Rząd na razie wycofał się z pomysłu obowiązkowego szczepienia wszystkich dziewczynek. Szczepienia przeciw HPV finansuje jednak 220 samorządów. Konieczny jest skrupulatny monitoring bezpieczeństwa i skuteczności tych szczepień.

W praktyce jednak nikt tego nie robi. Jednym z przykładów jest powiat poznański, gdzie w ciągu 8 lat zagrano w rosyjską ruletkę zdrowiem ponad 7 tysięcy dziewcząt, wydając prawie 3,5 miliona zł, m.in. na te kontrowersyjne szczepionki. Jak dotąd nikt sprawdził, czy dziewczynki nie miały powikłań oraz czy dobrze wydano publiczne pieniądze. Dlaczego? Odpowiedź będzie za… pół wieku. Natomiast spółka Edictum, która wygrała konkurs wybrała szczepionkę producenta, od którego… otrzymała 215 tys. zł!

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, opiniująca projekty programów profilaktycznych polegających na szczepieniach przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), informuje:

Ponieważ niepewność dotycząca czasu trwania odporności, jaką gwarantują szczepienia, jak również rzeczywistego efektu na zapobieganie zmian przedrakowych może znacząco wpływać na dowody efektywności kosztowej, skrupulatny monitoring skuteczności i bezpieczeństwa programu jest niezbędny.

Szastanie pieniędzmi i zdrowiem

Stowarzyszenie „STOP NOP” zapytało na początku sierpnia o efekty realizowanego przez powiat poznański programu, a także o zasadność i celowość przeznaczenia na jego realizację pieniędzy publicznych od 2008 roku. Okazało się, że dotychczasowe wyniki były oceniane jedynie na podstawie liczby dziewczynek, do których adresowany był program, liczby tych, które faktycznie wzięły w nim udział i liczby podanych im dawek szczepionek. A to przecież dane istotne dla sprzedawcy i producenta, a nie osób odpowiedzialnych za zdrowie i życie dzieci!

Starosta poznański obiecał przeprowadzenie analizy danych epidemiologicznych dotyczących zachorowań i zgonów na raka szyjki macicy. Co z tego, skoro obecnie nie mogą być one uznawane za skutek prowadzonych szczepień. Pierwszych efektów można się spodziewać za 20-50 lat, dopiero gdy szczepione osoby wejdą w wiek występowania raka szyjki macicy.

Mimo 8 lat prowadzenia szczepień, nie ma informacji o sprawozdaniach realizatora programu, o raporcie z oceny wiedzy uczestników programu oraz analizy danych epidemiologicznych z Krajowego Rejestru Nowotworów.

Nie wiadomo również, czy jakiekolwiek efekty przyniosła edukacja, która jest podstawą programu. Jaki jest stan wiedzy na temat potrzeby wykonywania badań cytologicznych? Nawet producent zastrzega w ulotce, że jest to niezbędne! Czy od 2008 r. wzrosła liczba wykonywanych badań na terenie powiatu poznańskiego? Jaki jest stan wiedzy na temat czynników ryzyka raka i znajomości zachowań prozdrowotnych? Na te pytania nie ma odpowiedzi.

Jak to się ma do odpowiedzi na interpelację od starosty Jana Grabkowskiego, który informował: „W świetle obecnej wiedzy medycznej wiadomo, że skuteczna walka z tym nowotworem powinna łączyć szereg elementów, tj. dobrze prowadzoną edukację zdrowotną, profilaktykę wtórną w postaci badań cytologicznych oraz profilaktykę pierwotną”.

Zatajone powikłania szczepień

W jaki sposób prowadzony był monitoring bezpieczeństwa programu szczepień we wszystkich gminach powiatu poznańskiego i jakie są wnioski z jego oceny? Czy rodzice dziewczynek zostali poinformowani o konieczności zgłaszania niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP) lekarzowi? Jakie informacje przekazał lekarz przed wykonaniem szczepienia w ramach uzyskania tzw. świadomej zgody pacjenta i jego opiekuna prawnego?

<https://youtu.be/6Jc6YE4y5cs

Należy zadać powyższe pytania, biorąc pod uwagę zwłaszcza doświadczenia japońskie (gdzie rząd wycofał się w 2013 r. z rekomendowania szczepionki, a rodziny wytoczyły mu w tym roku wielomilionowy proces), duńskie (trwają niezależne badania bezpieczeństwa szczepionki zorganizowane przez rząd) oraz z innych państw, gdzie zgłoszono wiele działań niepożądanych, np.

 • bóle głowy,
 • zachwiania równowagi,
 • omdlenia,
 • chroniczne zmęczenie,
 • problemy z pamięcią i koncentracją,
 • problemy ze snem,
 • nadwrażliwość na światło,
 • duszności i kołatanie serca,
 • osłabienie kości i drętwienie kończyn,
 • nudności i bóle brzucha,
 • alergie pokarmowe,
 • mimowolne ruchy i zaburzenia miesiączkowania.

Czy warto podejmować to ryzyko? Przecież do ograniczenia przypadków raka szyjki macicy wystarczy przeprowadzić skuteczną akcję edukacyjną, zachęcającą kobiety do wykonywania cytologii.

Zeda Pingel przed i po szczepionce Silgard/Gardasil (fot. vaccinationinformationnetwork.com)

Z odpowiedzi na interpelację radnego Marka Pietrzyńskiego wynika, że zupełnie nie monitorowano bezpieczeństwa i występowania niepożądanych odczynów poszczepiennych, ufając urzędowemu systemowi rejestracji, który w praktyce jest fikcją. W 2015 r. zgłoszono jeden niepożądanych odczyn poszczepienny (NOP), podczas gdy producent informuje w ulotce, że miejscowe odczyny powinny wystąpić u ¼ dziewczynek. Jest to dowodem, że większość tych zdarzeń nie trafia do rejestru w sanepidzie. Czy w takim razie trafią tam poważne NOP, które zdarzają się rzadziej?

Jak powinien być prowadzony program zdrowotny?

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji informuje:

W odniesieniu do szczepień należy monitorować w długim horyzoncie czasowym zachorowania na raka szyjki macicy i w miarę możliwości zweryfikować, które z osób dotkniętych nowotworem były wcześniej szczepione. W odniesieniu do działań edukacyjnych warto zweryfikować zgłaszalność na profilaktyczne badania cytologiczne wśród kobiet i zmianę w poziomie wiedzy i świadomości osób uczestniczących w programie.

Ocena efektywności powinna skupiać się na liczbie zdiagnozowanych w przyszłości nowotworów wywołanych HPV u osób szczepionych i nieszczepionych. W omawianym programie poza określeniem zapadalności na raka szyjki macicy warto byłoby stwierdzić jaki odsetek tych zachorowań jest wywołanych wirusem HPV i w ilu przypadkach pacjentka była poddawana szczepieniom (ocena na podstawie wywiadu może okazać się wystarczająca). Przy ocenie efektywności warto określić również wpływ działań edukacyjnych na zgłaszalność uczestników na badania profilaktyczne (np. liczba wykonywanych cytologii w rejonie, liczba cytologii wśród uczestniczek programu).

Szczepionki nie zapewniają 100% ochrony przed istniejącymi już infekcjami/zakażeniami. Zaleca się, aby kobiety kontynuowały później regularne wykonywanie badań cytologicznych. Sugeruje się również stałe monitorowanie stanu zdrowia pacjentów po zaszczepieniu w celu zapewnienia bezpieczeństwa.

Wykonawca szczepień hojnie obdarowany przez producenta

Konieczne jest wyjaśnienie faktu, że wykonawca programu otrzymał darowiznę od producenta szczepionki. Wynika to z raportów opublikowanych w ramach tzw. Kodeksu Przejrzystości.

Mimo kontaktu telefonicznego i wysłania e-maila 22 sierpnia 2016 r. do spółki Edictum, nie uzyskałam odpowiedzi, na co wykorzystano te środki i jak wytłumaczyć ich otrzymanie. Istotnym jest fakt, że wykonawca wybrał szczepionkę właśnie tej firmy, chociaż w obrocie jest dostępna również inna.

