Prof. Krzysztof Rybiński: Ewolucja bankstera – teraz kradnie Twoje pieniądze jeszcze szybciej

Prof. Krzysztof Rybiński

Wielokrotnie pisałem o metodach stosowanych przez bansterów do okradania klientów – nazywanych również pacynkami – z pieniędzy. Przypomnijmy niektóre: wykorzystywanie informacji poufnych, sprzedawanie klientom papierów wartościowych o których wewnątrz firmy mówiło się ‚śmieci’, sprzedawanie klientom papierów wartościowych i w tym samym czasie granie na spadek cen tych papierów, odsprzedawanie klientom papierów wartościowych posiadanych przez bansterów, o których wiadomo na podstawie informacji poufnych, że będą tracić na wartości, przekupywanie urzędników, stosowanie brudnego lobbingu do tworzenia regulacji, które ułatwiają okradanie klientów, manipulowanie kursami walutowymi, manipulowanie stopami procentowymi, manipulowanie cenami akcji, pomaganie rządom w fałszowaniu danych, ataki spekulacyjne na kraje w celu wywołania kryzysu finansowego, tworzenie instrumentów finansowych, które mają olbrzymie prowizje, ale które nie mają żadnej wartości, przekupywanie agencji ratingowych w celu wydawania zawyżonych ratingów dla śmieciowych instrumentów finansowych, fałszowanie dokumentacji finansowej.

To tylko cześć typowej aktywności banksterów. Jeden z banksterów powiedział kiedyś, że wykonuje pracę Boga. Ale Bóg siódmego dnia odpoczął, a bansterzy nie odpoczywają, tylko tworzą coraz bardziej skuteczne metody okradania zwykłych ludzi z pieniędzy.

Mam w swojej bibliotece kilkadziesiąt książek, które dokumentują te metody działania banksterów, a ponieważ własnie trwają kolejne procesy, z pewnością wkrótce powstaną kolejne tomy o zbrodniczej działalności bansterów. Kilka dni temu moja biblioteka została uzupełniona o głośną ostatnio książkę Michaela Lewisa Flash boys, która dokumentuje najnowszą, najdoskonalszą technikę okradania ludzi z pieniędzy, stosowaną od 2007 roku. W skrócie wygląda to następująco. Założmy, że składacie przez Internet zlecenie kupna akcji, które obecnie są oferowane po 100 dolarów za sztukę. Naciskacie enter i macie nadzieję, że kupiliście po 100 dolarów, a tymczasem okazuje się, że kupiliście po 100,50. Jak to możliwe? Otóż bansterzy stworzyli system wielu giełd i tzw. mrocznych obszarów (ang. dark pools), w których przechwytują wasze zlecenia, kupują wcześniej po cenie rynkowej, a Wam sprzedają drożej. W ten sposób bez ryzyka zarabiają miliardy dolarów. Jedna z firm chwaliła się niedawno, że działając w ten sposób, w ciągu czterech lat bardzo aktywnego handlu akcjami miała tylko jeden dzień, gdy poniosła stratę – i to dlatego, że człowiek się pomylił. A jeżeli oni zarabiają codziennie miliardy, to znaczy, że zwykli inwestorzy tracą codziennie miliardy. Te firmy – nazywane HFT (ang. High Frequency Trading) budują swoje własne, bardzo szybkie sieci światłowodowe do przechwytywania zleceń, a szczegóły ich operacji trzymane są w wielkiej tajemnicy.

Pojawia się naturalne pytanie. Jak długo jeszcze społeczeństwa będą tolerowały okradanie ludzi z pieniędzy przez banksterów. Czy przypadkiem książki takie jak Flash boys nie doprowadzą w końcu do wzrostu świadomości społecznej, i w końcu ludzie uświadomią sobie, że banksterzy nie wykonują pracy Boga, tylko pracę gigantycznego pasożyta, który żeruje na społecznym organizmie. I czy w końcu jakaś partia polityczna lub regulator nie podejmą działań, które wyeliminują pasożyta ze społecznego organizmu. To będzie bardzo trudne, bo jak wiemy – i pisałem o tym wielokrotnie – wielu regulatorów w najważniejszych instytucjach na świecie, w USA i w Europie, to są bansterzy oddelegowani do pracy w tych instytucjach, którzy po zakończeniu swojej misji wracają do banksterki.

Prof. Krzysztof Rybiński

http://www.rybinski.eu/2014/04/ewolucja-bankstera-teraz-kradnie-twoje-pieniadze-jeszcze-szybciej/

4 myśli w temacie “Prof. Krzysztof Rybiński: Ewolucja bankstera – teraz kradnie Twoje pieniądze jeszcze szybciej

  1. A ja widzę jednak jakiś pozytyw 🙂 Jeśli przekupne, mainstreamowe gadające głowy na banksterskim pasku w końcu się nawrócą i zaczną nadawać prawdę – jest szansa na zmianę. Przykład takiego ekonomisty jak prof. Krzysztof Rybiński pokazuje, że można żyć prostolinijnie i uczciwie, a przy tym solidnie zarabiać – nie ograbiając ludzi z majątku, nie mącąc im w głowach branżową nowomową, lecz prostym językiem tłumacząc sprawy trudne a swą pokrętnością na pewno przekraczające zdolności pojmowania niewyedukowanego ekonomicznie obywatela.

  2. Тakie książki jak Flash boys nie doprowadzą do wzrostu świadomości społecznej, która nawet po nie nie sięga. Takie książki tylko „wypuszczają parę” i 1% społeczności o tym pisze.

    Społeczeństwa będą tolerowały okradanie ludzi z pieniędzy, bo nie mają pojęcia jak działa chociażby sposób okradania oparty na procentach od kredytów.

  3. Gangsterskie metody w bankach to jedno, a personel wykonujący zalecenia bez szemrania to drugie. Mnie bank okradł i owszem, po wyjaśnienia zwróciłam się do personelu polskiego. Zasłonili się tajemnicą bankową. Po takim doświadczeniu zastanawiałam się, jak nasze społeczeństwo chce funkcjonować, jeśli bez protestu poddaje się zaleceniom złodziejskim.
    Możemy krytykować metody wypracowane przez zachód, ale krytykować Polaków za uniżoność wobec metod też powinniśmy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: