Szokujące dane: Platforma antyObywatelska doprowadziła Polaków do skrajnego ubóstwa

bida

Ukazał się raport Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) „Ubóstwo w Polsce w 2013 roku na podstawie badań budżetów gospodarstw domowych”. Niestety wynika z niego dobitnie, że w czasie rządów Platformy Obywatelskiej i PSL-u, szczególnie w latach 2011–2013, nastąpił wzrost biedy skrajnej (bieda skrajna to taki poziom dochodów na głowę w rodzinie, poniżej którego następuje biologiczne wyniszczenie człowieka).

Na rok 2013 miesięczne dochody jednoosobowego gospodarstwa domowego, które jest zaliczane do obszaru skrajnej biedy, zostały oszacowane na poniżej 551 zł, natomiast dla gospodarstwa czteroosobowego poniżej 1486 zł.

bieda

Otóż według tego dokumentu zjawisko biedy skrajnej od 2005 roku systematycznie malało z 12,3% do 5,6% w roku 2008 (w liczbach bezwzględnych z 5,6 mln osób do 2,2 mln osób), przez kilka kolejnych lat utrzymywało się na tym samym poziomie, by zacząć wyraźnie wzrosnąć w latach 2011 i 2012 do 6,8%, a w 2013 aż do 7,4% a więc do ponad 2,8 mln osób.

KazdyMozePomagac1

Jeżeli chodzi o strukturę wiekową to w skrajnej biedzie żyje ponad 9% osób w wieku od 0 do 17 lat. A więc prawie co 10 Polak do 17 roku życia ma poziom dochodów, który powoduje jego biologiczne wyniszczenie i dzieje się to w kraju będącym członkiem UE, który do tej pory prezentowany jest jako tzw. zielona wyspa.

zielona wyspa

Równie dramatycznie wyglądają dane dotyczące skrajnej biedy wg typu gospodarstwa domowego.

Ponad 26% małżeństw z czwórką i większą liczbą dzieci, blisko 10% małżeństw z trójką dzieci, 4% małżeństw z dwóją dzieci, 2,5% małżeństw z jednym dzieckiem i blisko 9% rodzin z jednym rodzicem i dziećmi na utrzymaniu znalazło się poniżej progu skrajnej biedy.

bida

Ta dramatyczna sytuacja gwałtownego przyrostu skrajnej biedy w Polsce nastąpiła w sytuacji kiedy skumulowany wzrost gospodarczy w latach 2008-2013 wyniósł, jak często w wypowiedziach publicznych podkreślają kolejni premierzy, ponad 20% PKB.

kopacz sawicki

W tym samym czasie Polska wykorzystała również blisko 100 mld euro środków z budżetu UE na lata 2007-2013, które zresztą Platforma i PSL uzyskały niejako na wejście od ustępującego w 2007 roku rządu Prawa i Sprawiedliwości.

pitera

Jeszcze bardzie dramatycznie wyglądają wskaźniki dotyczące skrajnego ubóstwa w poszczególnych województwach.

Pierwszą dziesiątkę otwiera województwo warmińsko-mazurskie ze wskaźnikiem 13,2% co oznacza, że w tym województwie w skrajnej biedzie żyje ponad 190 tysięcy osób, na drugim miejscu jest województwo podlaskie ze wskaźnikiem 11,2% (134 tysiące osób), a na trzecim kujawsko-pomorskie 9,6% (ponad 200 tys. osób), czwarte i piąte lubelskie 9,4% (202 tysiące osób) i podkarpackie 9,4% (200 tysięcy osób).

Kolejne to województwo pomorskie 9,2% (215 tysięcy osób), wielkopolskie 8,9% (309 tysięcy osób), świętokrzyskie 8,5% (108 tysięcy osób), województwo mazowieckie ale bez Warszawy 8,2% (około 200 tysięcy osób) i województwo zachodniopomorskie 7,1% (122 tysiące osób).

PO

Na nic więc zapewnienia zaprzyjaźnionego z rządem profesora Janusza Czapińskiego, który co i rusz ogłasza na podstawie swoich badań, że Polakom żyje się coraz lepiej i są w związku z tym coraz bardziej zadowoleni.

Twarde dane GUS pokazują, że biedy w Polsce – i to biedy skrajnej (mimo wzrostu gospodarczego i ogromnych unijnych pieniędzy) – za rządów Platformy Obywatelskiej i PSL-u coraz bardziej przybywa.

kuźmiuk

8 myśli w temacie “Szokujące dane: Platforma antyObywatelska doprowadziła Polaków do skrajnego ubóstwa

 1. PRZECIEŻ CO DO TEGO DOPROWADZILI TO LUDOBÓJCY NARODU POLSKIEGO CZYLI PRZESTĘPCY I POWINNI JAKO TACY BYĆ OSĄDZENI

   1. Wygrał ???????
    PiS to tylko jeszcze jeden wielki wrzód na dupie Polskiego Narodu.
    Najlepszą maścią na taki wrzód jest UNICESTWIENIE GO poprzez wycięcie.

 2. Nie do wiary… Tak to jest każdy widzi…mejlowo…wirtualnie poruszamy się po RZeczywistym Realnym Świecie …
  efekt spodziewany…
  Witajcie w sfingowanym świecie…
  Realizm niekłamany…niesfałszowany i Dzisiaj ważniejsze od fikcji ….imitacji…Pozdrowiła na Miły Realny Dzień❤ 💗 💛 💚 💙 💜

 3. To dzieje się naprawdę…tak..przekazywanie władzy…podtekst jakże wymowny…tak…1979ROK!

  https://www.filmweb.pl/film/Klucznik-1979-6784
  Opis filmu Klucznik

  ”Fabuła dramatu została osnuta na tle przemian społecznych, związanych z reformą rolną 1944-1945. W starym pałacu umierający hrabia udaje, że nie dostrzega zmian, a stary klucznik, powodowany miłosierdziem, zdaje mu codziennie fałszywe relacje gospodarcze. Obaj prowadzą grę. Hrabia ma świadomość, że odchodzi jako jednostka i jako uosobienie historycznej klasy. Proponuje klucznikowi natychmiastowe przekazanie władzy i majątku w zamian za wierną służbę. Pełen godności i człowieczeństwa sługa nagle staje się śmieszny i żałosny. Uwierzywszy w swą władzę, zasiada w hrabiowskim fotelu i dzwonkiem usiłuje przywołać służbę…”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: