Być może definitywnie kończą się dziś czasy, gdy watykańskie struktury finansowe przypominały państwo w państwie. W sobotę papież Franciszek ujawnił nazwiska członków nowej Rady do spraw Ekonomicznych, która będzie miała decydujący głos w sprawie zarządzania finansami Stolicy Apostolskiej.

Jorge

Kiedy rozpoczynał się pontyfikat Jana Pawła II, powili kończyć zaczęła się era dominacji włoskiego duchowieństwa w Kościele katolickim. Choć kolejni papieże wciąż nie byli Włochami, Italia silną reprezentację przez dekady miała jednak w kluczowym dla każdego państwa obszarze administracji finansowej. Już papież Benedykt XVI ujawnił, że w ten sposób w Watykanie powstało osobne państwo, które rządziło się swoimi prawami i nie zawsze było w zgodzie z prawem obowiązującym.

Malwersacje, a nawet pranie brudnych pieniędzy nie było obce watykańskim ekonomom. Problemy ekonomiczne Watykanu, które szczególnie mocno ujawniły się w okresie globalnego kryzysu finansowego, miały być jedną z przyczyn, dla których o abdykacji zdecydował Benedykt XVI. Jego następca od pierwszych dni po objęciu Tronu Piotrowego zapowiadał, że jego pontyfikat będzie okresem oczyszczenia w finansach Watykanu.

Od słów do czynów papież Franciszek przeszedł już w lutym, gdy powołał nowy Sekretariat do spraw Ekonomicznych, którego rolą jest przygotowywanie watykańskiego budżetu i realizowanie zadań gospodarczych. Skompletowana dziś Rada ds. Ekonomicznych będzie tymczasem pełniła rolę organu najwyższego stopnia, w gestii którego będzie nakreślanie głównych kierunków polityki finansowej Stolicy Apostolskiej.

Jakub Noch w: http://natemat.pl/94383,papiez-franciszek-skompletowal-nowa-administracje-finansowa-watykanu-koniec-z-panstwem-w-panstwie-wloskich-ksiegowych

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s