„STOP NOP” zadało również pytanie, jakie informacje o możliwych poszczepiennych problemach zdrowotnych uzyskano od lekarzy rodzinnych szczepionych dziewcząt, którym przekazywana jest informacja o wykonanym szczepieniu oraz bezpośrednio od szczepionych dziewcząt i ich rodziców? Odpowiedź: Żadne. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna poinformowała o jednym przypadku NOP w 2015 roku. Co z pozostałymi latami? Czyżby od 8 lat zgłoszono jeden NOP na ponad 7 tysięcy szczepionych trzema dawkami dziewcząt? Czy rodzice i dziewczynki byli informowani o konieczności zgłoszenia każdego pogorszenia stanu zdrowia (zgodnie z ustawową definicją niepożądanego odczynu poszczepiennego)? Prawdopodobnie standardowo uprzedzano ich tylko o możliwości wystąpienia łagodnych NOP, np. zaczerwienienie i gorączka. I nawet to nie skutkuje skrupulatną rejestracją tych zdarzeń.

Justyna Socha

źródło: tygodnik „Warszawska Gazeta”, 30.09-6.10.2016, s. 38.

33 myśli w temacie “HPV: Samorządy liczą dawki niebezpiecznych szczepionek, zamiast dbać o bezpieczeństwo polskich dzieci – Justyna Socha

 1. W 2018 roku mamy znów silną kampanię w lokalnych samorządach w celu zmuszenia i nakłonienia do zaszczepienia się tą wątpliwą szczepionką na HPV !!!

  W artykule zabrakło jednego jeszcze argumentu>
  POSZCZEPIENNA BEZPŁODNOŚĆ !!!!

  czytelników TAW – prośba o nagłaśnianie tematu:
  – na forach
  – poprzez FB – piszcie do osób nawet nieznajomych, ale z rocznika 2006 – bo ten jest objety w tym roku darmowymi szczepieniami na HPV !

  Dziękuje !!!!

 2. wyjsc na ulice przy pozyczkach to kanal ale po to zrobili lichwe zeby ludzie mieli obciete jaja az przy gardle i nie mogli wyjsc na ulice przeciwko ludobojstwu wstrzykiwan

 3. Ale te urzędasy i ludobójcy mają przesrane, oni już nawet nie są przyparci do ściany, oni mają kałasznikowy przystawione do łbów i czekają na serię 🙂 Czuję, że ten szczepionkowy holokaust jest pierwszym elementem układanki NWO, który rozleci się jak domek z kart, a potem już będzie trochę łatwiej 🙂 Niech żyje wolny i zdrowy człowiek!

   1. W temacie, w temacie. Wszystko, co Polski dotyczy, jest u nas w temacie.

    Witek dobrze napindala. Miło być świadkiem pobudki prawicowych dziennikarzy z pisowskiego zaczadzenia. Gadowski się obudził, Rola się obudził – fala idzie… 😀
    Jak tak dalej pójdzie, to Wybory 2019 mogą się okazać nie lada niespodzianką…

 4. Dlatego tutaj jako biotechnolog z wykształcenia zamierzam swoją realną cegiełkę do tej pobudki – i to konkretnej – dołożyć, bo na tym się akurat znam lepiej, niż przysłowiowy Kowalski 🙂

 5. >efekty realizowanego przez powiat poznański programu…
  >zasadność i celowość przeznaczenia na jego realizację pieniędzy publicznych od 2008 roku…
  >Starosta poznański obiecał…

  Może TAW wiesz lub ktoś z czytających, czy są jakieś przepisy prawne (pożal się Boże!) aby do szerokiego ogółu, obok funkcji urzędniczej – podawać (lub nie podawać) nazwiska osób podejmujących tego typu decyzje?

  zbliżają się wybory i nie tylko poznaniacy chętnie poznają nazwiska z takiej urzędniczej klasy upadłej

  1. Ja jestem prosty chłop z zabitej dechami, ale żyjącej zgodnie z prawem Bożym wsi, pojęcia nie mam, co się wyprawia w zepsutych miastach 😉

   Trzeba patrzeć, które miasta weszły w biznes z mafią szczepionkową. Nazwiska włodarzy powinny być dostępne na www urzędów miast.

  2. Piotrze wydaje mi się, że nazwiska takich osób nie są utajnione, trzeba po prostu znaleźć daną decyzję. Najlepiej dzwonić do Starostwa i pytać kto ustanowił daną uchwałę itp. Jeśli będziesz potrzebował pomocy to pisz, chętnie pomogę, pracowałam jakiś czas w urzędzie. 🙂

 6. Kochani, szczepionki to tylko kropla w morzu. Uświadamiajcie swoich bliskich, sąsiadów, przyjaciół o szkodliwości leków, których rodacy biorą na potęgę!
  Wiele przewlekłych chorób da się wyleczyć bez potrzeby zażywania trujących wynalazków.
  Niestety jesteśmy narodem lekomanów, a gadzia mafia dobrze wiedziała co robi, dając do nich wolny dostęp…

