Wrocław przeciwko Izraelowi1

Przez dwa dni przeciwko izraelskiemu bestialstwu w Palestynie i regularnej eksterminacji ludności cywilnej w Strefie Gazy protestowali wrażliwi, świadomi i odważni mieszkańcy Wrocławia. W czwartek 24 lipca protestowały środowiska prawicowe, w piątek 25 lipca – środowiska lewicowe oraz Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Palestyńskiej. Wśród zgromadzonych byli zarówno mieszkający we Wrocławiu Palestyńczycy, jak i Polacy solidaryzujący się z bombardowaną przez izraelskie wojsko Strefą Gazy.

Ofensywa wojsk izraelskich w Strefie Gazy rozpoczęła się 8 lipca, w cieniu narastającego konfliktu na wschodniej Ukrainie. Oprócz natarcia wojsk lądowych trwa również ostrzał ziem palestyńskich oraz bombardowanie celów cywilnych na terenie autonomii. Od początku ofensywy zginęło już prawie tysiąc Palestyńczyków, w tym bardzo wiele dzieci. Wrocławska Młodzież Wszechpolska wprost mówi o napaści Izraela na Autonomię Palestyńską i mordowaniu palestyńskiej ludności cywilnej przez Izrael.

Wrocław przeciwko Izraelowi4

Otwierający piątkowe zgromadzenie Sufian Kayyali z Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Palestyńskiej przypomniał krótko genezę obecnej odsłony konfliktu i wezwał do aktywnego sprzeciwu wobec izraelskiej interwencji w Strefie Gazy. Następnie głos zabrała Ewa Groszewska, od lat zaangażowana po stronie wolnej Palestyny: – Jesteśmy humanistami, dlatego protestujemy przeciwko ludobójstwu w Gazie. Przy okazji zdecydowanie odcięła się od antysemityzmu: – Sprzeciwiamy się każdej dyskryminacji ze względu na pochodzenie etniczne czy tzw. kolor skóry.

Demonstrujący trzymali łańcuch złożony z połączonych kartek, na których wypisane były nazwiska wielu setek ofiar izraelskiej interwencji.

Wrocław przeciwko Izraelowi2

Skandowano hasła: „Wolna Palestyna”, „Wolna Gaza”, „Netanjahu terrorysta”, „You want peace – don’t kill kids”. Rzucał się w oczy transparent z hasłem „Nie wspieraj apartheidu” i wezwaniem do bojkotu Izraela.

W pewnym momencie kilkadziesiąt osób położyło się na ziemi w ramach solidarności z ofiarami izraelskich nalotów. Była to swoista „minuta ciszy” ku czci poległych Palestyńczyków. Ułożono też napis GAZA ze zniczy przyniesionych przez demonstrantów.

Na demonstracji pojawiło się kilku znanych w środowisku wrocławskiej lewicy działaczy, m.in. Michał Syska (SLD, Ośrodek Myśli Społecznej im. F. Lassalle’a) oraz Przemysław Witkowski (Krytyka Polityczna). Byli również członkowie Ruchu Sprawiedliwości Społecznej oraz Wrocławskiej Inicjatywy Społecznej zajmującej się problemami wykluczonych.

Wrocław przeciwko Izraelowi3

Naprzeciwko demonstracji solidarnościowej zgromadziło się kilkanaście osób z flagą Izraela. Obyło się bez awantur. Demonstracja została zakończona po ok. 80 minutach.

za: Lewica.pl, wDolnymSlasku.pl, Wiadomosci24.pl

https://tajnearchiwumwatykanskie.wordpress.com/category/izrael-najbardziej-agresywne-panstwo-na-planecie/

Reklamy

One thought on “Wrocław przeciwko izraelskiemu ludobójstwu i eksterminacji ludności cywilnej Palestyny

  1. Izrael do dziś płacze, że zmasakrowano żydów podczas II wojny światowej, a co robią z Palestyńczykami – czy to nie gorsze? Ci, którzy każdego roku przyjeżdżają do Oświęcimia w imię pamięci, puszczają piękne filmy – z drugiej strony co robią z cywilami w Palestynie? Mordują dzieci, kobiety, rannych, starców. Zabrali Palestynie większość terytorium. Wstydźcie się!!!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s