Smarzo

Zbrodni Wołyńskiej nie nazywa się po imieniu. Nie mówi się o ludobójstwie, ale o bolesnych wypadkach, czy tragicznych wydarzeniach. Taką narrację widać w PiS-ie i PO. Te partie boją się prawdy. Film Smarzowskiego będzie wydarzeniem politycznym — rozmowa z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim.

Stefczyk.info: Skrajne ugrupowania na Ukrainie w ostatnich wyborach parlamentarnych zdobyły słaby wynik. Jedynie jedna przekroczyła próg wyborczy. Czy ostrzeżenia przed banderowskimi resentymentami nie okazały się przesadzone?

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: Wbrew dominującym sugestiom te partie nie uzyskały marnego wyniku. Sumując poparcie Prawego Sektora, Swobody i Partii Radykalnej widać, że dość spora grupa wyborców popiera ten nurt. A przecież Partia Radykalna weszła nawet do parlamentu. A ich sztandarową postacią jest Jurij Szuchewycz, mający 80 lat. To jest syn jednego z dowódców UPA. Odwoływanie się do UPA na pewno będzie mocno obecne w ukraińskiej polityce.

wołyń3

Jednak to będzie ograniczone do jednej, słabej partii parlamentarnej.

Niekoniecznie. Przecież i w innych ugrupowaniach znajdują się zwolennicy tego nurtu. Wystarczy wspomnieć o partii Samoobrona Andrija Sadowego, mera Lwowa, który oficjalnie honorował UPA. To za jego kadencji postawiono pomnik Bandery we Lwowie. On wielokrotnie mówił, że ideologia banderowska jest mu bliska. Takie same głosy można usłyszeć z ust działaczy partii Batkwiszczyna Julii Tymoszenko. Dla mnie jednak największym zaskoczeniem i rozczarowaniem jest postawa prezydenta Petro Poroszenki, który przyłączył się do tej gloryfikacji.

wolyn_smarzowski_plan_8

W jaki sposób?

Ogłosił dzień 14 października, czyli rocznicę powstania UPA, dniem państwowym. Reasumując, widać, że po ukraińskich wyborach środowisko i tematyka związana z UPA będzie obecna. Usypianie opinii publicznej, mówienie, że banderowcy wszystko przegrali, jest bezpodstawne.

wołyń

O relacjach polsko-ukraińskich będzie zapewne głośno przez jakiś czas. A to m.in. za sprawą filmu Wojciecha Smarzowskiego. Jako pierwszy postanowił nakręcić obraz poświęcony ludobójstwu na Wołyniu. Dobrze, że taki film powstaje?

To jest bardzo ważna inicjatywa. Wciąż panuje bowiem zmowa milczenia w sprawie tematyki ludobójstwa na Kresach Wschodnich. Ani Andrzej Wajda, ani Krzysztof Zanussi, ani żaden inny filmowiec nie chcieli tego tematu. Ten temat jest zamiatany pod dywan – ze względu na tzw. poprawność polityczną i teorię Giedroycia. Pierwszym ze znanych filmowców, który odważył się podjąć ten temat, jest Wojciech Smarzowski. Co bardzo ważne, on opiera się na książce „Nienawiść” Stanisława Srokowskiego, znanego pisarza kresowego. On przełamuje od lat zmowę milczenia. Jeśli film odda wiernie książkę Srokowskiego, to ten obraz będzie wydarzeniem.

smarzo

Można się spodziewać burzy?

Na pewno będziemy widzieć atak na Smarzowskiego. Tradycyjnie usłyszmy, że to nie czas, że nie teraz itd. Jednak o Katyniu tak samo mówiono w czasach PRL-u, czy o rzezi Woli. Podziwiam odwagę Smarzowskiego, że przełamał poprawność polityczną. Uważam, że jego film będzie wydarzeniem. On pokaże również kłamstwo, jakie panuje w tej sprawie w Polsce.

O jakim kłamstwie ksiądz mówi?

Zbrodni Wołyńskiej nie nazywa się po imieniu. Nie mówi się o ludobójstwie, ale o bolesnych wypadkach czy tragicznych wydarzeniach. Taką narrację widać w PiS-ie i PO. Te partie boją się prawdy. Film Smarzowskiego będzie zapewne i wydarzeniem politycznym.

Szczegóły dotyczące okrucieństwa oprawców mordujących Polaków na Wołyniu szokują. Film Smarzowskiego będzie szokiem dla Polaków?