  1. …bardzo cenna uwaga – Marto – faktycznie jak popatrzeć wokół siebie, chociażby w rodzinie, to po prostu głowa boli… ja próbuję delikatnie – uświadamiam, żeby jeśli już idą do lekarza, to niech proszą o przepisanie leków na bazie ziół… to naprawdę ważne, aby jednak nie odpuszczać i co rusz poruszać sprawę szkodliwości leków stricte chemicznych, a przy okazji poruszać kwestię chemikalii (wszystkie E… i glutaminian sodu) w żywności sprzedawanej w marketach… idzie opornie, ale pewne zmiany w podejściu i zrozumienie niektórych treści już zauważyłem w „praktyce”… zatem warto, bo o zdrowie Naszego NaRODu tu chodzi, a zwłaszcza młodego pokolenia… Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za poruszenie tak ważnego tematu!!!

  2. Marto: pozwolę się nie zgodzić. Wcale nie jesteśmy „narodem lekomanów”. Zrobiono z nas z rozmysłem taki naród, dyskredytując medycynę naturalną/alternatywną, a wychwalając tzw. akademicką, do tego wyśmiewając, czy wręcz prześladując zielarzy/kręgarzy, czy bioenergoterapeutów i zmuszając do nieustannej pracy. Daliśmy się jak barany zapędzić w kozi róg, ale jak wiadomo Słowianin/Arianin/Polak jest cierpliwy do czasu. Miarka się przebrała!!!
   Jeżeli chodzi o szkodliwość leków to pozwolę sobie przypomnieć link (podawany też swego czasu przez TAW) do wykładu prof. Wiąckowskiego pod znamiennym tytułem: „Leki są trzecią najważniejszą przyczyną śmiertelności” https://www.youtube.com/watch?v=YPRY9evIviM
   SLAVA

   1. Emuszko, koniec mojego komentarza mówi o tym, że jesteśmy lekomanami z czyjegoś wyboru. Bo tak jest niestety.
    Zdyskredytowano homeopatów, naturalne suplementy, ziołolecznictwo a w zamian mamy miliony aptek, środki na wszystko, lekarzy przepisujących antybiotyki na katar, diagnostyka która kuleje. Mam nawet przypadki w rodzinie, gdzie ludzie mają całe szafki „medykamentów” i biorą jak cukierki.
    Poza tym Emuszko, piszesz najpierw, że nie jesteśmy narodem lekomanów, a następnie, że zrobiono z nas taki naród z rozmysłem. Czyli jednak jesteśmy(?)

 7. Moje Kochane Piękne Cudowne Potężne w MIŁOŚCI LASZKI ❤
  Wiem, że my MAMY każdego dnia DZIEŃ KOBIET, ale dzisiaj w szczególności ŻYCZĘ WAM, KOCHANE, SPOTĘGOWANEJ MIŁOŚCI- JESTEŚCIE NAJPIĘKNIEJSZYMI KWIATAMI NAJPIĘKNIEJSZEJ MATKI ZIEMI- Kocham Was ❤

  Patryk Wojtczak i Atomowe Serce Matki HD 720p
  .https://www.youtube.com/watch?v=u3J-awWsiSg

  PRZESŁANIE DLA KOBIET – Elżbieta Krzyżaniak-Smolińska
  .https://www.youtube.com/watch?v=N5MAK6dHLpk

  Jerzy Zięba – ‚Przesłanie MIŁOŚCI’
  .https://www.youtube.com/watch?v=dzjNGyBVeGs

  Teraz mnóstwo osób dostaje „przesłania od dobrych cywilizacji” o „przebiegunowaniu” – PRAGNĘ USPOKOIĆ- przebiegunowanie owszem będzie, a nawet powiem więcej – już jest i trwa i poszerza swoje oddziaływanie, bo PRZEBIEGUNOWANIE DOKONUJE SIĘ W NAS SAMYCH, gdyż rozum powraca tam, gdzie jego miejsce, DO SERCA ❤

  Kochajmy się każdego dnia jeszcze więcej i więcej ❤

  1. Elaszka pisze: „Moje Kochane Piękne Cudowne Potężne w MIŁOŚCI LASZKI ❤ ŻYCZĘ WAM, KOCHANE, SPOTĘGOWANEJ MIŁOŚCI – JESTEŚCIE NAJPIĘKNIEJSZYMI KWIATAMI NAJPIĘKNIEJSZEJ MATKI ZIEMI – Kocham Was ❤”

   Elaszko, Piękna Iskro, przyłączam się do Twoich życzeń całym sercem, bo kto nas będzie tak bardzo kochał, jak wpierw nie my same 😀 czyż nie?

