roth

wPolityce.pl: Był Pan obecny na Konferencji na UKSW dotyczącej tragedii smoleńskiej. Co Pan sądzi o przedstawionych tam nowych ustaleniach?

Jacek Świat, poseł, mąż poległej w Smoleńsku Aleksandry Natalli-Świat: – Generalnie konferencja była bardzo ciekawa, ponieważ było to coś nowego. Konferencja była interdyscyplinarna, ponieważ miała zarówno aspekt socjologiczny, jak i dotyczący stanu mediów, a przy tym zawierała bardzo osobiste refleksje rodzin ofiar. No i wreszcie było wystąpienie ekspertów, którzy przedstawili swoje najnowsze ustalenia, powstałe już po jesiennej konferencji smoleńskiej. Niewątpliwie ważnym wydarzeniem było wyemitowanie wywiadu z Jürgenem Rothem. Sprawa ta była już wprawdzie znana, ponieważ pojawiała się w mediach od kilku dni, to jednak są to ustalenia przełomowe. Obecnie czekamy na książkę Rotha, w której wszystkie przedstawione przez niego tezy będą szczegółowo wyjaśnione i przedstawione bardziej precyzyjnie. W niej też będą przedstawione wszystkie dokumenty dotyczące tej kwestii, dzięki czemu będzie się im można bliżej przyjrzeć. Bez wątpienia było to jednak wydarzenie bardzo ważne.

Jürgen Roth
Jürgen Roth (ur. 1945) – niemiecki publicysta, dziennikarz śledczy, reportażysta

Z jakich jeszcze aspektów sprawa ustaleń pana Rotha budzi tyle emocji?

Po raz pierwszy sprawa smoleńska wykracza poza granice Polski i Rosji i staje się tak naprawdę sprawą międzynarodową. Oczywiście abstrahuję od naszych wysiłków podejmowanych w Parlamencie Europejskim, aby tę sprawę nagłośnić i umiędzynarodowić. Teraz, co ważne, zajął się tym ktoś, kto nie jest w żaden sposób związany z Polską, nie ma w naszym kraju żadnych interesów, i zrobił to z czystej badawczej ciekawości. Myślę, że nasza prokuratura powinna bezwzględnie wystąpić do strony niemieckiej o udostępnienie tych dokumentów, z zapytaniem, czy nie ma również jakichś innych, o podobnej treści. To może bowiem oznaczać bardzo istotny przełom.

Polscy śledczy wydają się być pewni swoich ustaleń. Dlaczego nie szukają dotąd pomocy na Zachodzie?

– Nawiasem mówiąc, mamy tutaj do czynienia z potężnym zderzeniem narracji. Ponieważ to, co zaprezentowano na konferencji Naczelnej Prokuratury Wojskowej, jest krokiem wstecz, w stronę raportu Anodiny. A z drugiej strony

mamy zapowiedź dużej rewelacji, która może wszystko wywrócić do góry nogami. To pokazuje, jak markowane jest nasze śledztwo i jak bardzo podporządkowane jest jednej tezie, gdzie wszystko próbuje się zamieść pod dywan,

zrzucając winę na tych, których i tak w żaden sposób nie można pociągnąć do odpowiedzialności.

Najbardziej jednak podczas wczorajszej konferencji wybiło się stwierdzenie, że od teraz, mówiąc o Smoleńsku, nie da się uciec od słowa „wybuch”.

– Przez ostatnie dwa lata wydawało się, że trudno będzie o jakiś przełom, bez dostępu do materiałów, które mogą mieć, i najpewniej mają, służby specjalne NATO, a ściślej Stanów Zjednoczonych. Oczywiście są też na pewno różne materiały w Rosji, ale te wiadomo, że są dla nas niedostępne. A tutaj z niespodziewanej strony przychodzi taka rewelacja i ta sprawa musi mieć dalszy ciąg. Wydaje mi się więc niemożliwe, żeby jej nie miała. I to zarówno w sferze medialnej, jak i w sferze badawczej oraz w sferze politycznej. Myślę, że to wybuchnie jednak dopiero za jakiś czas, kiedy ukaże się już książka Rotha, najpierw po niemiecku, a następnie z polskim tłumaczeniem.

Może się zdarzyć jednak tak, że publikacja Jurgena Rotha może zostać w naszym kraju przez główne media przemilczana. Sam autor już podkreślał, że był zszokowany, jak potraktowały go mainstreamowe środki przekazu w Polsce.

– Krajobraz polskich mediów bardzo odbiega od standardów wolnego zachodniego świata, gdzie media kształtowały się długie lata, z jednej strony na zasadzie wolnej gry rynkowej, ale również wolnej gry idei.

U nas przechył mediów w stronę władzy jest porażający. Tak samo porażające jest uzależnienie wiodących mediów od władzy, np. poprzez przekazywanie pieniędzy publicznych w formie reklam lub ogłoszeń. Ponadto prasa lokalna w naszym kraju ma praktycznie jednego właściciela i to zagranicznego.

To jest istne kuriozum, na które nie pozwoliłby sobie żaden cywilizowany kraj. Więc ja się wcale nie dziwię zdziwieniu pana Rotha. Miał do tego zdziwienia pełne prawo, bo zapewne nie sądził, że spotka się w unijnym kraju ze standardami białoruskimi czy rosyjskimi.

Z posłem Jackiem Światem rozmawiał Łukasz Sianożęcki

wPolityce.pl

jacek świat

Reklamy

4 myśli w temacie “Książka Jürgena Rotha obnaża matactwa w sprawie zamachu smoleńskiego – wywiad z posłem Jackiem Światem

  1. Po książce napisanej przez Allena Paula ZBRODNIA PRZEMILCZENIA KATYŃ,kto napisze ZBRODNIA PRZEMILCZENIA SMOLEŃSK?! Pytanie tym bardziej jest zasadne,że : 1.Samolot TU 154 M był na stanie Wojska Polskiego i obowiązywała umowa wojskowa Polski z FR!!! 2.Polska jest w ponadnarodowych strukturach NATO i UE!!!

  2. Zdradzę wam pewien sekret. Ludzie, myślicie że wyborcy PO i sami PO-wcy wierzą w wersję rządową?! Oni wszyscy bardzo dobrze wiedzą o zamachu, a niektórzy nawet znają szczegóły przygotowań do niego. Swoje jednak muszą szczekać w rządowych mediach – z czystej obawy przed utratą słodziutkich synekurek. I od pięciu lat robią to wprost po mistrzowsku. Polacy też nie wierzą w wersję oficjalną, ale po pierwsze: ze strachu nie mówią ankieterom, co naprawdę myślą; po drugie, sondaże są od zawsze zakłamane przez wyspecjalizowane do tego procederu firmy. Wiecie na przykład, kto zakładał OBOP i CBOS, i kto w nich pracuje? O pomniejszych „niezależnych” ośrodkach nawet nie wspomnę.

  3. Fajnie ze kolo zszokowany wolnoscia mediow w Polsce. Ciekawe jak reaguje na przemilczanie wszystkiego co sie dzieje w Niemczech, ktore zachowuja wszelkie ‚zachodnie standardy’.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s