 4. Instytucje ksiezycowego yahwe a wiec wszelakie religie medycyna beda upadac bo sa sztuczne i dzialaja na nasza niekorzysc szkoda ze zajmuje owieczka setki lat zeby to zczaic

 5. Ateizm i religia, to dwie strony tego samego zagadnienia – skutecznego oddziaływania na niczego nieświadome społeczeństwo. Kiedy wpływy ateizmu maleją – rosną wpływy oraz znaczenie religii – i na odwrót. Stąd ścisła zależność i współpraca pomiędzy liderami tych kuriozów. Tak było zawsze, stąd i w początkowym okresie przemian w Polsce. Tak jest i obecnie, zmieniają się tylko proporcje oddziaływa. Stan taki zaprogramowany został na poziomie obowiązującego systemu edukacyjnego. Agnostyczna koncepcja powstania życia na ziemi stanowi fundament treści nauczania szkolnego, co nie przeszkadza równoległemu nauczaniu katolickiej katechezy. Jak nie to – to tamto.

 6. A dziś w mojej parafii świętojański ogień palono hihi, z inicjatywy księży…Miasto pod patronatem św. Jana i parafia, ale dni miasta przeniesiono z września na przesilenie letnie…:)

   1. Laszko ja wiem, ale śmieszy mnie to, że nazwa zmieniona, a te same tradycje, jak drzewiej:)

 7. Religie w końcu umrą śmiercią naturalną ale na to trzeba czasu. Niestety muszą odejść stare pokolenia zafiksowane na punkcie kościoła żeby zmiany nabrały tempa.

  1. Upadek KK owcow i religi chrzescijanskiej juz pada na pysk i nic juz co na bazie pustynnych biblijnych bajdurzen sie nie odrodzi szybko ,dlatego elity wdrazaja plan B czyli wlam na islam.Czli krotko za morde i w szereg bo jak nie to leb zetna.Co z tego wyniknie to zobaczymy.

   1. A co ma wyniknąć

    Politycy będą ze swych krajów spierdalać z obawy o swoje życie
    ..
    w podskokach

   2. „Politycy będą ze swych krajów spierdalać z obawy o swoje życie”

    Ciekawe gdzie ?

    Na inne planety?
    A kto ich tam zabierze?

    Ziemie , ktore nakradli zostana w krajach prawowitych dziedzicow !

  2. Wydaje mi się, że islam nie przejdzie. Ludzie, a przede wszystkim kobiety nie zgodzą się na wprowadzenie takich zasad.
   W mediach głównego ścieku gadają o relokacji uchodźców. Co z tego wyniknie- zobaczmy. Nie warto się nakręcać bo i tak wszystko padnie. 🙂

  3. „Niestety muszą odejść stare pokolenia zafiksowane na punkcie kościoła żeby zmiany nabrały tempa.”

   Kobiety, ktore przy kapliczkach odprawiaja „majowe” to tak naprawde czesc Oddaja ZYWII MAJi

   Kobiety, ktore niosa rownianki na swieto 15 sierpnia Matki Boskiej , to oddaja HOLD MOKOSZY, ktorej to swieto, a Slowianki Jej dary z pol i klebki lnu niosly…
   Jajak swieconae na wielka Noc , to hold Jaryle i pamiec po Wielkim Przejsciu z Hyperboreji, gdy nastal LODOWIEC
   ITD;
   Wiec wystrczy odswiezyc PAMIEC GENETYCZNA zamiast ulegac cywilizacji Smierci !
   tego wlasnie chca „tamci”.

   ktokolwiek mysli o naszych Przodkach , czyli i NASZYCH RODZICACH I DZIADKACH w kategorii ”

   „”Niestety muszą odejść stare pokolenia”

   Mysli w kategorii CYWILIZACJI SMIERCI.
   Zaden slowianin, ZADEN HYPERBOREJCZYK, zaden Syn ni zadna Corka swiatla nie bedzie w ten sposob myslec o Rodzicach, dziadkach, bliskich…czy nawet dalekich RODAKACH.
   Kazdy Syn i Cora Swiatla zrobi to co w NASZEJ MOCY, by kazda bliska osoba byla polaczona z DUCHEM PRZODKOW;
   I wtedy to ,czy ona idzie do KK bedzie mialo coraz mniejsze znaczenie, bo powoli nastepuje PRZEMIANA !
   Jeszcze 10 lat temu malo ktora pani miala rownianke w reku na 15 sierpnia.
   Dzisiaj elegantki , zony dawnych funkcjonariuszy , paraduja z rowniankami…i nie jest to efekt mody…jest to mniej czy bardziej swiadomy powrot do KORZENI.
   Bo MY PRACUJEMY !!! 😉 😉 😉

   Z MILOSCIA DO NASZYCH STARSZYCH ❤

   https://bialczynski.pl/wp-content/uploads/2011/12/zosim-c582awrientiew-duch-boru-1933.jpg?w=600&h=694

   1. „Wiec wystrczy odswiezyc PAMIEC GENETYCZNA zamiast ulegac cywilizacji Smierci !
    tego wlasnie chca „tamci”.”
    Powiem wiecej (wybaczcie, ze cytuje siebie, ale to by jasno pokazac o co chodzi…)

    To My „przebudzeni ” odpowiadamy za „PRZEJSCIE” mniej przebudzonych…
    To tak jak przy WIELKIM PRZEJSCIU Z HYPERBOREJII
    Jak myslicie ?
    Kto przeprowadzal ?
    Kto ubezpieczal ?
    Kto budowal zapasy i wyznaczal Droge ?

  1. Klituś Bajduś.
   Ciekawe czym jeszcze będzie zasypywana PRAWDA, że żyjemy wg wytycznych z listów „świętego” Pawła zamiast wg Ewangelii głoszonej przez Jezusa.

   1. Nasi ziomkowue w rzymie polowali na to kurve jezusowa bo rozmiekczala armie probowala rozbijac rodziny itd w koncu dopadlismy ja i zgladzilismy, slodko pierdzace biblijne historyjki powinny byc zdelegalizowane

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s