Tak, sądzę, że to będzie szok. Na Wołyniu, na Kresach Wschodnich działy się dantejskie sceny. Jakiekolwiek pokazanie tych scen jest szokiem. Jednak wg mnie większy szok może wywołać fakt, że Polacy byli przez tyle lat okłamywani w tej sprawie. Przez kilka pokoleń tłumaczono, że czegoś takiego nie było, że to były jakieś lokalne wydarzenia i przypadki. Ludobójstwo zawsze jest szokiem. W tej sprawie powinno się szokować, żeby budzić ludzi, żeby pokazać prawdę historyczną.

Rozmawiał Stanisław Żaryn

stefczyk.info

38 myśli w temacie “„Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego wstrząśnie Polską, przeorze świadomość historyczną Polaków i spolaryzuje naród

 1. NASTĘPSTWEM WYBRAŃSTWA opisanym przez Feliksa Konecznego w CYWILIZACJA ŻYDOWSKA jest dziś ŻYDOWSKA EWOLUCYJNIE UKSZTAŁTOWANA STRATEGIA GRUPOWA opisana przez Kevin’a MacDonald’a w KULTURA KRYTYKI.Nie uwzględnia się jej,tak jak i ANTYPOLONIZMU w oficjalnej polskiej polityce historycznej.Dzięki temu dziś legitymuje się proces od ŻYDOBOLSZEWIZMU,który przejął w działaniu rosyjski rasizm do ŻYDOBANDERYZMU,który nie tylko odwołuje się do antypolskich bandyckich korzeni,ale i zmilitaryzował handel wojną i pokojem w ramach trwającej WOJNY O PIENIĄDZ.

  Mój zaprzyjaźniony ksiądz Jan J.Kurdybelski,którego postrzegam jako kapelana CYWILIZACJI GRECKO-RZYMSKIEJ spisał dramatyczne wspomnienia swoich parafian w książce : MINKOWICZANIE.Ludobójcza rzecz działa się na północ od mojego miejsca urodzenia Równego Wołyńskiego.

 2. Osobiście dziwię się niezmiernie , że znajdują się w Polsce ludzie ( Komorowski , Kopacz , Tusk , Kaczyński i im podobni ) – którzy gloryfikują ukraińska UPA – tych koszmarnych morderców Polaków – ba, nie tylko gloryfikują ich – oni im wszelkimi sposobami pomagają , finansują ich – tych spadkobierców banderowskich , ukraińskich morderców . Morderców Polaków – dodajmy .

  1. Nadszedł czas aby pokazać prawdziwe oblicze ,polaków mieszkających na kresach i to co przeżyli, moja rodzina też wiele przeżyła,podziwiam odwagę reżysera.Myślę że pokaże prawdę i mordy jakie były na polakach.

  2. Opinia o UPA zostala zniszczona przez propagande Rosyjska. To czego nas uczyli w szkole o UPA to byla propaganda Rosysjka. Wszyscy wiemy, ile klamstw nas uczyli na lekcjach historii. UPA bylo tym wlasnie klamstwem. Ktos powiedzial ze wszyscy uwierza w male klamstow, ale w duze klamstwo nikt nie chce wierzyc, poniwaz niektore klamstwa sa tak duze, ze sa ponad zwykla ludzka zdolnosc zrozumienia.

   1. Wpis już stary, ale nie mogę przejść obok niego obojętnie.
    Czy Ukraińcy naprawdę myślą, że nasi przodkowie nie pamiętają tego, co UPA i towarzystwo im zrobili? Czy wystarczy nam powiedzieć to co im mówią, że to była ruska propaganda, a my w to uwierzymy? Ponad 100 000 ofiar a my mamy zapomnieć, albo uznać, że to kłamstwo??

    W szkołach mogła być propaganda, ale ludzie pamiętają, a zresztą w szkołach o banderyźmie nawet wzmianki nie było (lata 70 i 80) ja się o bandach morderców dowiedziałam od świadków wydarzeń w Bieszczadach, mam tam rodzinę, ludzie sami to przekazywali.

