„Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego wstrząśnie Polską, przeorze świadomość historyczną Polaków i spolaryzuje naród

Smarzo

Zbrodni Wołyńskiej nie nazywa się po imieniu. Nie mówi się o ludobójstwie, ale o bolesnych wypadkach, czy tragicznych wydarzeniach. Taką narrację widać w PiS-ie i PO. Te partie boją się prawdy. Film Smarzowskiego będzie wydarzeniem politycznym — rozmowa z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim.

Stefczyk.info: Skrajne ugrupowania na Ukrainie w ostatnich wyborach parlamentarnych zdobyły słaby wynik. Jedynie jedna przekroczyła próg wyborczy. Czy ostrzeżenia przed banderowskimi resentymentami nie okazały się przesadzone?

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski: Wbrew dominującym sugestiom te partie nie uzyskały marnego wyniku. Sumując poparcie Prawego Sektora, Swobody i Partii Radykalnej widać, że dość spora grupa wyborców popiera ten nurt. A przecież Partia Radykalna weszła nawet do parlamentu. A ich sztandarową postacią jest Jurij Szuchewycz, mający 80 lat. To jest syn jednego z dowódców UPA. Odwoływanie się do UPA na pewno będzie mocno obecne w ukraińskiej polityce.

wołyń3

Jednak to będzie ograniczone do jednej, słabej partii parlamentarnej.

Niekoniecznie. Przecież i w innych ugrupowaniach znajdują się zwolennicy tego nurtu. Wystarczy wspomnieć o partii Samoobrona Andrija Sadowego, mera Lwowa, który oficjalnie honorował UPA. To za jego kadencji postawiono pomnik Bandery we Lwowie. On wielokrotnie mówił, że ideologia banderowska jest mu bliska. Takie same głosy można usłyszeć z ust działaczy partii Batkwiszczyna Julii Tymoszenko. Dla mnie jednak największym zaskoczeniem i rozczarowaniem jest postawa prezydenta Petro Poroszenki, który przyłączył się do tej gloryfikacji.

wolyn_smarzowski_plan_8

W jaki sposób?

Ogłosił dzień 14 października, czyli rocznicę powstania UPA, dniem państwowym. Reasumując, widać, że po ukraińskich wyborach środowisko i tematyka związana z UPA będzie obecna. Usypianie opinii publicznej, mówienie, że banderowcy wszystko przegrali, jest bezpodstawne.

wołyń

O relacjach polsko-ukraińskich będzie zapewne głośno przez jakiś czas. A to m.in. za sprawą filmu Wojciecha Smarzowskiego. Jako pierwszy postanowił nakręcić obraz poświęcony ludobójstwu na Wołyniu. Dobrze, że taki film powstaje?

To jest bardzo ważna inicjatywa. Wciąż panuje bowiem zmowa milczenia w sprawie tematyki ludobójstwa na Kresach Wschodnich. Ani Andrzej Wajda, ani Krzysztof Zanussi, ani żaden inny filmowiec nie chcieli tego tematu. Ten temat jest zamiatany pod dywan – ze względu na tzw. poprawność polityczną i teorię Giedroycia. Pierwszym ze znanych filmowców, który odważył się podjąć ten temat, jest Wojciech Smarzowski. Co bardzo ważne, on opiera się na książce „Nienawiść” Stanisława Srokowskiego, znanego pisarza kresowego. On przełamuje od lat zmowę milczenia. Jeśli film odda wiernie książkę Srokowskiego, to ten obraz będzie wydarzeniem.

smarzo

Można się spodziewać burzy?

Na pewno będziemy widzieć atak na Smarzowskiego. Tradycyjnie usłyszmy, że to nie czas, że nie teraz itd. Jednak o Katyniu tak samo mówiono w czasach PRL-u, czy o rzezi Woli. Podziwiam odwagę Smarzowskiego, że przełamał poprawność polityczną. Uważam, że jego film będzie wydarzeniem. On pokaże również kłamstwo, jakie panuje w tej sprawie w Polsce.

O jakim kłamstwie ksiądz mówi?

Zbrodni Wołyńskiej nie nazywa się po imieniu. Nie mówi się o ludobójstwie, ale o bolesnych wypadkach czy tragicznych wydarzeniach. Taką narrację widać w PiS-ie i PO. Te partie boją się prawdy. Film Smarzowskiego będzie zapewne i wydarzeniem politycznym.

Szczegóły dotyczące okrucieństwa oprawców mordujących Polaków na Wołyniu szokują. Film Smarzowskiego będzie szokiem dla Polaków?

Tak, sądzę, że to będzie szok. Na Wołyniu, na Kresach Wschodnich działy się dantejskie sceny. Jakiekolwiek pokazanie tych scen jest szokiem. Jednak wg mnie większy szok może wywołać fakt, że Polacy byli przez tyle lat okłamywani w tej sprawie. Przez kilka pokoleń tłumaczono, że czegoś takiego nie było, że to były jakieś lokalne wydarzenia i przypadki. Ludobójstwo zawsze jest szokiem. W tej sprawie powinno się szokować, żeby budzić ludzi, żeby pokazać prawdę historyczną.

