Film „Niezwyciężeni”. Dla Polski II wojna światowa trwała pół wieku

<https://youtu.be/M7MSG4Q-4as

Wersja w jęz. ang.:

<https://youtu.be/Q88AkN1hNYM

Reakcja Australijczyków na film „Niezwyciężeni”:

<https://youtu.be/pH0rY1gI12M

Dzisiaj przypadkiem trafiłam na artykuł:

http://www.deutschlandfunkkultur.de/geschichtsschreibung-wir-polen-und-ihr-die-anderen.976.de.html?dram:article_id=397964

Jest po niemiecku, ale mówi o filmie IPN „Niezwyciężeni”. Kto zna niemiecki, niech przeczyta, a dla tych, którzy nie znają:

Tam jest standard w stylu: Polacy ratowali Żydów, ale nie możemy zapomnieć, że też wydawali i mordowali. Wspomniano oczywiście Jedwabne. Polacy krytykują komunizm, ale sami go wtedy wspierali itp., itd.

Jedno, co mnie zdziwiło, to zdanie, które pani hist(e)oryk wygłosiła w tym wywiadzie:

Was traditionell im Vordergrund stand, war die polnische Martyrologia, die Leidensgeschichte, die Polen als Opfer und genau diese Geschichte erzählt der Film ja nicht, er erzählt von Polen als siegreichen Helden, nicht als gescheiterten Helden und das ist fast schon eine Gegenerzählung.

Tłumaczę:

„Co zawsze stało na pierwszym planie, to była polska martyrologia, historia cierpienia, stawiająca Polaków w roli ofiar, i dokładnie o takiej historii ten film nie opowiada, film opowiada o Polakach jako o zwycięskich bohaterach, nie o bohaterach tragicznych [i to jest już prawie słowo „Gegenerzählung”, ciężko mi dosłownie tutaj przetłumaczyć, ale można napisać, że oznacza ono zmianę narracji o 180 stopni]”.

W tym wywiadzie są też opisane emocjonalne wypowiedzi młodych ludzi na świecie, którzy wcześniej o historii Polski nic nie wiedzieli i dopiero ten film im część historii pokazał.

A wisienka na torcie to ostatnie zdania z opisującego film wywiadu z panią historyk, opisującej te reakcje:

Ein erschreckend einfaches Geschichtsbild? Gertrud Pickhan ist wenig überrascht. Starke Männer hätten politische Konjunktur, nicht nur in Polen. Sie hält es mit Bertolt Brecht:

„Unglücklich das Land, das keine Helden hat, woraufhin Galileo antwortet unglücklich das Land, das Helden braucht. Dieses Diktum sollte man im Kopf haben. Es hilft niemandem, wenn solche heroischen Geschichten erzählt werden. Das kann im Moment ein großes Gefühl von unglaublicher Stärke erzeugen, wenn man sich mit solchen Helden identifizieren kann, aber es löst keine Probleme”.

Tłumaczenie:

Strasznie prosty obraz historii? – pyta autor artykułu. Pani historyczka nie jest zdziwiona. Silni mężczyźni (ludzie) mają polityczną koniunkturę. Przytacza cytat z Bertolda Brechta:

„Nieszczęśliwy kraj, który nie ma bohaterów”. Odpowiedź Galileusza: „Nieszczęśliwy kraj, który potrzebuje bohaterów”.

Ta pani uważa, że to powinno być mottem ludzi, bo:

„To nie pomoże nikomu, jeśli takie historie będą opowiadane. To może chwilowo wielkie uczucie niewiarygodnej siły stworzyć, jeśli można się z takimi bohaterami identyfikować, ale to nie rozwiązuje żadnych problemów”.

*

Dla mnie to znak, że Niemiaszki mają pełne gacie na wieść, że Polacy pokazują prawdziwą historię i te filmiki mają widownię.

Mało tego, film ma podtytuły w 8 językach – nawet w chińskim i armeńskim, ale w niemieckim nie ma.

