KRYM

Rusini to nie Rosjanie! Rosjanie to północno-wschodni Rusini podbici i kompletnie zdominowani przez Waregów. Rosjanie to Ruski odłam plemienia księcia Ruryka, który przypuszczalnie odmówił podporządkowania się prawu wiecowemu Nowogrodzian (ludu słowiańskiego), co potwierdza kompletny brak tego prawa w Rosji, gdy istniało ono jeszcze w Rzeczypospolitej, w tak zwanych statutach Litewsko-Ruskich, jako prawo kopne/kupy, zatwierdzonych przez Króla Polskiego. Rosjanie nie mogli wykształcić wcześniejszych od Rusinów struktur organizacyjno-plemiennych, bo pochodzą z północy, gdzie panował lodowiec, gdy na południu środkowych nizin europejskich już dawno go nie było. Stąd i Polacy pochodzą z południa, spoza Karpat. Rusini północno-zachodni oraz południowi, rozciągając swoje panowanie od Morza Czarnego po Bałtyk, tej kurateli wikingowej (rozbójniczej, wojowniczej) nie dali się zdominować. Być może to stąd wywodzi się skłonność do tyranii oraz przychylność do koligacji oraz współpracy z Niemcami u władców Rosyjskich.

P+A

Wykopaliska archeologicznie i badania grup genowych Scytów (haplogrupa R1a1) wyraźnie wskazują na najstarsze, słowiańskie dziedzictwo tych ziem, poza nielicznymi, nierozpoznanymi genotypowo odkrywkami ludności neandertalskiej. Scytowie żyli na tych ziemiach w formie zorganizowanej państwowości, wyraźnie walcząc o jej utrzymanie nawet z potężną armią Dariusza (Persja). Przez ziemie Scytyjskie przeszli proto Bułgarzy, Pieczyngowie, zajmując częściowo Krym. Sarmato-Scytów podbili dopiero Tureccy Chazarowie, których z kolei pokonał kto? Wpierw była to wyprawa księcia nowogrodzkiego (Nowogród był grodem i ziemią Ruską, nie Rosyjską!) Olega Mądrego na Kaganat Chazarski i zniewolony Kijów (882 r.), która doprowadziła do zjednoczenia północnych i południowych księstw ruskich. Stolica Rusi została wówczas przeniesiona z Nowogrodu Wielkiego właśnie do Kijowa, co dało początek Rusi południowej, zwanej Kijowską. W walkach tych po stronie władców Ruskich brali udział wojowie Warescy w zamian za żołd i łupy, ale również najprawdopodobniej z tytułu koligacji rodowych. Którymi w tamtych czasach byli również Waregowie, zwani przez Finów Rudsami – bliscy krewni Słowian, bo Bałtyk był po obu stronach zasiedlony Słowianami, co potwierdzają obecne badania genowe.

SCYTHIA

Ostatecznie kaganat Azarski pokonał w 965–966 r. władca Rusi Kijowskiej Światosław I (książę Ruski, nie Rosyjski!). Wówczas Krym, będący wcześniej pod panowaniem Chazarskim, został wyzwolony i wrócił do Słowian. Osłabioną wojnami z Kaganatem Ruś najechali wkrótce Mongołowie i opanowali Krym na długie wieki.

Do czasów Tatarskiego Krymu upłynęło zatem wiele wieków, gdy ziemia ta miała innych władców niż Mongołowie. Zanim Krym stał się Tatarski, należał wprost do Słowian, zwanych Scytami (lub: Arjami, Rutenami, Roksolanami, Sclawenami, Wenedami, Antami – to wszystko były ludy Słowiańskie!), do których zaliczano ich krewnych, żyjących nad Dunajem – Sarmatów, od których zapewne pochodzimy, jako Polacy. To zapewne dlatego Kosmas, czeski kanonik, wskazuje na wywodzenie się Rusów od jakiegoś wspólnego z Polanami rodu, który zwie Lachami i wskazuje na jego pochodzenie znad Dunaju, zaś Nestor – ruski dziejopisarz – widzi w Polanach założycieli Kijowa i władców grodów czerwieńskich. To właśnie nad Dunajem żyli Scytowie Sarmaccy, ci sami, którzy zajęli Łużyce, na co wskazują nasze eposy, genotyp, kultura – w tym znaki heraldyczne, jak sugeruje to brytyjski historyk Norman Dewis.

Krym zamieszkiwany był też przez Scyto-Ostrogotów oraz Greków, którzy go podbijali tak zbrojnie jak i handlowo, walcząc tam właśnie ze Scytami, których nazywali oczywiście barbarzyńcami. Później najechany został przez  Hunów i Rzymian, a częściowo i ludy Tureckie, które opanowały Kaukaz, tworząc tam Kaganat Azarski (Chazarski).

Krym, sięgając najdawniejszych czasów, był protosłowiański, ale na pewno nigdy nie był Rosyjski.

Rafał Orlicki

Bialczynski.wordpress.com

Reklamy

One thought on “Krym nigdy nie był Rosyjski! Crimea has never been Russian.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s