koln-cathedral

218 tysięcy osób wystąpiło w 2014 roku ze wspólnoty kościoła rzymskokatolickiego w Niemczech – podała Konferencja Biskupów Niemieckich. To największy odpływ wiernych w historii. Katolicy stanowią już tylko niecałe 30% ludności Republiki Federalnej Niemiec.

W ubiegłym roku z kościołem zerwało więcej wiernych niż w rekordowym 2010, kiedy po serii afer pedofilskich „wypisało się” 181 193 obywateli. To również o 37 tys. więcej niż w 2013 roku. To gorzka pigułka do przełknięcia dla miejscowych hierarchów kościelnych. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Niemiec, kardynał Reinhard Marx, wyraził „głębokie ubolewanie”.

Dane są bardzo precyzyjne ze względu na obowiązujące w Niemczech prawo podatkowe, które nakłada na każdego członka wspólnoty religijnej obowiązek zadeklarowania takiej przynależności w oświadczeniu fiskalnym. Osoby wierzące płacą podatek dochodowy wyższy o 8-10%. Zebrana w ten sposób pula środków jest przekazywana organizacjom religijnym, a także prowadzonym przez kościoły stowarzyszeniom. W ubiegłym roku wpływy z tytułu podatku kościelnego wyniosły 11 mld euro. Osoby, które nie deklarują przynależności do żadnego związku wyznaniowego, są zwolnione z obowiązku płacenia takiego podatku.

Liczbę katolików w Niemczech szacuje się obecnie na 24 miliony czyli 29,4% ludności.

autor: PN

źródło: http://strajk.eu/niemieckie-koscioly-pustoszeja/

Czytaj również:

Reklama

Jedna myśl w temacie “Ludzie się budzą – niemieckie i polskie kościoły pustoszeją…

  1. W czasach gdy dominacja katolickiego kosciola spotyka sie juz tylko z poblazliwym usmiechem Europejczykow, a rzesza ateistow wzbiera ilosciowo w postepie geometrycznym, ‚przypadkiem’ wydarzenia na bliskim wschodzie zmuszaja Syryjczykow do masowej migracji z ich ojczyzny. Cale rzesze ludzi desperacko probuja wydostac sie z objetych dzialaniami wojny terenow przekraczajac granice panstw Europejskich i ….jakims niewyjasnionym zbiegiem okolicznosci ‚nasi’ wierzacy niepraktykujacy oraz podupadajacy na wiarze katolicy jednocza sie zgodnie w koalicje przeciwko tkz. syryjskiemu ‚koniowi trojanskiemu’.
    I tak oto ostatnio wyszydzana niemoralna sredniowieczna religia katolicka przeistacza sie w jedynie sluszna wiare, a zwiekszajaca sie rzesza poplecznikow gotowa jest bronic ‚ta wiare’ przed podstepnym najazdem zlego Islamu, ktory z pewnoscia przyniesie po tysiackroc gorsze spustoszenie niz to robily stosy Wielkiej Inkwizycji. W podsumowaniu tych wydarzen rodzi sie pytanie: czyz te zapomniane juz czasy ciemnogrodu nie przezywaja przypadkiem renesansu za sprawa jak zawsze perfekcyjnych manipulacji watykanskich?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s