Przestrzeń się oczyszcza?

autor: Laszka

18 myśli w temacie “Film „Niezwyciężeni”. Dla Polski II wojna światowa trwała pół wieku

 1. Gratuluję, Laszko. 🙂 Tak, Przestrzeń się oczyszcza i to z jakim dynamizmem! Przecież obraz Polski jest zakłamywany dla światowych społeczeństw od setek lat, a on się kompletnie zmienił w ciągu 2 lat! Śledzę YT i widzę, że młode generacje Zachodu masowo komplementują Polskę i życzą jej wytrwania, sobie odsieczy, zaś nieustającą antypolską propagandę już po prostu ignorują. Dzieje się! 🙂
  PS: Obejrzałem ”Reakcja Australijczyków na…” – ten film, i się uśmiałem, i się wzruszyłem, ciarra mi poszła chyba aż pod Bieszczady. 😀

  1. Dzieki,

   mysle, ze nalezaloby podrzucic tym chlopakom z Australii piosenki grupy Sabaton:

   Uprising- mowiaca o powstaniu warszawskim
   Winged hussars- z wyjasnieniem, ze Huzaria to obywatele Rzeczpospolitej- Polacy
   40:1- opisujaca walecznosc Polakow we wrzesniu 1939
   Inmate 4859- mowiaca o Rotmistrzu Pileckim.

   Ja nie znam angielskiego, a przy tych piosenkach trzeba troszke wyjasnic. Chocby to co ja opisalalm przy kazdym tytule.

   Mysle, ze trzeba isc za ciosem, skoro jest zainteresowanie Polska to trzeba to wykorzystac, na przedstawianie prawdziwej historii, a nie tak jak bylo do tej pory Goralsko- niemieckiej ( cos tak od lat 80- bo wczesniej Hollywood pokazywalo prawde-np „Ucieczka z Sobiboru”, czy inne filmy. Potem sie zaczely rozne Schindlery i inne Von Staufenbergi)

   Ale koniec z tym.

   Pod piosenkami Sabaton tez wielu ludzi pisze o nas pozytywnie. Przede wszystkim Slowianie i Wegrzy, choc jest tez wiele wpisow z innych czesci swiata.
   Na powtorzenie zasluguje wpis kogos z USA, kto na pytanie nauczyciela co bylo 11.09, odpowiedzial, ze obrona Wiednia przed Osmanami, ktora sie dzieki ktolowi Polski Janowi III Sobieskiemu dokonala. Klasa byla bardzo zdziwiona, ze cos takiego mialo miejsce. ale coz USA.

   1. PoEuropie jedździ też auto z banerem że obozy śmierci są niemieckie nie polskie. To inicjatywa młodych ludzi wkur…zonych na oczernianie nas od lat. Ciekawe jest to że wł młodzi teraz ruszyli się z tym tematem. W sumie ich to już nie powinno obchodzić. To już nudna historia mogłoby się wydawać. A jest odwrotnie. Może oni pozbyli się kompleksów lub ich nie nabyli że jesteśmy gorsi niż inne narody europejskie.

   2. „Ciekawe jest to że wł młodzi teraz ruszyli się z tym tematem. W sumie ich to już nie powinno obchodzić…”

    – Informacja o traumach RODowych jest zapisywana i przechowywana w tak zwanej pamięci komórkowej, pamięci genetycznej, w polu energoinformacyjnym RODu.

   3. Myślę, ze utworów Sabatonu nie trzeba nikomu wysyłać, nie mam pewności, ale strzelałbym, że to najpopularniejsze i najskuteczniejsze przynajmniej w ostatnich 5 latach źródło szczerzenia polskich cnót męstwa i honoru w całym świecie. 🙂 Utwór „40-1” sam oglądałem w Sieci w roku 2007 ewentualnie 2008 – jak zatem on długo wibruje w Przestrzeni!…! Utwór o Odsieczy Wiedeńskiej tak przeniknął umysły Duńczyków, Niemców (zwracam uwagę jak wiele jest pozdrowień i komplementów dla Polski od młodych Niemców!…), że – uwaga – pod wieloma filmami dotyczącymi albo bitwy pod Wiedniem, albo… twardych postaw Polaków wobec muzułmańskiej migracji, pojawia się często wyskopunktowany cytat z tej piosenki „and then the Winged Hussars arrived”. 😀 Swoją drogą… Sabaton oczywiście oddaje hołdy wielu nacjom w swoich epickich utworach, ale jego zaangażowanie w staranne zgłębienie polskiej historii i znaczenia okazywanego heroizmu jest kuriozalne. Dlaczego to robią? Co im gra w duszach, że odkryli Polskę światu i przyspieszyli to odkrycie tak znacznie? … Jest pewne, że Sabaton powinien zostać uhonorowany przez przyszły polski rząd, a członkowie zespołu powinni liczyć na słynną z serdeczności i hojności lechicką gościnę w każdym polskim domu. 🙂 TAW-ie, każdy kulturysta, który wraca po przerwie do treningu, pociesza się tym, że pomoże mu pamięć komórkowa. 💪🏻🙂 Ciało ludzkie zapamiętuje każde wyzwanie, z którym kazała zmierzyć mu się dusza, a może zapamiętuje też wyzwania ojców i dziadów… I rzeczywiście komórki zapisywać muszą, jak piszesz, emocje, próby, dramaty Rodu i Narodu – oto jest odpowiedź na to, dlaczego tak masowo manifestują dziś patriotyzm młode córki i synowie… niepatriotycznych matek i ojców zatopionych w materialnych trybach życia i często zupełnie kiepskich z etyki i charakteru… Sława nam, gdy wstajemy tak gromadnie do czynów pod słońcem! 👊🏻😀