   2. Pamiętajmy, że przywódcy rzezi, w tym sam Bandera, byli niemieckimi agentami, szkolonymi za granicą.

    W marcu 1941 Stepan Bandera ze swoim współpracownikiem, szefem OUN-B w Generalnym Gubernatorstwie, Romanem Szuchewyczem utworzyli w porozumieniu z Abwehrą złożony z Ukraińców batalion „Nachtigall”, pod komendą niemiecką (ze strony ukraińskiej zastępcą dowódcy był Roman Szuchewycz). Sformowano także drugi batalion ukraiński – „Roland”, złożony z członków OUN-M oraz byłych żołnierzy armii Ukraińskiej Republiki Ludowej. Razem tworzyły one tzw. Drużyny Ukraińskich Nacjonalistów w ramach Wehrmachtu

    Bandera do końca życia był niemieckim agentem.

    A kto finansował Niemców i Hitlera?…
    Kto sfinansował drugą wojnę światową?…
    Kto rządził Niemcami po wojnie i rządzi do dziś?…

    Patrzmy na Rzeź Wołyńską w Wielkim Geopolitycznym (a nawet kosmicznym!, ale o tem potem) Kontekście…

   3. TAW, w tym temacie też już się oczy otwierają, a wiadomości same przychodzą z różnych stron. Pisałam kiedyś na youtube z młodym Ukraińcem, który napisał, że był banderowcem czy neobanderowcem dopóty, dopóki nie poznał sprawy ludobójstwa od polskiej strony, a stało się to wtedy, kiedy poznał język polski. A film Wołyń był dla niego szokiem. Napisałam mu, żeby starał się tą wiedzę na Ukrainie rozpowszechniać, odpisał, że nie jest to łatwe, bo tam ludzie są już w szkole indokrynowani fałszywą historią, a nie jest łatwo komuś wytłumaczyć, że jego bohater, którego ma w sercu to morderca.

    takich osób jest więcej, i po tych wpisach myślę, że to jest kolejna rzecz, którą wiadomo kto zrobił sobie strzał w kolano.

    chcieli wprowadzić do Polski wrogów, a ci potencjalni wrogowie najchętniej Polakami by zostali, wiadomo, że nie wszyscy, wiadomo, że niechętnych Polsce i Lachom jest wystarczająco dużo, a na czekanie, że sami się opamiętają, trochę za późno, ale takie wpisy młodych ludzi dają nadzieję, że ta sprawa chazarom nie wyjdzie.

  1. Prawda jest taka,że była walka zła ze złem to jest faszyzmu z komunizmem.Jaki związek z finansowaniem tych totalitaryzmów ma Watykan?!
   Jak były finansowane te totalitaryzmy,w ramach handlowania wojna i pokojem,daje odpowiedź Chińczyk Song Hongbing we wspomnianej wyżej książce WOJNA O PIENIĄDZ.
   W ramach tego handlowania nie spełniło się szatańskie marzenie prezydenta Roosevelta aby dzielić wpływy na politykę globalną z Rosją bolszewicką.

 3. Smarzowski jest naturalistą, więc robi bardzo mocne kino. Żeby wiedzieć, jak będzie wyglądać „Wołyń”, należy sięgnąć do innych jego filmów. To filmy, po których się nie śpi przez kilka nocy.

  „Wołyń” wstrząśnie Polską, przeorze świadomość historyczną Polaków i spolaryzuje naród. No i pod koniec 2016 roku nie będzie w Polsce ani jednej osoby, która nie słyszała o ukraińskim ludobójstwie na Polakach. A więc nastąpi skok kwantowy w stosunku do obecnego poziomu świadomości na ten temat w polskim społeczeństwie.

  A tymczasem polecam powieść „Nienawiść” mieszkającego we Wrocławiu Stanisława Srokowskiego. Uprzedzam: tylko dla mężczyzn o mocnych nerwach. Kobiety wyrzucą tę książkę po paru stroniczkach.

  1. Przeczytalam cala Sage Kresowa Stanislawa Srokowskiego: (Ukrainski Kochanek, Zdrada, Slepcy ida do nieba), a takze opowiadania Strach i Nienawisc.
   Do filmu dolozylam sie takze finansowo. Ten trudny i bolesny dla wielu film MUSIAL powstac. Potomkowie ofiar musieli jeszcze raz „przerobic” swoja traume, ktora od lat nosza w sercu jak zadre, a nasz narod musial zmierzyc sie z szokiem. Mimo wszystko sadze, ze ten film podzialal na Kresowiakow oczyszczajaco. W koncu, niejako za posrednictwem Wojciecha Smarzowskiego, mogli SWIATU opowiedziec o cierpieniach swoich rodzin i o swoim bolu.
   Zawsze jak ogladalam zdjecia Ukraincow z UPA, zastanawialo mnie jedno. Wiekszosc nie wygladala na Slowian, raczej miala urode orientalna. Pomyslalam sobie wowczas, ze to pewnie mieszanka Slowian i jakichs msciwych kaukaskich gorali albo Turkow, ale teraz sobie mysle, ze tymi oprawcami byc moze byli potomkowie Chazarow, ktorym „uaktywnily sie okrutne gadzie geny”.