Rozmawiał Stanisław Żaryn

stefczyk.info

Advertisements

20 thoughts on “„Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego wstrząśnie Polską, przeorze świadomość historyczną Polaków i spolaryzuje naród

 1. NASTĘPSTWEM WYBRAŃSTWA opisanym przez Feliksa Konecznego w CYWILIZACJA ŻYDOWSKA jest dziś ŻYDOWSKA EWOLUCYJNIE UKSZTAŁTOWANA STRATEGIA GRUPOWA opisana przez Kevin’a MacDonald’a w KULTURA KRYTYKI.Nie uwzględnia się jej,tak jak i ANTYPOLONIZMU w oficjalnej polskiej polityce historycznej.Dzięki temu dziś legitymuje się proces od ŻYDOBOLSZEWIZMU,który przejął w działaniu rosyjski rasizm do ŻYDOBANDERYZMU,który nie tylko odwołuje się do antypolskich bandyckich korzeni,ale i zmilitaryzował handel wojną i pokojem w ramach trwającej WOJNY O PIENIĄDZ.

  Mój zaprzyjaźniony ksiądz Jan J.Kurdybelski,którego postrzegam jako kapelana CYWILIZACJI GRECKO-RZYMSKIEJ spisał dramatyczne wspomnienia swoich parafian w książce : MINKOWICZANIE.Ludobójcza rzecz działa się na północ od mojego miejsca urodzenia Równego Wołyńskiego.

 2. Osobiście dziwię się niezmiernie , że znajdują się w Polsce ludzie ( Komorowski , Kopacz , Tusk , Kaczyński i im podobni ) – którzy gloryfikują ukraińska UPA – tych koszmarnych morderców Polaków – ba, nie tylko gloryfikują ich – oni im wszelkimi sposobami pomagają , finansują ich – tych spadkobierców banderowskich , ukraińskich morderców . Morderców Polaków – dodajmy .

  1. Nadszedł czas aby pokazać prawdziwe oblicze ,polaków mieszkających na kresach i to co przeżyli, moja rodzina też wiele przeżyła,podziwiam odwagę reżysera.Myślę że pokaże prawdę i mordy jakie były na polakach.

  2. Opinia o UPA zostala zniszczona przez propagande Rosyjska. To czego nas uczyli w szkole o UPA to byla propaganda Rosysjka. Wszyscy wiemy, ile klamstw nas uczyli na lekcjach historii. UPA bylo tym wlasnie klamstwem. Ktos powiedzial ze wszyscy uwierza w male klamstow, ale w duze klamstwo nikt nie chce wierzyc, poniwaz niektore klamstwa sa tak duze, ze sa ponad zwykla ludzka zdolnosc zrozumienia.

  1. Prawda jest taka,że była walka zła ze złem to jest faszyzmu z komunizmem.Jaki związek z finansowaniem tych totalitaryzmów ma Watykan?!
   Jak były finansowane te totalitaryzmy,w ramach handlowania wojna i pokojem,daje odpowiedź Chińczyk Song Hongbing we wspomnianej wyżej książce WOJNA O PIENIĄDZ.
   W ramach tego handlowania nie spełniło się szatańskie marzenie prezydenta Roosevelta aby dzielić wpływy na politykę globalną z Rosją bolszewicką.

 3. Smarzowski jest naturalistą, więc robi bardzo mocne kino. Żeby wiedzieć, jak będzie wyglądać „Wołyń”, należy sięgnąć do innych jego filmów. To filmy, po których się nie śpi przez kilka nocy.

  „Wołyń” wstrząśnie Polską, przeorze świadomość historyczną Polaków i spolaryzuje naród. No i pod koniec 2016 roku nie będzie w Polsce ani jednej osoby, która nie słyszała o ukraińskim ludobójstwie na Polakach. A więc nastąpi skok kwantowy w stosunku do obecnego poziomu świadomości na ten temat w polskim społeczeństwie.

  A tymczasem polecam powieść „Nienawiść” mieszkającego we Wrocławiu Stanisława Srokowskiego. Uprzedzam: tylko dla mężczyzn o mocnych nerwach. Kobiety wyrzucą tę książkę po paru stroniczkach.

  1. Trzeba jeszcze pamiętać,że ogień pod wołyński kocioł podłożyli zbolszewikowani Żydzi kolaborujący z sowietami i finałem ZBRODNIA PRZEMILCZENIA KATYŃ.
   Zbrodnie przeciw ludzkości były wpisane w walkę zła ze złem to jest faszyzmu z komunizmem,a spuściznę tej walki mamy w militaryzacji handlu wojną i pokojem na Ukrainie w ramach trwającej WOJNY O PIENIĄDZ.

 4. Dlaczego teraz film o Wolyniu? Dlaczego nie 15 late, 10 lat, a nawet nie 5 lat temu?
  Kto korzysta najbardziej z podjudzania nienawisci Polako do Ukraincow?
  Kto zaplacil za ten film?
  Kto w koncu zaplaci za uczciwe dochodzenie w sprawie Wolynia aby poznac prawde, co na prawde tam sie stalo i kto tam w tym, tak na prawde maczal palce.

  Szczegolnie, ze stalo sie to w panstwie, ktory nazywal sie Rosja, a nie Ukraina. Rzad byl Rosyjski. Ukraincy nie mieli rzadu, nie mieli nic do powiedzenia. W czasie gdy staly sie te straszne rzeczy na Wolyniu. Ukraincy ledwie zyli, miliony ich zostaly wybite, zmuszani do walki w Armii Radzieckiej, byli zuzyci, przezuci, obrzezani z dobrego imienia i wypluci.

 5. Co do „kto zaplacil” w duzej mierze skromni uczciwi ludzie; Spora czesc funduszu zostala zebrana ze skladek spolecznych; a co ? pani nie wiedziala?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Log Out / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Log Out / Zmień )

Facebook photo

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Log Out / Zmień )

Google+ photo

Komentujesz korzystając z konta Google+. Log Out / Zmień )

Connecting to %s