 2. Witam,

  mysle ze na podkreslenie zasluguja slowa Generala Witolda Urbanowicza, puenta tego filmu:

  „My nie błagamy o wolność, my walczymy o wolność”

  I to niech bedzie nasze Motto, w walce z raptyliami, plejadami czy kimkolwiek innym.

  Moim zdaniem powinni sie usunac, maja dobry przekaz, nas mozna na chwile zniewolic, ale pokonac sie nie da!!!!!

  1. „My nie błagamy o wolność, my walczymy o wolność”
   ————-
   A powinno byc ;
   My nie błagamy o wolność, bo my jej nigdy nie oddajemy…
   – nawet jesli gdzies chwilowo „utkniemy”.

 3. Ja trochę z innej beczki, ale też dotyczy filmu – chodzi o Botoks Patryka Wegi. Straszna nagonka była na ten film, bo pokazuje jak wygląda „zabieg” aborcji i to jak działa nasza tzw. służba zdrowia i jak lekarze są przekupywani przez koncerny farmaceutyczne. Portale finansowane przez te koncerny dostały niemalże wścieklizny, ale wszystko na nic bo już ok. 1,5 miliona ludzi widziało ten film według pana Wegi. https://wolnislowianie.wordpress.com/2017/10/12/botoks-film-o-aborcji-i-o-tzw-sluzbie-zdrowia/

 4. Ten film skojarzył mi się z wypowiedzią Cejrowskiego i komentarzami pod linkiem.
  Katol mówiacy prawdę a jednak czujemy jakiś niesmak w tej wypowiedzi.
  Ja nigdy nie lubiłam filmików propagandowych bo niby chcą aby było dobrze tym do których jest to skierowane ale przyszłość pokazuje że jest całkiem inaczej .
  Patos tego filmu powoduje, że zapala mi się czerwona lampka.
  Mam wrażenie, że za tym stoją osoby postaci hrabiów, szlachty—taki duch jak najbardziej szkodliwy dla człowieka wolnego.
  Takie słowa jak cichociemni, papież dajacy nadzieje…tylko jaką .
  No cóż Cejrowski wywołał burzę wypowiedzi niekoniecznie pozytywnych ciekawa jestem jak ten filmik da do myślenia.
  Mnie jedno jeszcze zastanawia..dlaczego uważa sie ten kraj za jakiś szczególny, czy dlatego że znajdujemy sie między młotem a kowadłem ?
  I dlaczego tak sie stało ?
  Jeśli sa problemy to należy szukać ich przyczyny głębiej i wtedy nie będą potrzebne żadne drastyczne środki w postaci walki z samym sobą .
  Wmawia sie nam ważnośc jednej nacji nad drugą i mamy—ofiary naszych decyzji.
  Słowianie-przeciw Słowianom, germanie-przeciw Germanom itd .
  Cóz papież , pop czy inny guru religilny da nadzieję….. 😦

  1. Ja to odczuwam inaczej. Przeciez nikt z nas nie mowi, ze nasza nacja jest lepsza od drugiej, a przynajmniej nie w kontescie zniszczenia, zaglady tej drugiej nacji.

   A co w/w filmow, akcji. To chyba dobrze, ze wreszcie swiat pozna informacje, ze Polacy to narod dzielny, walczacy o wolnosc „wasza i nasza”, a nie pogromca Zydow w „Polskich obozach koncentracyjnych”, czy dokonujacy ludobojstwa na niewinnych Niemcach ( bo juz cos takiego nawet czytalam).

   I niewazne jaki byl zamysl autorow, wazne co z tego ziarenka zapuszczonego w swiatowej ludzkiej swiadomosci wykielkuje.

   A kielkuje i juz pomalu rosnie informacja, ze Polacy to nie mordercy, ale wojownicy. Rozprzestrzenia sie, i ludzie zaczynaja nas podziwiac.

   A, ze przy tym prawdziwa informacja o tym, ze nazisci to Niemcy w swiat idzie? coz, jak to mowia, gdzie drwa rabia drzazgi leca, albo jak sie ziarno mloci leca plewy.
   A ze to sie Niemcom nie podoba, coz, taka Karma. Na nic ich tysiacletnie starania wmawiania innym, ze to oni sa lepsi, wazniejsi, a ci na wschodzie to tylko tania sila robocza, albo niewolnicy. I to nie mysmy (Slowianie) to zaczeli i z pewnoscia nie my chcemy sie ponad innych wynosic.
   Ale w koncu czas pokazac tym, co tak wlasnie robia, ze nie tedy droga. Wielu to sie nie podoba, wielu mowi, ze wazniejsza terazniejszosc i przyszlosc, niz przeszlosc. Ale bez porzadnych korzeni, ktore nam usilowano odciac, nie mamy szans na przyszlosc. Teraz odnajdujemy korzenie i pokazujemy, kto nam je odrabywal. Co jest w tym zlego? My tylko to pokazujemy, nie odrabujemy rak, ktore nas korzni pozbawialy. A i tak znowu sie nas atakuje i krytykuje. Tylko teraz juz nic nie pomoze i wszystko wroci na swoje miejsce.

   1. TAW, ale światło i mrok to świat. Jak noc i dzień. Ciemni wrócą i będą znowu próbować zniewolić nas podstępem. Choćby za 10 000 lat. Czy jest możliwe rzeczywiście jakieś lepsze zabezpieczenie i wyższa czujność czy… tak po prostu jest z kołem życia, że wiecznie trwa i co jakiś czas trzeba spaść spod słońca pod księżyc, by znowu szukać światła?…

   2. Mam czuja, że tym razem wprowadzimy takie kody zabezpieczające (Kod Samospójności), opatentujemy takiego kosmicznego firewalla, że już żaden zbuntowany boski fraktal nie będzie miał możliwości dokonania zbiorowego gwałtu wobec pozostałych boskich fraktali.

    Wszystko wskazuje na to, że pierwotny zasiew Ziemi nie był tak doskonały, by przewidzieć wszelkie możliwe zagrożenia mogące powstać w wyniku procesu oddzielenia od całości Wszechbytu. Wszystko wskazuje na to, że będziemy doskonalsi od pierwotnego zasiewu Ziemi…

    *

    Już od dzieciństwa nie przekonywała mnie głodna gadka kościelna o tym, że Bóg tak kocha Wolność, że w jej imię pozwolił Zbuntowanym na jej zbiorowy gwałt.

    [Chętnie posłucham adwersarzy… 😉 ]

 5. Co do filmu Niepokonani to dobrze, że powstał bo rozsławia Polskę, ale są tam też istotne przekłamania, przemilczenia. Mam na myśli Rosję. Oglądający film myślą, że to Rosjanie zamordowali polskich oficerów w Katyniu i trzymali nas pod żelazną kurtyną. To napędza nienawiść do Rosjan. A to zrobili syjoniści, a nie Rosjanie. Tych bolszewia wymordowała ok. 20 milionów, zamordowała rosyjską inteligencję, rodzinę carską więc Rosja ucierpiała od bolszewii wcale nie mniej niż Polska.

  1. Zgoda, WolnySłowianinie!
   Dzisiejszy IPN musi utrzymać słuszną linię partii -Kominternu, przy jednoczesnym połaskotaniu Polaków. Stąd też tyle podziałów u tzw. narodowców.
   Zawsze powtarzam, że wypowiadana prawda powinna być jedna, tym bardziej, że jest znana tym, którzy ją celowo zakłamują przez niedopowiedzenia. Zawsze chodzi o jedno, o dzielenie Sławian.

   Ten film, musiał powstać, na dzień dzisiejszy taki, jaki jest.

   Ale czy celem tego filmu było tylko wzmocnienie Polaków i Polski, czy również sianie nienawiści do Rosji?

   Rządy upadają a ludzie zostają.
   Serdecznie pozdrawiam
   Sława

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s