   1. To też. Poza tym Ukraińcy zostali zwiedzeni. Bandera i Szuchewycz byli szkoleni przez Niemców na zlecenie Illuminatów.

    *

    (Masz mocne nerwy jako kobieta. Ja przebrnąłem zaledwie przez kilka stroniczek „Nienawiści”).

   2. @Kalino bo Kozacy czy nawet ci „Ukraińcy” to nie są Słowianie tylko jakieś krzyżówki mongolsko-chazarsko-słowiańskie. Tam zawsze była Ruś Kijowska( Kijów był zbudowany przez Lechitów – ludzi mieszkających w Grodach Czerwieńskich .Zostali oni przesiedleni gdy Ruś Kijowska podbiła te tereny. To są moje rodzinne strony). Potem ona się rozrosła ponieważ książę Rusi Światosław I w 965r. zniszczył te pseudo judaistyczne kaukazkie plemię koczowników. I dlatego do dziś nas nienawidzą i się na nas mszczą ( wojny domowe w I RP, zabory, I i II wojna światowa, wielki głód na Ukrainie, Wołyń, okupacja sowiecka, majdan, wojna w Donbasie, wyzysk przez oligarchię).

  2. „Kozacy czy nawet ci „Ukraińcy” to nie są Słowianie tylko jakieś krzyżówki mongolsko-chazarsko-słowiańskie”— Czy wobec tego powinnismy Ukraincow nazywac naszymi bracmi, czy raczej powinnismy zachowac chociaz …. lekki dystans? No, ale jest nadzieja. Na Nowej Ziemi maja sie ostac tylko …… zyczliwi ludzie.

   „Masz mocne nerwy jako kobieta” — Pamietasz moje poprzednie wpisy? Szukam prawdy, chocby byla najbardziej brutalna. Chce wiedziec …. „jak bylo”. Wtedy latwiej kojarze fakty i ukladam w calosc. Moj maz sie smieje ze mnie. Uwaza, ze powinnam byla zostac ….. detektywem.

   1. @Kalina powiem tak – zachować nie lekki a mocny dystans ale się na nich odtworzyć. Dać im szansę na zmianę i poprawę. Jeśli jej nie wykorzystają to już ich problem. Dla mnie to nie są żadni bracia. Geny to nie wszystko. A i w genach jest też nie bardzo poukładane. Za dużo nas dzieli. Wolałbym się zbliżać z Litwinami czyli Białorusią.

   2. PRZEBACZYĆ,ale NIE ZAPOMNIEĆ,że w czasie walki ZŁA ze ZŁEM to jest FASZYZMU z KOMUNIZMEM wobec Polski nie były lojalne MNIEJSZOŚCI NARODOWE : ŻYDOWSKA i UKRAIŃSKA.Po ZBRODNI PRZEMILCZENIA KATYŃ nastąpiła RZEŹ WOŁYŃSKA.Stąd proces od ŻYDOBOLSZEWIZMU,który przejął w działaniu rosyjski rasizm,do ŻYDOBANDERYZMU,który zintensyfikował militaryzację handlu wojną i pokojem w ramach trwającej WOJNY O PIENIĄDZ.

   1. Komentarz Pana Smarzowskiego:

    Kościół nie rozliczył się z pedofilią w swoich szeregach i to jest temat, który mnie uwiera. I że kompletnie nie zajmuje się ofiarami, co jest po prostu podłe. Wkurza mnie to. (…) Księża mówią, że pedofile są w każdym środowisku. Ja myślę, że wśród czołgistów albo inżynierów jest ich trochę mniej” – Smarzowski stwierdził w rozmowie z portalem weekend.gazeta.pl.

   1. Mieczyslaw godomy o tym samym tylko ty od tylu a ja od przodu lub wogole na odwrot.Myslisz ze do ABW ,BOR wczesniej SB,UB czy MI5 i 6 lub CIA to biora z naboru Polakow????wlasnie piszesz dobrze ze chazarow ale to chyba nie zdziwienie bo sami te agentury stworzyli aby kontrolowac nas.