   Kobieto, puchu marny,
   Napisze jakiś tam poeta, 😀
   Ale niech zrobi sam tyle,
   Co niejedna robi kobieta.

   Gdyby nie mocny fundament domu,
   żadna budowla by nie była trwała,
   Gdyby nie puch marny, kobieta,
   Żadna cała rodzina by się nie ostała.

   Tak więc moi kochani poeci i panowie,
   Nie musicie dziś wcale stawać na głowie,
   Wystarczy uśmiech, muśnięcie, czuły dotyk,
   By pięknie zawrócić swojej Pani w głowie.

   Maleńki kwiatuszek dopełni całości,
   By uśmiech w oczach wybranki zagościł,
   A ileż to dumy i zadowolenia w was będzie, 😀
   A i z portfela zbyt dużo Wam też nie ubędzie.
   😀

   1. Aneczko ❤ no właśnie najtrudniej POKOCHAĆ SIEBIE!
    Ale jeżeli już to zrobisz, ŚWIAT BĘDZIE U TWYCH STÓP 😉
    A wtedy BIERZEMY W DŁOŃ CUDOWNĄ MIŁOŚCI NIĆ I HAFTUJEMY! Przywracamy boskie połączenie NIEBA I ZIEMI ❤
    A ja osobiście najbardziej KOCHAM WŁASNIE TE SZARE MYSZKI – w nich jest PIĘKNO, które jest niewidoczne dla oczu!
    Dostrzeże je tylko ten, kto ma CZYSTE SERCE ❤
    .https://www.youtube.com/watch?v=wqK-g65IjhQ
    Dla mnie z wiekiem to piękno się jeszcze bardziej potęguje ❤

 8. GDY CHCESZ PIEKNY PAKIET ZDROWIA TAKI PROMOCYJNY ZESTAW MILUTKICH KOCHAJACYCH KORPORACJI?!
  To się ZA-SZCZEP a w prezencie dostaniesz taki gratis, promocję, bonus, wyróżnienie WIRUSY tak pięknie melodyjnie skomponowane, ze od tej chwili się staniesz ŻYWYM INKUBATOREM, PODŁOŻEM ROZWOJOWYM CHOROBOTWÓRCZYCH WIRUSÓW!

  PIS bierze przykład z ukochanej Ameryki, A WIĘC SPIESZĘ UPRZEJMIĘ DONIEŚĆ NAJNOWSZE NOWINY Z USA!

  W Stanach Zjednoczonych PO ZMIANIE DYRYaGENTA rozbrzmiewa muzyka taka:
  STANY ZJEDNOCZONE ŁĄCZNIE Z NAJWYZSZYM JAWNYM PRZEDSTAWICIELEM RZĄDU STANÓW ZJEDNOCZONYCH- NIE SZCZEPI DZIECI!

  Dowodziki- ano są:
  Pierwsza dama Melania Trump zakazała pracownikom Białego Domu otrzymywania szczepionki przeciw grypie po zapoznaniu się z niekorzystnymi skutkami zdrowotnymi związanymi z kontrowersyjną szczepionką, wynika z raportów.

  « Nie pozwolę, aby inkubatory niebezpiecznych wirusów zbliżyły się do mojego syna » – powiedziała Pierwsza Dama.

  Po zbadaniu składników użytych do zrobienia zastrzyku przeciw grypie i zaniepokojeniu potencjalnymi negatywnymi skutkami dla zdrowia, w tym śmiercią, Melania Trump powiedziała, że ​​była « zdziwiona, że ​​w tym roku media wywierają tak silny nacisk ».

  Pierwsza Dama, która z dumą opisuje siebie jako « pełnoetatową mamę », wtedy zdała sobie sprawę, że tegoroczne szczepienie przeciwko grypie jest tylko 10% skuteczne – a szczepy grypy zawarte w szczepionce mogą być odpowiedzialne za rozprzestrzenianie poważnych przypadków grypy.

