.
W UE klonuje się coraz więcej zwierząt

Brytyjska Agencja ds. Żywności (FSA) poinformowała, że znalazła dowody, iż mięso pochodzące ze sklonowanej krowy rok temu trafiło na rynek i mogło znaleźć się na stołach Brytyjczyków. Prawdopodobnie zostało użyte do produkcji hamburgerów w Szkocji.

Przez dwa ostatnie dni agencja i przemysł rolniczy usilnie zaprzeczały wszelkim podejrzeniom, jakoby mięso lub mleko z klonowanego zwierzęcia kiedykolwiek znalazło się w handlu.

Dyskusja na temat klonowanej żywności rozpoczęła się, kiedy anonimowy brytyjski farmer – w wywiadzie dla amerykańskiej gazety – przyznał, że nielegalnie sprzedawał mleko pochodzące od cieląt sklonowanej krowy.

Rzecznik FSA poinformował wówczas, że agencja zablokowała w ubiegłym roku wejście na rynek mięsa dwóch byków narodzonych ze sklonowanych embrionów. Zapewniał też, że na brytyjski rynek nigdy nie trafiło ani mleko, ani mięso pochodzące ze sklonowanego bydła.

W środę FSA potwierdziła jednak, że mięso z drugiego zabitego byka jednak trafiło na rynek i mogło być spożywane przez ludzi.

Klonowane mięso – nielegalne

Zgodnie z przepisami FSA – instytucji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo brytyjskiej żywności – produkty pochodzące ze sklonowanych zwierząt lub ich potomstwa są nielegalne.

W opinii większości koncernianych naukowców nie ma oczywiście tak zwanych dowodów na to, że żywność pochodząca od klonów jest groźna dla ludzkiego zdrowia, to jednak obawy społeczne są silniejsze i produkty z klonowanych zwierząt nie są – na razie! – dopuszczane na rynek.

Zwolennicy klonowania przekonują, że zastosowanie tej metody w masowej skali i „powielanie” najlepszych sztuk zwierząt może być sposobem na produkcję wysokiej jakości mięsa, czy też uzyskanie szczególnie wydajnych krów mlecznych. A my im bardzo dziękujemy – niech karmią tym swoje własne dzieci, nie nasze.

amk/sk/k

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s