   2. @”devingo”
    JUDEO-CHRZEŚCIJAŃSTWO = CHRZEŚCIJAŃSKI SYJONIZM.
    Sprowadza się to do popierania ŻYDOWSKIEJ EWOLUCYJNIE UKSZTAŁTOWANEJ STRATEGII GRUPOWEJ z KULTEM HOLOCAUSTU i jego narzędziem w postaci ANTYSEMITYZMU.
    Utwierdziła mnie w tym Tatiana Graczowa.

  1. Trzeba jeszcze pamiętać,że ogień pod wołyński kocioł podłożyli zbolszewikowani Żydzi kolaborujący z sowietami i finałem ZBRODNIA PRZEMILCZENIA KATYŃ.
   Zbrodnie przeciw ludzkości były wpisane w walkę zła ze złem to jest faszyzmu z komunizmem,a spuściznę tej walki mamy w militaryzacji handlu wojną i pokojem na Ukrainie w ramach trwającej WOJNY O PIENIĄDZ.

   1. Jak zwykle sie zgadza, Sylwestrze, ale mordy wolynskie byly zorganizowane przez masonska MI5 and MI6 za pieniadze angielskiego i ameryknaskiego podatnika. Jak zwykle to operacje agentur typowe dla myslicieli spod znaku wallstreetowskich chabadowcow i londynskich kombinatorow. Dzisiaj zreszta te tegie glowy maja zalozona swoja organizacje pod tytulem ONZ i takich tam kilka innych. Ukraincy musieliby zrozumiec, ze zostali wkreceni w 44 roku jak i na Majdanie w imie tych samych hasel. Co do mordow Wolynskich na Polakach, to byly to czystki etniczne na Polakach, ludobojstwo, jakie nam fundowali od pierwszego dnia 1 wrzesnia 39 roku. Ich zasada jest wybijac Polakow na potege, tak aby bylo mniej genetycznego materialu zagrazajcego swirom zyjacym z pracy naszych rak. Wiekszosc Ukraincow sie budzi, widza ze zostali wkreceni i cos jest nie tak. Zaczynaja chyba rozumiec, ze zostali wykolegowani, a mit o panstwie bandery to tylko obiecywanki, lep na muchy, aby rozsadzic Ukraine rekoma Ukraincow. Przebudzenie nastepuje nie tylko u Polakow, ale i za miedza wschodnia i zachodnia.

   2. Devingo, masz rację, gdziekolwiek na świecie zaczyna się jakikolwiek konflikt wewnątrz krajowy czy też między krajowy, zawsze jest to sprowokowane brudnymi łapami chazarskich syjonistów, to wężowe plemię już tyle niewinnej krwi przelało w wojnach i rewolucjach na całej naszej planecie, że powinno już w tej krwi utonąć i zostać unicestwione, zdają sobie już z tego sprawę i dlatego w tym końcowym biegu zła tak szaleją.
    Ja im życzę powrotu na drogę Praw Jedynego ŻRÓDŁA, a czy ją wybiorą, to już ich sprawa, my na pewno mamy już powyżej dziurek w uszach ich szmatławych interesów i krętactw i cierpienia niewinnych Istot. NPI

 4. Dlaczego teraz film o Wolyniu? Dlaczego nie 15 late, 10 lat, a nawet nie 5 lat temu?
  Kto korzysta najbardziej z podjudzania nienawisci Polako do Ukraincow?
  Kto zaplacil za ten film?
  Kto w koncu zaplaci za uczciwe dochodzenie w sprawie Wolynia aby poznac prawde, co na prawde tam sie stalo i kto tam w tym, tak na prawde maczal palce.

  Szczegolnie, ze stalo sie to w panstwie, ktory nazywal sie Rosja, a nie Ukraina. Rzad byl Rosyjski. Ukraincy nie mieli rzadu, nie mieli nic do powiedzenia. W czasie gdy staly sie te straszne rzeczy na Wolyniu. Ukraincy ledwie zyli, miliony ich zostaly wybite, zmuszani do walki w Armii Radzieckiej, byli zuzyci, przezuci, obrzezani z dobrego imienia i wypluci.

 5. Co do „kto zaplacil” w duzej mierze skromni uczciwi ludzie; Spora czesc funduszu zostala zebrana ze skladek spolecznych; a co ? pani nie wiedziala?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s