54813-682031399288191

Papież Franciszek powiedział, że niektórzy ludzie są w Kościele z próżności, żądzy władzy i pieniędzy. Podczas mszy w Domu świętej Marty przestrzegł przed księżmi i biskupami – „karierowiczami” i rzekomo dobrymi katolikami – „kombinatorami”.

Franciszek zachęcił w kazaniu wiernych do refleksji nad tym, czy należą do Kościoła z miłości do Jezusa czy dla własnych korzyści. Jako jedną z takich pobudek wskazał próżność, stwierdzając, że niektórzy dają jałmużnę bądź poszczą „na pokaz”.

Próżność jest niebezpieczna, bo sprawia, że popadamy natychmiast w pychę i butę – ostrzegł.

Zdaniem papieża każdy powinien zadać sobie pytanie: „Jak podążam za Jezusem? Czy dobre uczynki, które robię, robię w ukryciu, czy lubię się przy tym pokazywać?”.
Próżny pasterz nie przynosi dobra Ludowi Bożemu – podkreślił Franciszek, mówiąc o księżach i biskupach.

Następnie przestrzegł przed pokusą władzy. – W Kościele są karierowicze. Wielu jest takich, którzy pukają do drzwi Kościoła – powiedział papież. Wykonał przy tym, pogwizdując, gest wspinania się po drabinie.

Następnie dodał z ironią: „Jeśli komuś podoba się taka wspinaczka po szczeblach kariery, niech idzie na północ i uprawia alpinizm; to jest zdrowsze”.
Ale nie wolno przychodzić do Kościoła, by się wspinać. Jezus gani karierowiczów, którzy dążą do władzy – oświadczył Franciszek.

Jako trzecią pokusę wymienił pieniądze: „Ci, którzy dla pieniędzy idą za Jezusem, chcą odnieść finansowe korzyści w parafii, diecezji, we wspólnocie chrześcijańskiej, w szpitalu, szkole”.

Poznaliśmy tylu dobrych katolików, dobrych chrześcijan, przyjaciół, dobrodziejów Kościoła, posiadających także różne odznaczenia, tylu ich jest! A potem wyszło na jaw, że prowadzili niejasne interesy, byli prawdziwymi kombinatorami i zarobili bardzo dużo pieniędzy – powiedział papież.

Jak dodał, „ludzie ci przedstawiali się jako dobroczyńcy Kościoła, ale zabierali pieniądze i nie zawsze były one czyste”.
Franciszek zakończył kazanie modlitwą o uwolnienie chrześcijan od pokusy próżności i władzy oraz żądzy pieniędzy.

Niezalezna.pl

***

https://tajnearchiwumwatykanskie.wordpress.com/category/wiesci-z-watykanu/

***

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s