  W przypadku Pierwszej Damy jej samokształcenie doprowadziło do całkowitego zakazu szczepień przeciwko grypie wśród pracowników Białego Domu, zachęcając do korzystania z naturalnych wzmacniaczy odporności, zamiast nieskutecznej i niebezpiecznej szczepionki.

  Melania oświadczyła, że ​​w celu usprawiedliwienia zakazu dla pracowników, musi dostarczyć « mnóstwo dowodów naukowych ».

  « Mam przyjaciela, który jest holistycznym lekarzem, zapewnia mi większość dietetycznych porad i suplementów diety. Dostarczyła mi mnóstwo informacji na temat rzeczywistości szczepionek w 2018 r. – powiedziała Pierwsza Dama.

  « Spędziłem dużo czasu na badaniu, czytaniu, naprawdę studiowaniu tego tematu. Musiałem być całkowicie pewna, że podejmuję właściwą decyzję dla mojego syna. »

  « Zajęło mi to kilka miesięcy, ale w końcu poczułam się całkowicie pewna swojej decyzji. »

  Wpływ Big Pharmy na populację USA jest głęboki i głęboko niepokojący. Gdy zaczniesz szukać, zdasz sobie sprawę, że Big Pharma jest wszędzie. I niestety są bardziej zainteresowani zyskami niż publicznym zdrowiem.

  Ale jak mówi Melania Trump, kiedy już się wykształcisz i podejmiesz próbę uniknięcia niepotrzebnych produktów, znajdziesz spokój ducha, a zdrowie Twojej rodziny poprawi się.

  W zdrowym ciele zdrowy duch, w chorym ciele chory duch !

  1. Kolejny dowodzik PROSZĘ:
   „Wiadomo, że także Trump popiera ruchy antyszczepionkowe. W publicznych wystąpieniach i na Twitterze twierdził, że szczepionki są powiązane z autyzmem. Spotkał się nawet z ojcem chrzestnym tych ruchów Andrew Wakefieldem…”

   Robert F. Kennedy Jr, prawnik i działacz ekologiczny (bratanek prezydenta Johna F. Kennedy’ego), po rozmowie z przedstawicielami Trumpa zapowiedział, że nowy prezydent powoła specjalną komisję ds. „bezpieczeństwa szczepionek i naukowej uczciwości”, a on sam stanie na jej czele. Wprawdzie ekipa Trumpa twierdzi, że to nie jest jeszcze pewne, ale sama zapowiedź wywołała burzę w naukowym świecie Ameryki.

   Robert F. Kennedy Jr jest bowiem znany z krytycznego stosunku do szczepionek. Twierdził m.in., iż konserwanty zawarte w niektórych szczepionkach dla dzieci mogą wywoływać autyzm i zaburzenia ze spektrum autyzmu
   http://wyborcza.pl/7,75400,21263210,donald-trump-wierzy-w-zwiazek-autyzmu-ze-szczepieniami-absurd.html

   1. Kolejny- jeszcze pachnie świeżym chlebkiem: AMERYKAŃSKI GŁOS W SPRAWIE SZCZEPIEŃ: dr Andrzej Kulisz
    z EUROPEAN NATURAL HEALTH CENTER
    Odwracanie niepożądanych skutków toksycznych szczepień

    NIE ZŁAMALI NAS W OBOZOWYCH DOŚWIADZCZENIACH – PAMIĘTAJCIE DROGIE MAMY, TATUSIOWIE- wszystko da się odwrócić- ORGANIZM LUDZKI MA ZADZIWIAJĄCE ZDOLNOŚCI REGENERACYJNE!
    MATEŃKA ZIEMIA I NA TO PRZYSZYKOWAŁA ROZWIĄZANIE- DARY- ZIOŁA, SERCE- JEGO MOC ❤

 9. Nie da się ukryć, że Podlecki odpłynął. Trudno powiedzieć z jakiego powodu, czy sam od siebie czy z tego, że był kiedyś TW.

 10. Ja nie rozumiem, jak można być takim zaczadzonym ignorantem, żeby jeszcze bronić jawnego narzędzia depopulacji i mieszać z błotem oraz obrzucać wyzwiskami i inwektywami tych, którzy z tym walczą. Przecież jak się nie bada, co jest w tych fiolkach, można tam dodać wszystko, nawet Ebolę czy HIV. Idiots, idiots everywhere!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s