protests in Tel-Awiw

W sobotę 19 lipca w Tel-Awiwie i Hajfie odbyły się kolejne – w Polsce jak zwykle programowo przemilczane – masowe protesty niezindoktrynowanych Izraelczyków przeciwko agresji własnego państwa na palestyńską Strefę Gazy oraz przeciwko wieloletniej krwawej izraelskiej okupacji Palestyny.

Podczas protestów doszło również do kolejnych ataków izraelskich nacjonalistycznych bojówek na pokojowo protestujących demonstrantów. W Tel Awiwie syjoniści rekrutujący się z szeregów kibiców klubu piłkarskiego Maccabi dokonali kilku zaczepnych ataków i usiłowali ukraść jeden z banerów. Zostali jednak odparci i aresztowani przez policję, podobnie jak kilku demonstrantów, którzy odpowiedzieli siłą na ich agresję. W Hajfie miała miejsce podobna zorganizowana akcja. Uczestnicy protestu obrzucali napastników kamieniami. Poniżej nagranie z protestu w Tel Awiwie 19 lipca 2014 r.

Izraelska armia przeprowadziła masowe ataki na gęsto zaludnione wschodnie przedmieścia Gazy, skąd próbuje się wydostać tysiące ludzi – poinformowali świadkowie i przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia Strefy Gazy. Przedwczoraj w związku z rosnącymi stratami w składzie osobowym zgrupowań uczestniczących w izraelskiej operacji wojskowej dowództwo podjęło decyzję o rozszerzeniu fazy lądowej operacji przeciwko palestyńskim bojownikom. Główne uderzenie naniesiono w rejonie Shizaya, który zamieszkuje około 200 000 Palestyńczyków. „Naliczyliśmy 17 ofiar śmiertelnych. Ale są jeszcze dziesiątki, jeśli nie setki, zabitych i rannych. Nie możemy do nich dotrzeć. Nasze samochody są ostrzeliwane” – powiedział przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia.

israel-protests-200714_lead_media_image_1

Rządząca w Strefie Gazy organizacja Hamas wzywa Izrael do wprowadzenia dwugodzinnego zawieszenia broni, żeby wywieźć zabitych i rannych ze wschodniej części stolicy palestyńskiej enklawy. Prośba została przekazana izraelskim władzom za pośrednictwem Czerwonego Krzyża – poinformowały media. Według niektórych informacji, Izrael obecnie rozpatruje propozycję. Izraelskie dowództwo wojskowe wcześniej poinformowało, że zamierza rozszerzyć skalę fazy lądowej operacji przeciwko palestyńskim bojownikom i wprowadzić do enklawy dodatkowe sił piechoty i sprzęt wojskowy.

Siły Obronne Izraela poinformowały, że dwugodzinne zawieszenie broni zostało zerwane z winy Hamasu – donosi źródło w dowództwie izraelskiej armii. „Porozumienie o zawieszeniu broni zostało zerwane z winy Hamasu, który nadal ostrzeliwuje naszych żołnierzy. Jesteśmy zmuszeni do reagowania” – podkreśliło źródło.

Liga Państw Arabskich oskarżyła Izrael o zbrodnie wojenne w jednej z dzielnic w Gazie przy granicy z Izraelem i zażądała natychmiastowego zawieszenia działań zbrojnych. Zgodnie ze słowami sekretarza generalnego Ligi Państw Arabskich Nabila El-Arabi, Izrael „ma natychmiast zakończyć operację wojskową w Gazie i zapewnić niezbędną ochronę ludności cywilnej w Palestynie”. „Izrael jest w pełni odpowiedzialny za zbrodnie, w wyniku których zginęły dziesiątki Palestyńczyków” – powiedział Nabil El-Arabi.

W Strefie Gazy brakuje wody pitnej. Izraelskie bombardowania sprawiły, że poważnie uszkodzona została infrastruktura dostarczająca wodę. ONZ alarmuje, że Gazie grozi kryzys humanitarny. Zniszczenia spowodowane izraelskimi bombardowaniami pozostawiły 900 tysięcy ludzi, a więc połowę populacji, bez dostępu do bieżącej wody. Niektórzy z nich nie mają wody już od ponad tygodnia. Ekipy techniczne nie są w stanie naprawić zniszczonych rur, dopóki trwają bombardowania. Widok cystern z wodą i ludzi tłoczących się przy nich stał się już codziennością. Organizacje pozarządowe alarmują, że sytuacja jest katastrofalna. „Spora część ważnej dla życia infrastruktury wodnej została zniszczona. Na przykład studnie i rury kanalizacyjne. W czasie bombardowań cysterny z wodą nie są w stanie jeździć po mieście i dostarczać ludziom pitnej wody. Tysiące ludzi ryzykują więc życiem i na piechotę chodzą do najbliższych ujęć po wodę” – powiedział wysłannikowi Polskiego Radia Arwa Mhanna z pracującej w Gazie organizacji Oxfam.

WolneMedia.net

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s