Trybunał Stanu dla Prezesa Narodowego Banku Polskiego – rozmowa z doktorem Ryszardem Piotrowskim, konstytucjonalistą, wykładowcą UW

Trybunał Stanu powinien to rozstrzygnąć. Żadnej innej możliwości nie ma, ponieważ bank centralny powinien być niezależny od polityków i Trybunał Konstytucyjny w jednym ze swoich wyroków orzekł, że już samo wrażenie że tej niezależności nie ma, wystarczy, żeby jej nie było. Gdybyśmy wprowadzili jakiekolwiek inne rozwiązanie, mogłoby ono osłabić niezależność banku centralnego, która jest bardzo istotna ze względu na wartość pieniądza oraz ze względu na przekonanie twórców Konstytucji, że trzeba rozerwać relacje między bankiem a politykami po to, by uniknąć inflacji – Magdalena Michalska rozmawia z dr. Ryszardem PIOTROWSKIM, konstytucjonalistą, wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego.

Konstytucja wyraźnie ustanawia zasadę apolityczności dla Prezesa NBP – nie chodzi tylko o to, żeby Prezes nie należał do partii politycznej. (…) Przeszukanie jest dopuszczalne, ale nie w każdej sprawie. (…) Europa nie polega na tym, że stosujemy podwójne standardy. (…) Rachunek powinien być zapłacony z pieniędzy prywatnych. (…) Żaden urzędnik nie jest właścicielem fragmentu państwa.

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s